توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 392259
زنان، مدیران بهتری برای اقتصاد خانواده هستند
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۶
یک مدرس دانشگاه و اقتصاددان گفت: زنان در مدیریت اقتصاد خانواده تواناتر از مردان عمل می‌کنند، از همین‌رو آنان مدیران بهتری برای اقتصاد خانواده هستند.

«مصطفی صفاری» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هم‌اکنون رکود عمیق بر اقتصاد کشور حکم‌فرما بوده و دلیل آن اجرای سیاست‌های پولی و مالی انقباضی در جامعه است که با کاهش درآمدهای نفتی و افزایش درآمدهای مالیاتی دولت همراه بود و از آنجایی که بودجه دولت بر اساس مالیات است بیشتر فشارها بر روی خانوارها بوده است و وام‌هایی هم که به بخش خصوصی اعطا می‌شد کاهش یافته و فشاری دو جانبه بر خانوارها بوده است.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: با اجرای این نوع سیاست‌های انقباضی دولت سفره خانوارها به ۷۵ درصد کاهش یافته است و تقاضا کم و معیشت‌ها سخت شده و مشکل بیکاری نیز به این معضلات دامن زده و سبب شده که چنین مشکلاتی اقتصاد خانواده‌ها را هم‌اکنون در جامعه و وضعیت اقتصادی تهدید کند.

وی تصریح کرد: نبود توزیع مناسب درآمد نیز بر بودجه خانوارها تأثیر منفی داشته و سبب شده است که سبد خانوارها تفاوت بسیاری با هم داشته باشند و گاهاً شکاف اجتماعی بیش از پیش در میان خانواده‌ها جلوه می‌کند و این مهم خود می‌تواند ناهنجاری‌هایی را در جامعه ایجاد کند.

این اقتصاددان با اشاره به نقش زنان در اقتصاد خانواده، یادآور شد: مطمئناً در اقتصاد خانوارها بخش مدیریت هزینه و مصرف توسط زنان بهتر کنترل می‌شود و این زنان هستند که باید هزینه خانوارها را که به نسبت درآمدهای‌شان است تقسیم کنند و این نقش مهم زنان در خانواده است و زنان می‌توانند بهتر از مردان هزینه‌ها را با توجه به میزان درآمد خانواده بین نیازهای خانواده تخصیص دهند.

صفاری اظهار کرد: استفاده از منابع بهینه خانواده بر عهده زنان است و زنان در نقش مادری خود نیز باید پس‌انداز و صرفه‌جویی را به فرزندان خود بیاموزند و آنان را برای زندگی اقتصادی در آینده آماده کنند و نقش مادران در این بخش نقشی کلیدی است.
 
کلمات کلیدی : زنان، اقتصاد خانواده
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.