نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 314229
وزارت بهداشت: با روی باز از تحقیق و تفحص استقبال می‌کنیم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۶
قائم مقام وزیر بهداشت تاکید کرد که وزارت بهداشت از تحقیق و تفحص در حوزه سلامت و طرح تحول نظام سلامت استقبال می‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در حاشیه برگزاری کنفرانس بین‌المللی بیماری‌های عفونی در بارداری و زنان که با حضور وزیر بهداشت و نخست وزیر مجارستان در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، درباره مباحث مطرح شده مبنی بر "تحقیق و تفحص از طرح تحول نظام سلامت" گفت: وزارت بهداشت از این طرح استقبال می‌کند؛ چراکه نقاط مثبت طرح و اقدامات انجام شده مشخص خواهد شد و در عین حال نیز ما ادعا نمی‌کنیم که کار بدون نقص است و ممکن است اشتباهاتی داشته باشد که به این ترتیب، نقاط ضعف آن هم مشخص خواهد شد.

وی در این باره افزود: از طرف دیگر مشخص می‌شود که با منابعی اندک، کاری بزرگ انجام شده است. همچنین مشخص می‌شود با وجود تحریم‌ها، کاهش قیمت نفت و نهایتا کمبود منابعی که طبیعتا وزارت بهداشت نیز با آن مواجه بوده، پرسنل وزارت بهداشت و بیمارستان‌ها با فداکاری کار کرده‌ و خدمات لازم را ارایه داده‌اند.

حریرچی ادامه داد: ما استقبال می‌کنیم که دوستان منصف، نه آن دسته از دوستانی که نتیجه از قبل برایشان مشخص است، به بررسی طرح بپردازند. همچنین باید به این نکته اشاره کنم که طی ۳۰ سال گذشته وزارت بهداشت تنها دستگاهی بوده که با برگزاری همایشی طی دو روز، عملکرد خود را به نقد گذاشت. در مجموع باز هم تاکید می‌کنم که وزارت بهداشت با روی باز از تحقیق و تفحص استقبال می‌کند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره انتقاد برخی دانشجویان به دکترای پژوهشی، گفت: این موضوع هم چیز جدیدی در ایران و حتی دنیا نیست؛ چراکه روش پذیرش برخی رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف، متفاوت است و افراد متقاضی بر اساس خصوصیات آن رشته، متقاضی آن هستند.

واریز ۱۰۰۰میلیارد تومان از طلب وزارت بهداشت از سوی بیمه‌ها هنوز کامل نشده است
حریرچی در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره پرداخت ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بدهی بیمه‌ها به وزارت بهداشت که در جلسه با معاون اول رییس جمهور مقرر شده بود طی یک هفته از سوی بیمه‌ها به حساب بیمارستان‌ها و مراکز درمانی واریز شود، گفت: این رقم طی یک هفته نخست حاصل نشد، اما اکنون قدم‌هایی در این زمینه آغاز شده اما هنوز تکمیل نشده است. امیدواریم این رقم نیز طی چند روز آینده تکمیل شود؛ چراکه صدور چک از سوی بیمه‌ها و حصول آن مقداری وقت‌گیر است.

وی در این باره افزود: در حال حاضر بیمارستان‌ها بیش از ۴۰۰۰ میلیارد تومان طلب حسابرسی شده از بیمه‌ها دارند و در مجموع بیمه‌ها تا امروز حدود ۷۰۰۰ میلیارد تومان به بیمارستان‌ها و مجموعه وزارت بهداشت بدهکارند.

به گفته حریرچی، سازمان بیمه خدمات درمانی یک سری مشکلات و کمبودهای اعتباری دارد و سازمان تامین اجتماعی نیز به دلیل اینکه با مشکلات دیگری نظیر مستمری‌بگیران و ... مواجه است، نتوانسته که سهم درمان را به درمان اختصاص دهد.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی افزود: آنچه که وزارت بهداشت و مجموعه بیمارستان‌هایش از بیمه‌ها دریافت می‌کنند رقم عمده‌ای از پرداخت حقوق پزشکان و پرسنل و تهیه دارو و ... است. امیدواریم اقدام عاجلی در این زمینه صورت گیرد.

تجمیع بیمه‌ها در ادبیات علمی دنیا امری بدیهی است
وی درباره مبحث تجمیع بیمه‌های درمانی و اظهارنظرهایی که از سوی سایرین در این زمینه صورت می‌گیرد نیز گفت: اینکه یک خریدار واحد و پرقدرت بیمه‌ای با اختیار سیاستگذار بوجود آید در ادبیات علمی و سیاست بیمه‌ای دنیا امری بسیار بدیهی است. خواهشم آن است که اقتصاد‌دان‌ها در حوزه اقتصاد، کارشناسان سلامت در حوزه سلامت، کارشناسان بیمه در حوزه بیمه و خلاصه اینکه هر فرد کارشناسی در حوزه کاری خودش اظهارنظر کند.

حریرچی در این باره افزود: کشور ما در مورد سیاست‌های سلامت دو دوره دارد؛ یک دوره قبل از ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری و یک دوره هم پس از ابلاغ این سیاست‌هاست. تدوین سیاست‌های کلی نظام سلامت در مجامع کارشناسی و مجمع تشخیص مصلحت نظام حدود چهار سال به طول انجامید و کار کارشناسی زیادی روی آن صورت گرفته است. بر همین اساس از این پس تمام اقدامات‌مان در حوزه سلامت بر مبنای سیاست‌های ابلاغی است. بر اساس این سیاست‌ها، تولیت نظام سلامت مشخص است و بر اساس این سیاست‌ها، حتی بسته‌ای از خدمات که بیمه‌ها خرید می‌کنند باید با نظر و نظارت تولیت باشد.

وی تاکید کرد: در موضوع بیمه‌ها باید یک نظر واحد را دنبال کرد. خواهشم آن است که افراد ادبیات علمی روز دنیا را تعقیب کنند و بعد اظهار نظر کنند.

تربیت پرستار در بیمارستان امری عجیب نیست؛ منصفانه اظهارنظر کنید
وی همچنین در پاسخ به سوال ایسنا درباره انتقادات سازمان نظام پرستاری به تربیت پرستار در بیمارستان‌ها نیز گفت: در دنیا روش‌های شناخته شده‌ای در زمینه آموزش وجود دارد. آموزش چه در دانشکده‌ها و چه در بیمارستان‌ها ذیل نظارت وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت می‌گیرد. این موضوع نیز امری جدید و عجیب نیست و شناخته شده و بدیهی است.

حریرچی ادامه داد: ایران جزو کشورهایی است که با کمبود شدید پرستار و پزشک روبروست و نسبت ترکیب پرستار به پزشک نیز نامناسب است. خواهشم آن است که در مباحث مختلف نظام سلامت منصفانه اظهار نظر شود. در چند سال منتهی به سال ۹۲، پذیرش دانشجوی پرستاری کمتر از پزشکی بود؛ هیچ کشوری این طور نیست اما هیچ کس در آن زمان اظهار نظری نکرد.

وی افزود: نباید مصالح صنف را به مصالح مردم ارجح دانست. با توجه به نیاز ملت، تصمیم‌های علمی لازم با مشارکت گروه‌های مختلف مربوطه اتخاذ می‌شود.
 
کلمات کلیدی : وزارت بهداشت ، طرح تحول نظام سلامت
 
مجتبی
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۹:۲۷:۰۳
۷هزارمیلیارد تومن بدهی به جامعه ی بزشکی.
اگر فرض‌کنیم صدهزار نفر پزشک تو کشور داشته باشیم که نداریم.‌میشه نفری ۷۰ ملیون تومان. حالا پول زیر میزی و ویزیت مطب و غیره رو بهش اضافه کن ببین چه قد میشه.
بعد یه بنده خدایی میاد کامنت میزاره کی گفته وضع پزشکا خوبه؟؟ من پزشک متخصصم ۳ ۴ تومن بیشتر در نمیارم. شما هم باور میکنی. (3360101) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۱۹:۵۲:۱۶
لطفا در این گشاده رویی از تحقیق و تفحص، از اداره کل تجهیزات پزشکی هم یک تحقیقی شود تا از ایجاد رانت برای بعضی از شرکتها بخصوص امریکایی و زمین زدن شرکت های اروپایی درجه یک پرده برداری شود. (3360141) (alef-11)
 
امیر
۱۳۹۴-۰۹-۱۰ ۲۳:۱۴:۲۹
در صورتیکه حقیقت را گفتند که طرح سلامت از محل هدفمندی یارانه ها ، چهار تا پنج برابر به حقوق پزشکان اضافه کرد و هیچ خدمتی به سلامت مردم و کاهش هزینه درمان خانوار انجام نداد ، لابد طبق گفته ایشان منصف نیستند.وزیر بهداشت در واقع وزیر پزشکان است و مدافع حقوق پزشکان ، مردم فراموش شدند و به حساب نمی آیند. (3360388) (alef-11)
 
صفایی
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۰:۵۸:۲۲
اتفاقا تجمیع بیمه ها کاری درست و عقلانی است با این روش کنترل بهتر ی روی بیمه‌ها صورت می گیرد (3360478) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۹-۱۱ ۰۶:۱۰:۰۱
ولی یادش بخیر دانشگاه ازاد و مدیریتش چقدر اخم وترش کرده بودند
که چرا از ساحت مقدس ما میخواهید تفحص کنید... (3360549) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.