نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 284790
شایعه استارت خوردن یک اختلاس دیگر
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۵۱
اخیراً ادعایی مبنی بر دریافت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای مرداد در هنگام خرید از کارتخوان‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

فارس، به منظور جلوگیری از گسترش شایعات مجازی در شبکه‌های اجتماعی، مهم‌ترین و جدیدترین شایعه منتشر شده در فضای مجازی که توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی نقل می‌شود را در بسته خبری «از شایعه تا واقعیت» بررسی می‌کند.

**شایعه**

 

اخیراً ادعایی مبنی بر دریافت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای مرداد در هنگام خرید از کارتخوان‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

«از اول مرداد دیگر با عابر خود از مغازه‌ها خرید مستقیم انجام ندهید چراکه به ازای هر خرید 9درصد مالیات افزایش بر ‏افزوده از شما کسر می‌گردد و به خزانه دولت واریز می‌گردد. لطفاً اطلاع رسانی گردد. پس مستقیم از عابر بانک پول دریافت کنید ‏و خرید مستقیم انجام دهید این جوری از شما پولی کسر نمی‌گردد. جلوی اختلاس را بگیریم انقدر این پست را به اشتراک بگذارید ‏تا تمام مردم ایران متوجه استارت زدن اختلاس بعدی بشوند.». 

 **واقعیت**

مدعیان این مطلب جعلی سعی دارند با میان کشیدن بحث اختلاس حس بی‌اعتمادی به مسئولان را به مردم منتقل کنند. این مطلب خودساخته پس از چند روز دست به دست شدن در شبکه‌های اجتماعی به گوش مسئولان بانک مرکزی رسید.

براین اساس ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت که: «دریافت مالیات بر ارزش افزوده از کارتخوان‌ها دروغ تلگرامی است. این پیام صحت ندارد و شایعه‌ای است که این روزها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود».

 
کلمات کلیدی : شایعه، اختلاس
 
بنده خدا
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۰۸:۱۹:۱۶
با سلام
در اين كه اين مطلب به شوخي شبيه بود شكي نيست
اما متاسفانه در سالهاي اخير به حقيقت پيوستن برخي شايعاتي كه از اساس تكذيب مي شده موجب بي اعتمادي شده است نه ماهيت اين شايعه
والله اعلم (3066756) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۰:۰۹:۴۶
در ایران همهی شایعات به واقعیت تبدیل می شوند (3066915) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۰:۲۳:۱۲
اين خبرها خيلي ها شايع نيست تابحال كه هميشه اينطور بوده، بيشتر اين خبرها را خود مسئولين و عوامل دولتي پخش مي كنند تا واكنش مردم را ببينند وبعد هم واقعا گراني و تحميل هزينه بيشتر را بر مردم انجام مي دهند
واقعيت اين است كه در كشورما اين مسئولين هستند كه براي مردم نقش آمريكا را بازي مي كنند بلكه بيشتر
كدام دشمن بيشتر از اين مسئولين مي تواند با ايجاد تورم و گراني به مردم ايران اينقدر ضربه بزند؟ و آنها را از همه كس و همه جيز بي اعتماد و بد بين بسازد؟ (3066958) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۰:۲۳:۴۲
اين خبرها خيلي ها شايع نيست تابحال كه هميشه اينطور بوده، بيشتر اين خبرها را خود مسئولين و عوامل دولتي پخش مي كنند تا واكنش مردم را ببينند وبعد هم واقعا گراني و تحميل هزينه بيشتر را بر مردم انجام مي دهند
واقعيت اين است كه در كشورما اين مسئولين هستند كه براي مردم نقش آمريكا را بازي مي كنند بلكه بيشتر
كدام دشمن بيشتر از اين مسئولين مي تواند با ايجاد تورم و گراني به مردم ايران اينقدر ضربه بزند؟ و آنها را از همه كس و همه جيز بي اعتماد و بد بين بسازد؟ (3066960) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۱:۲۳:۵۱
مگه یک شبه بنزین رو بالا نبردن مگه تا حالا چندین بار قیمتها و فازهای مختلف هدفمندی رو اجرا نکردن اگر مردم بخوان با پول فیزیکی خرید کنن اونوقت معلوم میشه که پولی تو بانکها نیست از وقتی که پولهای طلا و نقره تبدیل به اسکناس شد دست خیلی ها برای چاپ اسکناس باز شد حالا هم با پول الکترونیکی فقط اعداد و ارقام جابجا میشه و عملا پولی تو کار نیست (3067118) (alef-3)
 
مالباخته
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۴:۴۲:۱۱
طی ۱۵ سال با درگیر شدن با مالباختگی در پرونده اختلاس نگین غرب منطقه ۲۲ تهران که حتی با دخالت قوه محترم قضائیه هم به حق خود نرسیدم نسبت به هر شایعه ای با احساس و نگاهی نزدیک به واقعیت مواجه ام.
مسئول این بی اعتمادی ها بی صداقتی هایی است که در جواب اعتمادمان در حق ما رخ داده است.
در برابر پذیزش یک شایعه هیچ مکانیزم دفاعی درونی نداریم چون از کسانی که میبایست با ما صادق باشند ؛ دروغ و بی صداقتی دیده ایم . (3067697) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۶:۳۶:۵۶
فرمودید: (({{مدعیان این مطلب جعلی سعی دارند با میان کشیدن بحث اختلاس حس بی‌اعتمادی به مسئولان را به مردم منتقل کنند.}}))
گویا تابحال هیچ اختلاسی انجام نداده اند و همه مردم بهشون اعتماد دارند . (3067934) (alef-13)
 
علي وارنا
۱۳۹۴-۰۵-۰۳ ۱۶:۵۹:۵۰
هميشه هر كاري كه قرار بوده اتفاق بي افتد در خصوص گران كردن كالا و غيره ابتدا از ٦ ماه جلوتر شايعه انرا در بين مردم پخش كردن و بعداز بررسي عكس العمل مردم انرا انجام شده ، حالا با كمي بالا و پايين شدن رقم، پس اينهم واقعيتيست براي سال اينده (3067973) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.