توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 412292
حمله جنگنده های ترکیه به شمال عراق
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۱۸
جنگنده های اف 16 نیروی هوایی ترکیه مناطقی از شمال عراق را که گفته شده است عناصر پ.ک.ک در آن قرار داشتند، مورد حمله قرار دادند.

به گزارش ایرنا، ستاد فرماندهی ارتش ترکیه بامداد پنجشنبه در تارنمای رسمی خود اعلام کرد: این حمله حدود ساعت 17 روز چهارشنبه صورت گرفته است.

در این عملیات چهار هدف متعلق به پ.ک.ک در مناطق آوشین – باسیان مورد حمله قرار گرفت و از بین رفت.
در اطلاعیه ارتش ترکیه با اشاره به اینکه مواضع ضد هوایی و خمپاره پ.ک.ک در این مناطق نیز تخریب شد، آمده است: جنگنده های ترکیه سالم به پایگاه های خود بازگشتند.

پهبادهای مسلح ترکیه نیز پنجشنبه در منطقه آسوش شمال عراق، عناصر پ.ک.ک را مورد حمله قرار داده بودند.
گفته می شود ترکیه گسترده ترین و موثرترین عملیات خود در سال های اخیر علیه تروریسم را با جدیت دنبال می کند.

ستاد ارتش ترکیه اعلام کرد در عملیات نیروهای مسلح این کشور در منطقه چکورجا تاکنون 357 و در کل استان حکاری در مجموع 476 نفر از عناصر پ.ک.ک کشته شده اند. (منطقه چکورجا در نقطه صفر مرزی ترکیه با عراق قرار دارد.)

بغداد به عملیات هوایی ترکیه در شمال عراق و حضور نظامی در این منطقه معترض است و این را نقض حق حاکمیت عراق اعلام کرده است.

آنکارا با رد این مواضع، تاکید دارد تا زمانیکه پ.ک.ک به حضور خود در عراق ادامه دهد و تهدیدی علیه امنیت ملی این کشور باشد، به عملیات خود ادامه خواهد داد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با اعلام تغییر دکترین دفاعی، اعلام کرده است از این پس تهدید را پیش از آنکه مرزها و امنیت ملی این کشور را به مخاطره بیندازد، در منشا و محل تهدید در خارج از محدوده مرزهای ترکیه از بین خواهند برد.

منطقه کوهستانی و صعب العبور چکورجا واقع در نزدیکی مرزهای ترکیه با عراق، ماه هاست شاهد عملیات گسترده نیروهای ارتش ترکیه است.

ارتش ترکیه در 25 سال گذشته نتوانسته است این منطقه را تحت کنترل خود در بیاورد. ارتش ترکیه می گوید، ضربات شدیدی را به پ.ک.ک در این منطقه وارد کرده و صدها تن از تروریست ها را کشته است. در مقابل هزینه این عملیات برای ارتش نیز بالا بود و تاکنون ده ها نفر از نیروهای خود را در این منطقه از دست داده است.
 
کلمات کلیدی : ترکیه، عراق، موصل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.