توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 422679
رویترز: رئیس غول نفتی اکسون موبیل نامزد اصلی وزارت امور خارجه ترامپ است
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۷
خبرگزاری انگلیسی رویترز به نقل از تیم انتقالی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا خبر داد که «رکس تیلرسون» مدیر عامل غول نفتی «اکسون موبیل» (Exxon Mobil Corp) نامزد اصلی تصدی وزارت امور خارجه دولت آتی آمریکا است.

به گزارش انتخاب، رویترز دیروز جمعه نوشت که رِکس تیلرسون 64 ساله سه شنبه پیش (16 آذر) با ترامپ دیدار کرد و ممکن است امروز یا فردا نیز دوباره با او دیدار کند.
 
رویترز افزود: شاید ترامپ در روزهای آتی وزیر امور خارجه خود را معرفی کند.
بر اساس این گزارش، «رودی جولیانی» شهردار پیشین نیویورک و دیگر گزینه وزارت امور خارجه ترامپ دیروز از رقابت کنار کشید.
 
به گفته یکی از مقام های تیم انتقالی ترامپ که خواست نامش فاش نشود، احتمال وزارت تیلرسون از «میت رامنی» نیز بیشتر است. رامنی نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری 2012 آمریکا بود و پیش از انتخابات به شدت از ترامپ انتقاد می کرد. با این حال رامنی پس از انتخابات و در گفت و گو بر سر پست وزارت امور خارجه دو بار با ترامپ دیدار کرد.
 
با این حال رامنی کماکان در میان گزینه های مورد مطالعه قرار دارد و در کنار او نام جان بولتون (سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل)، باب کورکر (رئیس کمیته امور خارجی سنا) و جیمز استاوریدیس (James Stavridis) (آدمیرال بازنشسته نیروی دریایی) نیز دیده می شود.
 
به گزارش ایرنا، رویترز نوشت: اگر تیلرسون گزینه مورد نظر ترامپ باشد، روابط تجاری او نیز زیر ذره بین خواهد رفت. شرکت اکسون موبیل در بیش از 50 کشور جهان فعالیت کرده و در شش قاره جهان به اکتشاف نفت و گاز می پردازد. تیلرسون از سال 2006 رئیس و مدیر عامل این شرکت بوده و سال 2017 بازنشسته می شود.
 
در سال 2011، اکسون موبیل با شرکت روسنفت (Rosneft) بزرگترین شرکت نفتی دولتی روسیه قراردادی برای همکاری در کشف و استخراج نفت امضا کرد. این دو شرکت از آن زمان تاکنون در 10 پروژه روسیه با یکدیگر مشارکت می کنند. ولادیمیر پوتین در سال 2013 مدال دوستی روسیه را به تیلرسون تقدیم کرد.
 
با این وجود، اقدام های مسکو در شبه جزیره کریمه و تحریم های ضد روسی متعاقب آمریکا، موجب زیان هنگفت اکسون موبیل شده و آن را وادار به تعطیلی برخی پروژه ها و تقبل دست کم یک میلیارد دلار زیان کرد. تیلرسون آشکارا از تحریم ها علیه روسیه انتقاد کرده است.
 
ترامپ از گرم شدن روابط واشنگتن و مسکو حمایت می کند و کنگره نگران است که دولت بعدی برخی از تحریم های علیه روسیه را برداشته یا کاهش دهد.
 
به گزارش ایرنا، دیروز رسانه های آمریکایی به نقل از ارزیابی جدید سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) خبر دادند که روسیه از ترامپ و پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمایت کرده است. تیم ترامپ این گزارش را رد کرده و دیگر سازمان های اطلاعاتی آمریکا هنوز به جمع بندی مشخصی در این زمینه نرسیده اند.
 
شرکت چند ملیتی آمریکایی اکسون موبیل حاصل ادغام 17 سال پیش دو غول نفتی اکسون و موبیل است. اکسون موبیل با بیش از 268 میلیارد دلار، هشتمین شرکت پردرآمد دنیا است و بیش از 75 هزار کارمند دارد.
 
کلمات کلیدی : دونالد ترامپ + رئیس جمهور آمریکا + کابینه ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.