نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 455493
وقوع یک پدیده طبیعی نادر به نام «سیش» در سواحل استان بوشهر/جسد یک مرد ۵۰ ساله کشف شد/ سرنوشت نامشخص ۵ نفر/ جستجو برای یافتن مفقودان در «دیر» ادامه دارد
بخش خبری الف، 29 اسفند 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۰
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از مفقود شدن پنج تن و مصدومیت 20 نفر در پی بروز پدیده طبیعی نادر در سواحل بوشهر خبر داد.

اسماعیل نجار در این باره گفت: صبح امروز بروز پدیده ای نادر به نام "سیش" در بندر دیر، عسلویه و نخل تقی سبب مصدوم شدن 20 نفر شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره پدیده سیش و نحوه وقوع آن نیز گفت: این پدیده در پی وزش باد از خشکی به دریا و در مناطق محدود و بسته رخ می‌دهد و در پی آن بلافاصله با برگشت باد از ساحل به خشکی امواج بلند و قدرتمندی ایجاد می‌شود که ارتفاع برخی از آنها به بیش از 30 متر نیز می‌رسد.

به گفته وی با توجه به بروز این پدیده به مسافران نوروزی و تمام شهروندان توصیه می‌ود که از استقرار و اسکان در ساحل خودداری کنند. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در خاتمه درباره سونوشت مفقودان حادثه نیز گفت: جستجو ها برای یافتن این افراد ادامه دارد.

هواشناسی استان بوشهر، نیز جزئیات طغیان دریا در استان را اعلام و علت وقوع این پدیده را تشریح کرد. بر اساس اعلام هواشناسی استان بوشهر، پدیده‌ای که امروز در سواحل جنوبی استان اتفاق افتاد، نتیجه سقوط سنگین و غلیظ از هوای سرد چگال، و از ابر cb ( کومولونیمبوس) در حال گذر بر روی خلیج فارس بود.

این رخداد اگر در مقیاس بزرگ اتفاق بیافتد آن ‌را macro burst و اگر در مقیاس کوچک خرد هواشناسی رخ دهد آن را microburst می‌نامند. این اتفاق در کمتر از ۱۰ دقیقه و معمولا بین ۳ تا ۵ دقیقه رخ می‌دهد، و منجر به برش یا شکاف هوایی دهشت‌باری در جهت‌های افقی و عمودی می‌شود.
http://media.mehrnews.com/d/2017/03/19/4/2412463.jpg
این رخداد می‌تواند «خشک» و یا «تر»  باشد که در خشکی گرد و خاک ایجاد می‌کند و باعث جابجایی خاک می‌شود و بر روی دریا موج ایجاد می‌کند و باعث جابجایی آب می شود.

جسد یک مرد ۵۰ ساله کشف شد/ سرنوشت نامشخص ۵ نفر بر اثر طغیان دریا
 فرماندار شهرستان دیر با اشاره به اینکه همجنان از سرنوشت پنج نفر از حادثه‌دیدگان طغیان دریا در بندر دیر خبری در دست نیست، گفت: با تلاش نیروهای امدادی جسد یک مرد ۵۰ ساله پیدا شد. حمزه اعتماد اظهار داشت: دقایقی پیش با تلاش نیروهای امدادی، جسد یکی از حادثه‌دیدگان پدیده طغیان آب دریا در شهرستان دیر پیدا شد.

وی اضافه کرد: سرنوشت یک پسربچه هشت ساله دیری و چهار نفر از سرنشینان یک خودروی مسافر نوروزی همچنان نامشخص است. فرماندار دیر افزود: ۳۰۰ قایق صیادی و تفریحی به صورت صد درصد خسارت دیده‌اند. وی با اشاره به ورود خسارت ۸۰ درصدی به منازل مسکونی محله سید صفا در شهرستان دیر، بیان کرد: بیش از ۲۰ خودرو سواری نیز حدود ۸۰ درصد خسارت دیده‌اند.

اعتماد از تخریب زیرساخت‌ها در دیگر محلات شهر دیر خبر داد.
مصدومیت 20 نفر در سونامی امروز جنوب استان بوشهر
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر از مصدومیت 20 نفر در سونامی امروز شهرستان های دیر و عسلویه در جنوب استان بوشهر خبر داد.

سید محمد حسن باستی امروز اظهار داشت: بر اساس پیگیری‌های به عمل آمده مشخص شد که سونامی امروز در شهرستان‌های دیر و عسلویه سبب آسیب و مصدومیت 20 نفر در این دو شهرستان در جنوب استان بوشهر شده است.

وی اضافه کرد: از این تعداد 18 نفر در شهرستان دیر و دو نفر در عسلویه و نخل تقیه دچار آسیب شده که 9 نفر بستری و 11 نفر نیز با درمان سرپایی مداوا و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

معاون امور عمرانی استانداری بوشهر بیان کرد: متاسفانه در این حادثه 5 نفر نیز مفقوده شده‌ که 4 نفر از آنها از مسافران نوروزی بوده‌اند.

وی با اعلام این که تلاش برای یافتن این افراد با حضور نیروهای امدادی در منطقه در حال انجام است، گفت: تیم مدیریت بحران در شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر از بامداد امروز و پس از سونامی ایجاد شده فعال است و راهنمایی‌های لازم همراه با اسکان مسافران نوروزی انجام می‌دهد.
 
کلمات کلیدی : سونامی، بندر دیر، استان بوشهر
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۴:۲۸:۴۴
ببینید میشه یه طوری به دولت ربطش داد یا نه (4210445) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۸:۳۶:۳۹
نترس چند روز وایسا ببین دولت چه طوری این مردم بدبخت رو ول می کنه به امان خدا.نیازی نیس کسی به دولت ربطش بده (4210704) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۹:۰۲:۵۴
به دولت قبل چی میشه ربط داد ؟ (4210732) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۹:۱۵:۴۹
به این دولت نه ولی دولت قبل چرا میشه (4210747) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۰۹:۵۴:۱۹
ما که هر چه در این مدت از شما دوستان دیدیم از برجام و ...همه ربط دادن مشکلات به دولت فعلی بود حالا این مساله رو هم ببینید میشه یه طوری مرتبطش کرد با دولت فعلی یا نه در استانه انتخابات هم هستیم ثواب هم داره (4211289) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۰:۳۴:۳۸
وسط دعوا دارین نرخ تعیین میکنین؟ (4210865) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۱:۰۷:۵۷
البته دولت قبل. (4210895) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۲:۰۷:۳۹
ولی به دولت قبل میشه ربطش داد (4210947) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۲:۴۲:۳۳
البته ربط دادنش به دولت قبل ایرادی نداره، بلکه توصیه می‌شه.
نمونه‌اش زلزله آذربایجان و ...؛ (4210983) (alef-11)
 
saeed
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۳:۱۷:۵۰
وقتی رییس جمهور می گوید با برجام مشکل محیط زیست و آبو هوا هم حل میشود به نظرت نمیشه به دولت ربطش داد؟؟؟؟؟؟ (4211026) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۱۴:۵۶:۳۶
جل الخالق (4210468) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۹ ۲۳:۳۲:۳۹
میگن سونامی نبوده اخرش نفهمیدیم پس چی چی می بوده (4211049) (alef-11)
 
قشقایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۳:۳۴:۳۲
"سونامی" طغیان آب دریا در نتیجه زلزله در اعماق آن می باشد

اما

"سیش" طغیان آب دریا در نتیجه وزش باد شدید و اختلاف چگالی می باشد (4211458) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۳۰ ۱۰:۳۵:۲۰
این پدیده به مدت ده دقیقه اتفاق افتاده اونایی هم که فیلم گرفتند فرصت فرار نداشتند و ناپدید شدند اتفاقی بعضی از افراد از پشت بام خونه شون گرفتند چهار موج بسیار بزرگ که در اقیانوس شناسی به آن سیش می گویند (4211327) (alef-11)
 
ا.ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۱ ۱۰:۲۰:۰۶
سلام.این سیش نبود... مدطوفان-storm surge- بوده است.لطفا اصلاح بفرمایید... باتشکر.عضو هیات علمی دانشگاه (4212318) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته