نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 461955
در مناظره تلویزیونی بررسی شد؛
خوب و بد اجرای طرح تحول سلامت/ افزایش یا کاهش هزینه های مردم
بخش سلامت الف، ۲۴ فروردین ۹۶
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۴
اجرای طرح تحول سلامت به عنوان مهم ترین برنامه دولت یازدهم، در مناظره تلویزیونی مورد نقد و بررسی دو میهمان موافق و مخالف این طرح قرار گرفت.

به گزارش مهر، در برنامه مناظره شبکه یک سیما که شب گذشته روی آنتن رفت، دکتر محمدحسن طریقت منفرد وزیر سابق بهداشت و دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، در خصوص آثار اجرای طرح تحول سلامت، دیدگاه های خود را مطرح کردند.

سه هدف اصلی طرح تحول سلامت

در ابتدا قائم مقام وزیر بهداشت، گفت: طرح تحول سلامت از ابتدا سه هدف اصلی را دنبال می کرد که عبارتند از؛ ارائه خدمات با کیفیت در حوزه بهداشت و درمان، کاهش پرداختی از جیب مردم و افزایش رضایتمندی مردم و بیماران بوده است.

حریرچی افزود: در بهترین شرایط به ۱۰ تا ۱۲ سال زمان نیاز است که این اهداف در حوزه سلامت محقق شود، اما در این دولت به رغم تمامی مشکلات بودجه ای و اقتصادی که وجود داشت، توانسته ایم خدمات سلامت را بدون هرگونه کاستی در قالب طرح تحول سلامت به مردم ارائه بدهیم.

وی ادامه داد: طرح تحول سلامت باعث شد بیش از ۱۰ درصد پرداختی از جیب مردم در حوزه درمان کاهش یابد و در یک سال ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش پرداختی از جیب مردم به دست آمد. ضمن اینکه بیش از ۱۰ میلیون نفر در این مدت بیمه شدند و حاشیه شهرها از خدمات بهداشتی و درمانی برخوردار شدند.

قدرمطلق پرداختی مردم افزایش یافته است

وزیر سابق بهداشت نیز با عوان این مطلب که در ابتدای دولت یازدهم خیلی خوشحال بودیم که برای اولین بار سلامت در اولویت برنامه های دولت قرار گرفته است، گفت: وقتی طرح تحول سلامت اجرا شد، قرار بود به ضد خودش تبدیل نشود، در حالی که قدر مطلق پرداختی مردم در این طرح به شدت افزایش پیدا کرده است.

طریقت منفرد ادامه داد: ادامه این طرح با وضعیت فعلی منجر به بروز مشکلات جدی خواهد شد و برای اثبات ادعای خودم، به نظرات صاحبنظران این حوزه اشاره می کنم و از خودم حرفی نمی زنم.

کاهش پرداختی از جیب مردم

حریرچی با تاکید بر این مطلب که چاره ای جز مراجعه به آمارها و منابع برای اثبات ادعای خود نداریم، گفت: در سال ۹۱ پرداختی از جیب مردم بابت هزینه های سلامت بین ۵۰ تا ۵۸ درصد بود که الان به ۴۰ درصد رسیده است.

وی افزود: اجرای طرح تحول سلامت باعث شد رقمی بین ۷ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان زیرمیزی حذف شود. همچنین خانوارهایی که با هزینه سلامت به زیر خط فقر می رفتند از ۲.۹ به ۲.۴ درصد کاهش یابد.

افزایش هزینه های بستری

وزیر سابق بهداشت با عنوان این مطلب که فرانشیز پرداختی در شهرهای بزرگ بابت خدمات سرپایی از جیب مردم ۳۵ درصد و در شهرهای کوچک ۱۸ درصد بود، گفت: سالانه ۸۰۰ میلیون بار مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی کشور صورت می گیرد که فقط ۷ میلیون مورد آن مربوط به بستری است. در حالی که طرح تحول سلامت فقط به خدمات بستری توجه دارد.

وی افزود: در سال ۹۱ کل بودجه سلامت ۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که امسال به ۵۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

طریقت منفرد با عنوان این مطلب که هزینه های خدمات بستری نیز افزایش پیدا کرده است، گفت: در فروردین ۹۳ برای یک بیمار تامین اجتماعی هزینه بستری ۵۵۰ هزار تومان تمام می شد و این هزینه برای بیمار دارای دفترچه خدمات درمانی ۵۷۰ هزار تومان بود. در حالی که در دی ماه ۹۳، هزینه بستری به طور متوسط به ۳ برابر رسیده و در حدود ۱.۵ میلیون تومان برآورد می شد.
 
کلمات کلیدی : طرح تحول+وزارت بهداشت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۴ ۱۱:۱۳:۴۲
به خدا در تهران بیمارستانهای دولتی ظرفیت ندارند و مردم به دلیل بی توجهی دولت به پیشگیری از بیماری و محیط زیست بیمار شدند
بیمارستانهای خصوصی هم وحشتناک پول میگیرن -شبی ای سی یو حدود ۲ میلیونه که دوبرابر حقوق یک ماه کارگره !!!
طرح تحول شامل خدمات سرپایی هم نیست و آزمایشات و ... افزایش شدیدی داشته
هزینه بیمه تکمیلی هم نسبت به قبل افزایش داشته و پوششها هم به دلیل افزایش تعرفه دیگه تکافو نمیکنه
متاسفم برای طراحان که فقط مزایای قشر خاصی را در نظر گرفتند (4252161) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.