نظر منتشر شده
۹۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509005
درباره منع ورود بانوان به ورزشگاه؛
اگر اخلاق برایتان مهم نیست این مطلب پیشنهاد نمی شود
محسن مهدیان،‌ ۱۵ شهریور ۹۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۵
بازی ایران و سوریه بهانه ای شد تا مجدد و برای بار چندم، منع حضور تماشاچیان خانم در ورزشگاه مورد اعتراض قرار گیرد.

اشتباه اساسی تقلیل این "منع اخلاقی" به "لجبازی های سیاسی" است. فی نفسه حضور بانوان به عنوان تماشاچی در ورزشگاه منعی ندارد. کسی مخالف  تشویق بانوان نیست. همین الان در بسیاری از ورزش ها حضور خانم ها به عنوان تماشاچی آزاد است. از قدیم نیز چنین بوده است. یکبار فکر کنیم ببینیم ماجرا چیست و چه فرقی بین مسابقه فوتبال و دیگر مسابقات است؟

اینکه مراجع ما مخالف حضور بانوان در مسابقه فوتبال هستند و آنرا خلاف شرع و اخلاق می دانند دلیل روشنی دارد که نمی توان از کنار آن بسادگی گذشت. ماجرا را به مباحث سیاسی کوچه بازاری نازل نکنیم؛ واگرنه در مقام جدل باید بگوئیم برخی از همین مراجع حامی دولت حکم حرمت دادند.

اما؛
حتما شما هم با این صحنه مواجه شدید؛ یک جمع فامیلی با شخصیت های مختلف دور هم نشسته اند و ناگهان مسابقه فوتبال از تلویزیون پخش می شود و به سرعت فضای رسمی تغییر می کند. سرو صدا و داد و فریاد و هیجان و هیجان و هیجان. گوئی این آدم ها اساسا در شخصیت سابق خودشان قرار ندارند. چرا؟ خیلی ساده است. هیجان بالای فوتبال اجازه کنترل بر احساسات را نمی دهد. حرجی هم نیست. فوتبال که تمام می شود همه مجددا عصا قورت داده کنار هم می نشینند و تخمه را کنار گذاشته و حداکثر میوه میل می کنند و درباره مسائل مهم مملکت حرف می زنند.

مسابقه فوتبال به جهت هیجان بالایش که در دیگر مسابقات کمتر یافت می شود، رفتارهای احساسی و کاملا غریزی را بر محیط حاکم می کند. مسابقه فوتبال اوج شکلگیری چنین هیجانی است. طبیعی است که حضور بانوان در این شرایط منجر به مسایلی می شود که نه شان آنها رعایت می شود و نه روابط اخلاقی و نه حرمت شرع مقدس.

ممکن است فردی بگوید خیر؛ برای من چنین نیست. یا من بر احساسات خودم مسلطم. سلمنا. ولی این حکم برای یک نفر نیست. برای فضای غالب بر مسابقه است. احکام اجتماعی روی فرد فرد افراد قرار نمی گیرد. روی فضای کلی حاکم بر جامعه می رود. برای همین تاکید شده است در مجلس گناه نروید. نه اینکه قطعا به گناه می افتید؛ خیر چون در معرض گناه قرار می گیرید.

اگر بدانیم این دیوار ممکن است بریزد زیر سایه اش نمی خوابیم. شرع نیز بر همین حکم عقلی تاکید می کند.

ممکن است بگویند آزاد بگذارید تا کسانی که برایشان اخلاق مهم نیست حضور پیدا کنند. اما حکومت نقشش تماشاچی نیست. از طرفی نباید راه را برای کسانی باز کند که نادانسته و صرفا برای ورزش و تشویق وارد ورزشگاه می شوند ولی حاضر نیستند در معرض گناه و بداخلاقی قرار بگیرند. غیر این برای حکومت دینی و اخلاقی چه نقشی دیده ایم؟ وظیفه حاکم مثل یک پدر دلسوز است که هم به هیجان و شادی فرزندش توجه می کند و هم اگر محیط را پر خطر و آسیب زا ببیند، محدودیت گذاشته و مانع می شود. فرد برای خودزنی آزاد است اما حاکم نباید بستر خودزنی فراهم سازد.

اما چاره چیست؟
چاره این ماجرا خیلی کلیدی است. این داستان از آن دست موضوعاتی است که حل و فصلش بیش از دولت، بدست خود مردم است. رشد فرهنگی و رعایت اخلاق انسانی و اسلامی از سوی تماشاچی ها  کمک می کند مقدمه لازم فراهم شود. البته دولت هم باید شرایطی را به جهت سخت افزاری و محیطی فراهم کند تا این اختلاط و نگرانی های اخلاقی به حداقل برسد.
 
کلمات کلیدی : زنان پشت در مانده ورزشگاه+زنان سوری در ورزشگاه+حضور زنان در استادیوم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۲۱:۲۷
فضای فرهنگی ورزشگاه های ما آماده نیست (4548571) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۹:۳۹:۵۱
اقایون رو از رفتن به ورزشگاه منع کنید. راه حل درست اینه (4548867) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۱:۳۷:۵۵
الان تقصیره ورزش فوتبال شد؟!!
این جورشو ندیده بودم!!! (4549014) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۲:۲۷:۲۲
خانمها رو اگر به ورزشگاه راه بدهند بقیه هم رعایت می کنند و جو ورزشگاه خوب خواهد شد اگر مردها هم فحاشی می کنند خب باید خود اونها محروم شوند نه خانمها (4549087) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۳:۰۰:۲۳
پس ورود مردها را ممنوع کنید نه زنها (4549126) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۳:۰۵:۵۱
من از زنان مملکتم که مردها بجایشان فکر میکنند و تصمیم میگیرند عذر میخواهم (4549128) (alef-3)
 
حقیقت جو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۳:۴۶:۲۳
خیر
مسئله این نیست

کشور باید طبق قانون اداره شود و هیچ قانون اساسی یا مصوبه مجلس چنین چیزی را منع نکرده
این ممنوعیت فقط سلیقه ای است و مبنای قانونس ندارد (4549167) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۰:۱۳:۳۴
من خودم از سال 61 که هنوز بازیهای بعد از انقلاب درست و حسابی راه نیفتاده بود تا سال 72 ، تمام بازیهای تیم خودم و ملی رو میرفتم امجدیه و آزادی . اما بعد از اون دیگه نرفتم . چون محیط ورزشگاه واقعا غیر قابل تحمل شده بود . چند هفته پیش بعد از سالها دوباره رفتم و فقط چند دقیقه تونستم بشینم و فرار کردم . اینهایی که میان استادیوم فقط برای فحاشی میان نه برای تماشای بازی یا تشویق یک تیم . اونقدر فحشهای رکیک میدن که اصلا بحث حضور بانوان در ورزشگاه بی معنیه ، بلکه باید گفت حضور آدمها در ورزشگاه ناممکن شده . یک عده ... اونجا رو قرق میکنن و هر غلطی میخوان میکنن . اصلا نمیشه رفت ورزشگاه چون خجالت میکشی به عنوان یک انسان !!!!!! (4549214) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۶:۵۲:۴۶
اگر اخلاق برای شما مهم بود و حداقل می فهمیدید که زنان هم در بیت المال حق و سهم دارند این طور راحت نمی نوشتید. (4549375) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۸:۲۰:۱۹
راه حل بده ، فقط شعار ندهید (4549436) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۲۲:۴۲
خوب پس می توان آقایان که در این مقاله به عنوان مشکل اصلی دیده شده اند را به ورزشگاه راه نداد. چون درواقع آقایان آزادی خانم ها رو سلب کردند.
به نظر من بعد از ورود خانم ها و مخصوصا زیاد شدن تعدادشان آقایون هم کنترل بر رفتار خودشون رو بیشتر خواهند کرد (4548572) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۱:۰۳:۱۹
چرا به خانمهای سوری اجازه داده شد؟قانون فقط برای مردم ایرانه؟کشورهای دیگه اشکال نداره برن؟ (4548953) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۲۷:۱۵
من یک مرد هستم و پیشنهادم این است برخی بازیهای ملی یا باشگاهی و دوستانه فقط با حضور زنان برگزار شود و ورود مردان به ورزشگاه ممنوع شود.بالاخره زنان هم حق دارند بازیهای ملی و مهم را از ورزشگاه ببینند.
بعد از آن به تدریج با فرهنگ سازی و تهیه لوازم سخت افزاری نسبت به حضور همزمان زنان و مردان اقدام شود.
قانون هم در زمینه برخورد با تماشاگران خاطی نگاشته شده و فوق العاده سختگیرانه مجازات شوند.قطعا چند نفر که مجازات شوند مابقی تماشاگرنماها حساب کار دستشان می آید.
میتوان با نصب نمایشگرهای بزرگ در پارکهای بانوان امکان تماشای دست جمعی را فراهم نمود.
در هر صورت این مساله باید به تدریج و با برنامه دقیق حل شود. (4548579) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۷:۴۴:۱۰
منم موافقم. بازی ها را یک در میان با تماشا گران زن برگذار کنن. وقتی همه یک سری نکات را رعایت کردت می تونن مختلط برگذار کنند (4549407) (alef-3)
 
تقدیم به نویسنده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۱۴:۱۹:۱۲
آقای مهدیان عزیز من مطالب شما رو هم در کانال تلگرامتون و هم در سایت الف دنبال میکنم چیزی که به نظرم جالب میاد اینه که شما تلاش زیادی میکنین تا برای یه سری اتفاقات پشتوانه منطقی بسازید از رفع حصر گرفته تا حضور زنان در ورزشگاه ها ؛ آیا به نظر خودتون یکم زور زیادی نمیزنین تو مطالبتون؟!
برای مثال تو این مطلب مسابقه فوتبال رو به یک دورهمی خانوادگی مرتبط کردید و بر مبنای اون نتیجه گرفتین!! از این مثالهای عجیب و غریب کم نیست تو نوشته های شما
راجع به ورزشگاه ها هم این سوال رو دارم دقیقا با حضور مشترک زنان و مردان در ورزشگاه چه اتفاقی میفته؟ خواهشا دقیق جواب بدین و از یه سری مفاهیم کلی مثل از بین رفتن اخلاق و هتک حرمت دین و شان زنان استفاده نکنین
فوتبال مسکر نیست که عقل انسان رو زایل کنه. (4550624) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۳۰:۱۵
اول: بر خلاف پاراگراف آخر، در بقیه بخشها، مردم رو کودکی نیازمند تربیت و راه بری فرض کرده اید.
دوم: به فرض درست بودن مثال شما، اینکه آقایان یاد بگیرند و متوجه باشند حرکاتشان رو در محیطهای مختلف کنترل کنند رو کجا و کی اموزش میده؟ آیا به جز فضای ورزشگاهها و عرف جامعه این مسائل رو جاری میکنه؟
سوم: تا کنون کدامیک از مراجع در ورزشگاه حضور داشته و مسابقات رو تماشا کرده اند؟ این بزرگواران معمولا" براساس مشاوره و نظرات معتمدین اعلام نظر میکنند. (4548582) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۲:۳۵:۵۹
یک سوال از شما دارم:
گفته اید که «مردم را همانند کودکی نیازمند تربیت و راهبری فرض کرده اند»
به نظ شما این مردم که در مسائلی مانند فرهنگ رانندگی، فرهنگ کوچه بازاری برای همه زبانزد شده اند نیازی ندارند که حتی در سنین بالا آموزش ببیند.
باور کنید حتی بعضی مواقع به علامه دهر هم باید آموزش داد.
فکر کرده اید با چه کسی طرفید؟ خدا و پیغمبر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نخیر اینها مردمی عادی با هر نوع سطح سواد و فرهنگی هستند که حتما باید آموزش ببینند. اما چگونه؟؟؟
روش کار آموزش خیلی سخت است؟؟؟؟؟؟؟ (4549094) (alef-13)
 
عابد
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۵:۰۳:۵۳
بنده برای اولین بار در عمرم به ورزشگاه آزادی، برای دیدن مسابقه رفتم، آنقدر سیگار میکشیدن. که تا ارتفاع پنجاه متری ورزشگاه آزادی دود بود، دو نفر با فاصله ازم نشسته بودند، موادمخدر با بوی بسیار شدید مصرف می کردن.
فحاشی که دیگه، هیچی... بسیار فحاشی با بدترین الفاظ ممکن،
من که پسر بودم، دیگه ورزشگاه نخواهم رفت... (4549791) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۳۰:۳۵
در مسایقات والیبال هم چندین مسابقه با حضور زنان و مردان بدون مشکل برگزار شد اما آقایان بدون ارائه ی دلیل موجه ورود بانوان را ممنوع کردند ک کماکان ادامه دارد
(4548584) (alef-13)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۳۰:۵۷
استدلال شما اشتباه است در مسابقه فوتبال جاي فرهيتختگان نيست اصلا در دنيا هم اينگونه نيست معمولا قشر جوان به اين مسابقات ميروند تا هيجان خود را تخليه نمايند ضمنا در طول يك مسابقه جمعا ده دقيقه هم صحنه هيجاني وجود ندارد نميدانم منظور شما از هيجان نيست ايا تشويق كردن و هورا كشيدن چه ضايعه اي ايجاد ميكند كه شما را اينقدر دلواپس كرده است شما نگران جوانان نباشيد انها خودشان ميتوانند حرمتها را حفظ كنند (4548585) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۳:۲۷:۳۹
البته ظاهرا هرگز به استادیوم پایتان را نگذاشتید ...... (4549150) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۹:۴۵:۵۲
استدلال شما اشتباه تر است در هیچ جای دنیا ممنوعیت حضور زنان آن کشور و ورود ازاد زنان سایر کشورها وجود ندارد. (4549507) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۳۲:۳۵
آقای مهدیان عزیز! در کشورهای اروپایی وزیر دفاع را زن انتخاب می کنند! کجای کاری برادر ؟ بدبختی اشکال متفاوتی دارد! (4548589) (alef-13)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۹:۱۷:۲۹
کشورهای اروپایی درگیر جنگ هم هستند؟ (4548825) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۳۵:۵۹
به نظر منم میرن اونجا خانم ها حرف های بی ربط و فحش های چاردیواری می شنوند و فضا محیا نیست (4548598) (alef-13)
 
Moldova, Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۷:۳۲:۰۵
این همه مثل قضیه شجاعی و حاج صفی شده! تا فیفا تهدید نکند مثل اینکه درست نمی شود!!! اگر فیفا تهدید کند از ترس هم که شده جا زده و بانوان به ورزشگاه ها وارد میشوند (4549403) (alef-3)
 
ای ام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۳۶:۵۲
با سلام خدمت اقای مهدیان
بنابراین در کل جهان که مختلط هست ورزشگاه و با خانواده میروند هیچ کسی یا هیچ خانواده ای به اخلاق اهمیت نمیدهد بغیر از ایران. اقای مهدیان عزیز این یک حق هست که ما داریم سلب میکنیم. (4548600) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۴۰:۵۳
شنا را باید در دریا آموخت فرهنگ هم با راه ندادن درست نمیشه باید راه داد تا تب این کار بخوابد (4548603) (alef-3)
 
من
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۴۳:۳۴
گل گفتی . (4548606) (alef-3)
 
م س ع ود
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۶:۵۹:۰۰
من از نویسنده مطلب این سوال را دارم

تا کی بقیه باید توان بی اخلاقی ما را بدهند؟ (4548623) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۷:۰۲:۲۵
اونوقت تماشاجی های سوری می تونن احساسات و هیجانشون کنترل کنن؟ (4548629) (alef-3)
 
علی عادل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۷:۰۹:۱۲
دریغ از یک دلیل منطقی !! (4548647) (alef-3)
 
نویسنده
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۷:۱۱:۱۵
پس چطور زنان بقیه کشور های جهان که میرند هیجانشونو کنترل میکنن؟ حتی کشورهای عربی! پس اشکال از مردم ما است. (4548654) (alef-3)
 
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۷:۱۴:۱۲
قبول..........ولی در مورد اینکه چرا خانم های دیگه از جمله خارجی ها و یا نمایندگان مجلس حق حضور دارند سخنی نگفتید (4548662) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۷:۱۵:۱۴
بلاخره یک روز در ایران زنان و ورزشگاه خواهند رفت و در عربستان رانندگی خواهند کرد! و کسانی که این همه را توجیه می کردند دوست نخواهند دشت از ان نگاه خود یادی بشود! (4548663) (alef-3)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۷:۳۰:۵۵
اگر قرار باشه منع شود کسانی که جنبه تماشا ندارند منع شوند (4548698) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۱۴:۰۳
دلسوزی برای ورود بانوان به ورزشگاه ، بیشتر با اهداف سیاسی صورت می گیرد. (4548745) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۱۵:۰۲
بحث اینجاست که من و شما صاحب اختیار خانمها نیستیم که ورزشگاه بیان یا نه. خودشون عقل دارن و اگه حس کردن شرایط مناسب نیست نمیان. (4548747) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۲۴:۱۹
چطور برای زنان سوری مجاز شد ، حالا برای زنان ایرانی نه ؟!!! (4548758) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۳۰:۲۹
معلومه کدام بانوان می روند تماشای فوتبال (4548769) (alef-3)
 
مهبد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۴۵:۴۳
تا کی میخواهید برای مردم چه زنان و یا مردان این کشور تصمیم بگیرید؟
اگر فرض کنیم که نظر شما درست باشد باز این خود مردم هستنند که باید تصمیم رفتن به ورزشگاه را بگیرند
دوست عزیز فرهنگ را مردم یک کشور میسازند نه با دستور از بالا (4548789) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۴۸:۵۸
طبق منطق نویسنده ورود مردها به استادیوم باید ممنوع شود نه زنها (4548793) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۵۰:۵۷
اخلاق؟! یعنی واقعا معتقد هستید اقدامات فرهنگی انجام شده اخلاق را ارتقا داده است؟ اتفاقا اگر مردم را به حال خود بگذارید و به قوانین احترام بگذارید بیشتر اخلاقیات رعایت خواهد شد. الناس علی دین ملوکهم. (4548795) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۵۲:۴۷
با منع حضور بانوان هیچ مشکلی حل نمی شود

با این دیدگاه که دارید نه بزور مردم ماهواره نمی بینند نه به زور چادر سرشون میکنند (4548800) (alef-13)
 
رضا
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۵۴:۲۵
چه استدلال ضعیف و باطلی!
کسی که حرمت را می شکند باید منع شود نه بانوان ما. به نظرم سایت الف از افراد مجرب تر و متعهدتری برای یادداشت هایش استفاده کند (4548805) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۵۴:۵۸
موضوع فقط این است که شما انسانها را به عنوان اشخاصی مختار و دارای شعور نگاه نمی کنید.. نگاهی از بالا به پایین دارید. همین! (4548807) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۸:۵۸:۵۳
مردم باید ابتدا تجربه کنند تا بعد بتوانند روی رفتارشان کنترل پیدا کنن. جای ملت تصمیم نگیریر .از مجوز ورود حمایت کنید تا ببینید مردان این سرزمین چگونه رعایت احترام شیرزنان آن را میکنند. فرض اولیه شما که با فضایی غیر اخلاقی مواجه هستیم غلط است...لطفا از رویه خطا دفاع نکنید و دچار خود سانسوری نشوید (4548810) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۱۹:۰۱:۲۵
اینایی که میگید برای سوری ها نیود که راشون دادید (4548812) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۰:۲۴:۲۶
ما در حل یک مشکل ساده اجتمائی گیر کرده ایم آنوقت می خواهیم با بحران آب و
محیط زیست و ناهنجاری ها اجتمائی و.... مقابله کنیم به به (4548918) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۰:۳۲:۱۳
فوتبال یک ورزش مردانه است و تماشای آن لذتی برای خانمها ندارد که اگر داشت تا به حال در استادیوم آزادی را از جا کنده بودند . اگر هم آزاد شود نهایتآ ممکن است 500 نفر به استادیم بروند که آن هم برای خونمایی است نه تماشای فوتبال (4548926) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۰:۳۳:۲۰
متاسفانه در این قرن و عصر هنوز دغدغه و جدال حضور زن در ورزشگاه مطرح است. کمی به خود بیایید. (4548927) (alef-3)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۰:۳۶:۳۵
سلام
چند نکته:
آقای مهدیان بدجوری عادت کرده اند که خلاف نظر عموم مطلب بنویسند و برایش استدلال جور کنند
دوم این که دیدگاه ایشون مبتنی بر نظر یک عقل کل و دانای مطلق است که فکر می کند صلاح مردم را بهتر از خودشان و بهتر از اکثریت می داند و می فهمد
سوم نظر مراجع همچنان که یکی از دوستان مطرح کرده اند بر اساس مشاوره هایی است که عمدتا با غرض به آنها داده می شود. فیلمی از فحاشی تماشاگران را می اورند پیش مراجع و بعد از آنها درباره ی کل موضوع فتوا می گیرند که قبلا در موارد متعدد دیده ایم
نکته اخر این که:
الف جان نظرات غیر قابل انتشار در سایت شما بعد از انتخابات بدجوری زیاد شده. ایراد را بیابید . سانسورچیان عوض شدند؟ مردم تندتر می نویسند؟ یا ...؟
لطفن منتشر کنید (4548933) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۰:۴۳:۰۸
اتفاقا فحش دادن ها و بی اخلاقی ها تو ورزشگاه ها به خلطر نبود زن ها هست! فحش هایی که تو ورزشگاه ها می شنویم رو آیا تو مترو و اتوبوس و خیابان هم می شنویم؟ (4548939) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۰:۴۵:۲۲
مسولان ما برای عبور از مشکل در بیشتر موافق صورت مساله رو پاک میکنند که راهی کم هزینه و اسان برای انان است
باید فرهنگ سازی کرد
در ضمن مردم ما اونقدر حرمت شناس هستند که جلوی خانواده بد دهنی نکنند (4548942) (alef-13)
 
هموطن
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۱:۰۹:۴۳
دولت که در همه امور از روش ازمون و خطا استفاده می کند. حداقل در چند بازی ملی هم ورود بانوان را ازادکند و سپس به رفع مشکلات ان بپردازد .
ولی اینکه هر فضای شادی اوری را برای جوانان ممنوع کنند، باعث فرار انها از کشور و همچنین تنفر از دین می شود . (4548964) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۱:۱۵:۱۱
سوری ها حتی حجاب رو رعایت نکردن اون وقت اینجا همچین تحلیل هایی می بینیم! (4548968) (alef-13)
 
محسن
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۱:۲۰:۰۷
منطق حکم می کند که تماشاگرنماها به استادیوم راه داده نشوند و با آنها برخورد شود ؛ باید امکان رشد فرهنگی را فراهم کنیم
تحلیل ایشون بنده را به یاد این ضرب المثل انداخت
گنه کرد در بلخ آهنگری
به شوشتر زدند گردن مسگری (4548975) (alef-13)
 
محمد
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۱:۲۲:۲۲
آقای مهدیان باز صورت ماسئله رو پاک کردی۰۰۰۰مسئولای محترم یک بار بزارن خانمها به ورزشگاه برن بعد حکم صادر کنن راستی چرا خانمهای سوری رفتن ورزشگاه؟ (4548979) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۱:۳۵:۲۷
به صورت هر مسابقه در میان زنانه مردانه کنید
یعنی فقط زن و یا فقط مرد باشند
این که شدنی است (4549007) (alef-13)
 
Singapore
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۱:۳۵:۳۶
عزیز من شما از فردا سینما ها و کنسرت ها رو هم مردونه کنی میبینی چطور تو همون سینمایی که الان خانواده ها راحت میرن فحش داده میشه. چرا به این موضوع فکر نمی کنین که علت این فضای بد شاید به خاطر عدم حضور حانم ها به وجود اومده باشه؟ مگه مردم وقتی ببینن خانواده نشسته به همین راحتی الان فحش میدن؟ تو کشورهای دیگه چی کار می کنن که ما عاجزیم و نمیتونیم انجام بدیم؟ چرا توی این همه سال مسئله ی فخاشی تو ورزشگاه ها حل نشده و صرفا بهونه شده برای راه ندادن خانم ها؟ راه حل جنابعالی چیه؟ تا کی میخواید شعارهای کلی مثل کار فرهنگی رو بدین؟ (4549008) (alef-13)
 
Singapore
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۱:۳۸:۱۸
این مسئله ی ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاه ها هم به همون ممنوعیت ویدئو و شطرنج و ماهواره و موارد دیگه ست. چندین سال دیگه به عقب نگاه می کنین و میخندین فقط عمر ملت این وسط هدر میره تا شما با واقعیات کنار بیاین (4549015) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۲:۱۱:۳۹
درهمه ورزشگاه حضور خانمها ازاد بوده به جزفوتبال؟!!!! (4549058) (alef-3)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۲:۳۲:۴۹
آقای مهدیان! چی میگی برادر! قرار نیست در مورد هر چیزی نظر بگی و مقاله بنویسی! مرد مومن! تو استادیومی که بین مردها و زن ها یک جایگاه فاصله باشه نه صدا به صدا میرسه نه حتی چهره ها معلومه! حداقل قبل از مقاله نوشتن یه چند بار برو استادیوم. (4549090) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۲:۵۲:۴۳
 تحریم تماشای بازیها توسط آقایان (اگر مردیم و میخواهیم از حقوق زنان دفاع کنیم)
دو بازی در آزادی بدون تماشاچی برگزار شود همه چیز حل خواهد شد (4549112) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۸:۰۳:۲۰
برو بابا. اصل بهتر اینقدر خرج فوتبال بی خاصیت نمیشه (4549957) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۲:۵۶:۲۷
 آنها ژن خوب دارند و ما ژن بد. (4549120) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۳:۱۴:۴۰
همه میدونیم که اینا همش بهونه است. اگه راست میگن 1.باید مردا رو راه ندن ورزشگاه. چون اونا بی قانونی و بی حرمتی میکنن.2.خوب یه بازی مردا برن یه بازی هم زنها (4549136) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۳:۲۶:۱۰
من مدرس دانشگاه هستم. یک نمونه کوچک از این قضیه در کلاس درس اتفاق می افتد. کلاس هایی که تنها پسرها حصور دارند و هیچ خانمی نیست. پسرها خیلی تیکه های بیشتری یه هم میاندازند و سطح بی ادبی بالاتر است و از طرفی کنترل کلاس برای مدرس نیز سخت تر است. ئلی وقتی در همان کلاس چند خانم هم باشد. همان افزاد بیشتر مراعات کرده و ادب را نگه میدارند و همچنین کنترل کلاس ساده تر می شود.

البته شرایط این مثال دقیقا مشابه فوتبال و ورزشگاه نیست ولی منظور این است که نفس حضور زنان در ورزشگاه خود باعث ارتقای فرهنگی می شود. در ضمن میتوان حضور زنان را در مرحله اول تنها به همراه یکی از اعضای مرد خانواده مانند همسر برادر و پدر مجاز دانست که در این صورت همه افراد به خاطر خانواده خودشان رعایت خواهند کرد.

از طرفی دیگر این تحلیل غلط است که چون برخی افراد کار صحیح را انجام نمیدهند دیگران منع شوند. مانند این است که بگویند چون برخی افراد مست در خیابان رانندگی میکنند سایرین با کاشین نروند که تصادف نشود. قانون باید توان این را داشته باشد با فرد خاصی برخورد کند و یا اینکه ان را از طرق فرهنگی اصلاح کند (4549146) (alef-13)
 
کاوه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۳:۴۶:۲۴
زنان ما مثل همه دنیا حق دارند فوتبال را در استادیوم ها ببینند.ما که مدام لاف ادب و فرهنگ و تمدن میزنیم چطور یک مسئله به این سادگی حدود ۴ دهه حل نمیشود.شاید ورود خانم ها به ورزشگاهها گاهی مشکلاتی داشته باشد ولی به مرور عادی شده و اصلا شاید به حرمت حضور زنان جو ورزشگاهها سالمتر هم بشود. (4549168) (alef-13)
 
aydin
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۳:۴۹:۰۱
با توجه ب استدال فوق العاده ضعیف نگارنده مبنب بر تماشای فوتبال در تلویزیون در خانواده و واکنش های خارج عرف و اخلاق آیا در صورت جمع کاملا مردانه وضعیتی بهتره؟؟؟ بی شک ک محیط کاملا مردانه اصلا قابل مقایسه با محیط خانتوادگی نیس!!! کی ب این موضوع شک داره؟؟؟ من کلا با جداسازی محیط ها مخالفم چون صورت مساله پاک میشه البته ک ما قرن ها از نظر فرهنگی فاصله داریم با استاندارها اما ورود و تماشای فوتبال صدرصد ملی حق مسلم خانوما هست ! من بدلیل عدم آزادی و نقص حقوق نیمی از شهروندان رفتن ب محیط های جدا رو تحریم میکنم! (4549170) (alef-13)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۳:۵۱:۳۸
اینها همون مردمی هستند که دوشادوش هم تو تظاهرات های دوران انقلاب شرکت کردن و شعار دادند و ... الانم دلشون میخواد برن ورزشگاه.حکومت هم وظیفه داره مقدمات رو برای خواست مردم فراهم کنه نه اینکه براشون تعیین تکلیف کنه که چی براشون خوبه چی بد!
ولی بعد از این همه سال که بازدیدکننده دائم این سایت هستم اول مقاله رو میخونم و بعد اسم نویسنده رو حدس میزنم در 99 درصد موارد مقاله های آقای مهدیان رو درست حدس میزنم!!! (4549176) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۵ ۲۳:۵۶:۱۳
تفکراتتان واپس گرا ومتحجر است واین مطالبی که مطرح میکنید فقط سر پوش نهادن بر ان است (4549182) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۰:۰۵:۵۹
با این استدلال که خانم ها نباید پای تلویزیون هم مسابقه رو تماشا کنند. توقع هم دارند ملت با این استدلالها قانع شوند! (4549200) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۰:۲۰:۰۸
مقاله شما منطقی نیست چون همه ورزش ها هیجانی هستند و نه فقط فوتبال حتی می توان گفت که تماشای والیبال هیجانی تر از والیبال است.بر فرض حرف شما درست پس در بعضی بازی ها چرا اجازه ورود فقط خانوم ها داده نمی شود.البته جامعه سنتی و پدر سالار به بهانه های واهی و دلایل عوام فریبانه همچون نظرات و دلایل بالای شما با ان مخالف است.هرچند من با نقش فرهنگ و اموزش موافقم ولی این یک پروسه دراز مدت می باشد (4549221) (alef-13)
 
حمید
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۱:۰۲:۵۷
بله اگر غالب خانم هایی یا بقول شما شیرزنانی هم که به ورزشگاه میرند رعایت شؤنات اخلاقی ودینی رو بکنند اقایان هم از خودشان غیرت نشان بدهند مشکل قابل حل شدن هست (4549272) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۱:۰۹:۲۱
چه خود اخلاقی پندار هستی! اگه زنها رو از حق قانونیشون محروم کنیم چون مردها از نظر ما توانایی درست رفتار کردن را ندارند اون وقت خیلی کار اخلاقی و قابل دفاعی انجام داده ایم؟ گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری (4549281) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۱:۱۹:۴۹
یعنی فقط در ورزشگاهها حرفهای ناجور و رفتار خارج از شئون دیده میشه و در باقی مکانها اوضاع گل وبلبل است ؟! اگر با این استدلال شما پبش بریم کلا باید خروج زنان از خانه را ممنوع کنیم . (4549289) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۵:۱۹:۰۵
بحث خوبی مطرح شد ولی این نکته را هم باید توجه داشت که چه لزومی به حضور خانم ها در ورزشگاه هست که این همه تبلیغات و فضای جنجالی هربار برای مسابقات ملی و باشگاهی ایجاد میشود. اختلاط میان مردان و زنان همین الان هم بیش از آنچه ضرورت دارد در فضاهای مختلف اتفاق می افتد اعم از پارک، سینما، کنسرت، مراکز خرید و بسیاری از مکان های عمومی دیگر لذا باید اندیشه کرد اینهمه اختلاط آنهم با بازتر شدن پوشش و شباهت بیشتر در طرز لباس پوشیدن مردان و زنان به چه عاقبتی خواهد رسید و آیا این به صلاح همه هست یاخیر. آنچه تجربیات سالهای گذشته تا کنون نشان میدهد این افزایش تماس ها و باز تر شدن و نزدیکتر شدن ارتباطات علی الحساب آسیب های اجتماعی و شخصی بیشتری را ایجاد کرده است. به نظر میرسد خانم های محترم و نیز آقایان عزیز باید برای امور مهم تری فضا سازی و تلاش کنند تا این موارد کم اهمیت و احیانا آسیب زا. (4549353) (alef-13)
 
سیدصادق محمدی وفایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۷:۱۶:۲۰
ورزشگاه
فوتبال
و آمدن خانمها!
اگر بنویسی موافقم
عزیز و روشنفکر و به روزت می خوانند!
اگر بنویسی یا بگویی مخالفم ، قبل از این که علل و دلیلهای مخالفتت را بیان کنی با نیشها و تهمتها و ...بمبارانت خواهند کرد!
خواهند گفت فوتبال و تماشای آن در ورزشگاه آقا و خانم ندارد!
آیا قبول ندارید بانوان هم دل دارند؟ !
محرم و نامحرم هم به عصر هسته ای و تلگرام ربطی ندارد!
مگر نمی دانید در جمهوری اسلامی ایران کسی حق ندارد با زور دیگری را بهشت ببرد ولی هر کسی حق دارد و می تواند زمینه جهنم رفتن دیگران را فراهم کند!
به هر حال
در این مورد باید احتیاط کرد از اینرو بنده با توپ فوتبال سخن می گویم!
ای توپ نازنین !
وقتی در بازیی چون امریکا و ایران به جریان می افتی ضربان قلبها را بسیار بالا و پایین می بری !
اگر ایران برنده شود ، از خوشحالی گریه می کنیم و صندلیهای اتوبوس را ریشه کن می کنیم!
اگر بازنده شویم از غصه شیشه اتوبوسها را می شکنیم و به زمین و زمان نفرین می گوییم!
ای توپ این همه طرفدار را از کجا آورده ای؟
جان خودت بگو با چه روشی مهرت را در دل این همه میلیارد گذاشته ای ؟!
آیا خبر داری در ایران عزیز برخی از دختران از ازدواج کردن می گذرند ولی از دیدن سیمای تو نمی گذرند ؟! به همین دلیل دخترانی لباس مردانه پوشیدند تا از دیدن رخ تو در ورزشگاه آزادی محروم نشوند!
ای محبوب دلها !
بعد از بازی ایران و سوریه برخیها از زمینه سازی برای آمدن بانوان به ورزشگاهها در مسابقه فوتبالها می گویند!
چه خواهد شد اگر این خواسته بر آید ؟!
یک طرف جوانان و آقایان شعار بدهند ...
طرف دیگر خانمها جواب دهند ...
به یقین برخی از دختران نازنین و گلرخ ما ، پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی و ...را بر صورت ماه پیکرشان نقاشی خواهند کرد !
آرایش نیست ولی کار آرایش را خواهد کرد .
خیلی هم خوب خواهد شد چون هم دور همی خواهد بود و هم خندوانه ای راستین شکل می گیرد و هم در ره برگشت به خصوص اگر بازی استقلال و پیروزی باشد و نتیجه هم مساوی شده باشد ای بسا قول و قرار نامزدی و ازدواج هم منعقد شود! البته اگر خواننده ی کردی هم دعوت کنند بین دو نیمه قطعه ای بخواند خیلی خیلی خوش تر خواهد گذشت!
از سویی
ای بسا تشویق خانمها شور و شوق چند برابری و هسته ای ، ایجاد کند و برای همیشه رنگ باخت و مساوی را نبینیم!
و
شاید هم از شور و شوق بیش از اندازه ، گل به خودی زیاد شود !
از سویی در کشور عزیزمان بی کاری موج می زند نیروی انتظامی مجبور خواهد شد جوانان زیادی را جذب کند تا در مواردی که بر اثر هیجانهای گلی، شالی از سر دلبری می پرد و یا در بازی فوتبال موقعیت گلی به وجود می آید ، و اختلاطی ناخواسته پدید می آید توانایی رساندن شالی و جدایی صفوف خانمها و آقایان را داشته باشند.
راستی جوانان خشمگینی که گاه از نتیجه بازی ناراضی می شوند و به جان اتوبوسهای بی زبان می افتند اگر به جای اتوبوس دختران مزین به پرچم کشورمان را ببینند چه خواهند کرد؟!
آرامش پیدا خواهند کرد و سر به زیر خواهند شد ؟ یا به جای شیشه اتوبوسها شیشه کرامت خانمها را می شکنند ...؟
ای توپ !
خودت می دانی خانمها خیلی زیادند و رای هم دارند از اینرو روز به روز فشار برای رساندن خانمها به فوتبالها زیاد و زیادتر می شود . لطفا از محبوبیت استفاده کن و به جوانان بگو در هر صورت احتیاط طریقه ی نجات است
ای توپ بگو
از اول دنیا تا حالا آیا مردان توانسته اند زنان را تحت تاثیر قرار دهند و طبق میل خود تربیت کنند یا زنان مردان را ...؟
شهید مطهری که نوشته اند شاید تعجب کنید ولی باور کنید تحقیقات تاریخی و روانشناسی می گوید پیروز این میدان هم زنان بوده اند!
راستی چه اشکال دارد تیم خانمها در مقابل آقایان قرار بگیرد و گاه گاهی تیم فوتبال بانوان با آقایان مسابقه هایی حساس با جوایزی ارزشمند برگزار کنند؟! (4549388) (alef-13)
 
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۷:۴۰:۰۷
سلام
بسیار استدلال غیر واقع بیانه ای فرمودید.
اولا متهم کردن مردم به بی فرهنگی، یک توهین است.
دوما،یک بار هم شده اجازه دهید تنها خانمها در استادیوم حاضر شوند.
سوما چرا قصاص قبل از واقعه میفرمایید،
چهار ما، تا چه تاریخی باید صبر کرد که به قول شما مردم با فرهنگ شوند،
در کلیه تظاهرات بخصوص در مناسبات مهم همین مردم زن و مرد بطور انبوه در خیابانها حاضر هستند و خیلی هم فهیم و باهوش، چرا باید در استادیوم نباشند. (4549406) (alef-13)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۷:۵۳:۴۲
سلام اخلاق فقط برای زنان ایرانی مهم است زنان سوری که در ورزشگاه می آیند از تاثیرات هیجانی منفی ورزشگاه در امان هستند. این چه استدلالی است (4549413) (alef-3)
 
وحید توکلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۸:۰۸:۵۸
پیش نوشت :
من زیر مقاله های مختلف نظر میذارم اما گویا به مذاق سایت الف خوش نمیاد و اجازه انتشار نمیده. امیدوارم حداقل نویسنده مقاله نظر منو بخونه حتی اگر بصورت عمومی منتشر نشه.
پس سایت الف اگر اخلاق برایت مهم نیست، این نظر را هم منتشر نکن.

اما در جواب این مقاله باید گفت :
شمااشاره کردید چون در فضای هیجانی فوتبال که این هیجان خیلی خاص تر از هیجانات هواداری دیگر ورزش هاست!!! (که این نیاز به اثبات علمی داره) بعضی رفتارها رخ میدهد که شرعا!!! خانم ها نباید حضور داشته باشند. به قول مراجع تقلید.

خب چند تا سئوال و ابهام
1. فضای هیجانی فوتبال چه تفاوتی با هیجان بسکتبال یا والیبال یا ورزش های دیگه داره و این مطلب کجا اثبات شده؟

2. چطور می توانید بگویید که در آن فضای هیجانی خاص (در صورت اثبات) حتما رفتارهایی رخ می دهد که برای بانوان! فقط برای بانوان مشکل دارد؟ اما برای پسر بچه 8 ساله مشکل ندارد.

3. کجای شرع مقدس آمده زنان و مردان نباید در یک مکان مشخص شده از امر واحدی پشتبیانی و حمایت نکنند؟

لطفا به سئوالات پاسخ دهید.

اما در آخر :
وقتی اشاره فرمودید به بحث هیجانات، خوبه که فقط محدودش نکنیم به بحث ورزشگاه و فوتبال.
وقتی در جامعه اتفاقی میوفته مردم واکنش نشون میدن. این واکنشات ناشی از هیجانات تک تک افراد هست. وقتی که تعداد افراد درگیر در ماجرا بیشتر بشه هیجانات هم بیشتر خواهد شد.
خب اشاره میکنم در روزهای انقلاب و راهپیمایی ها که اوج اوج هیجانات اجتماعی مردم هست، زن و مرد در کنار هم حضور داشتند و از یک امر واحد پشتیبانی می کردن. عده ای هم همون موقع از اونیکی امر واحد حمایت می کردن.
خب این کجاش بد بود؟ چرا اون موقع فقها و مراجع نیومدن بگن که بانوان محترم فعلا تو این مدت راهپیمایی ها و تظاهرات از خونتون بیرون نیاین، ممکنه تیر اندازی بشه ترقه ای چیزی بهتون بخوره و مصدوم بشید. (مسلما تیر خوردن خیلی خیلی بدتر از تحمل هوادارای تیم مقابل نیست)
یا مثلا در روزهای جنگ که اون هم شکلی دیگر از هیجانات جمعی بود، چرا اون موقع نگفتن خانم ها برن تو خونه هاشون بشینن و به پشت جبهه نیان. بالاخره در پشت جبهه هم احتمال تیراندازی و بمب و موشک بود.
یا وقتی که تهران و برخی شهرهای دیگه مورد حمله موشک ها قرار گرفتند، چرا خانم ها رو به شهرهای دورتر و کم خطرتر منتقل نکردن؟ مگه براشون خطرناک نیست؟
منظور من از طرح این مثال ها اینه که بانوان در شرایط پر خطرتر که خطر جانی براشون داشته به همراه تمام مردان و حتی بعضا جلوتر از مردان پا به میدن گذاشتن و در صحنه بودن. حالا شما بانوان رو از ورود به ورزشگاه منع می کنید مبادا از اینکه فضای ورزشگاه اونها رو آزرده کنه؟؟؟

یک نکته دیگه هم خدمتون عرض کنم.
شما فضای تعاملات خانواده هایی که فقط پسر دارند رو مقایسه کن با خانواده هایی که هم پسر دارن و هم دختر. ببین جو کدومشون مثبت تر و لطیف تره؟؟؟
اتفاقا یکی از فواید حضور خانم ها در همه عرصه های اجتماعی، تلطیف فضای موجود هست و کاهش هیجانات منفی.

والسلام (4549424) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۸:۵۲:۰۹
یک سوال دارم پس 40 ساله دارین چیکار میکنید؟ این همه بودجه وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی... این همه پول برا تدریس معارف اسلامی از ابتدایی تا دانشگاه ... این همه برنامه قرانی در رادیو تلوزیون ....اخرشم میگید چون ممکنه فحش بدن زن نباید حضور داشته باشه ؟ (4549465) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۸:۱۴:۱۸
آفرین
نتیجه چهل سال کارشون این وضع ورزشگاههاست (4549971) (alef-13)
 
هم وطن
Italy
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۹:۰۶:۲۹
فقط با تحریم و نرفتن برای تماشای لیگها و تیم ملی این مسئله حل می شود والسلام (4549471) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۹:۳۶:۱۲
نباید حرمتها شکسته شود ،طرفداری از بی اخلاقی نکنید (4549492) (alef-3)
 
Armenia
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۹:۴۱:۳۶
خنده داره سورية ها ميتونن زناشون بيان استاديوم زن هاي ما نه ... مگه مرد إيراني كنار زنان سورى نبود، حرفاتون توهين به مردا هست... لقمه رو نپيچونيد مشكل جاي ديگه ايي گيره... ملت ميدونه،شما لازم نيست اسمون ريسمون ببافى... (4549499) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۰۹:۵۱:۴۴
اخلاق؟ یعنی اگر زنان محو شوند جامعه با اخلاق می شود؟! (4549515) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۶:۴۸:۱۷
آقای مهديان تفکرات فوتبالی شما هانند تفکرات حاکمان عربستان در مورد رانندگی خانمهاست. چطوره که اون تفکر از ديد شما بده -شايدهم خوبه!- و اين خوب؟! (4549905) (alef-3)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۸:۳۹:۳۳
از کامنت گزاران محترم خواهشمندم حضور زنان سوری را ملاک استدلال و نظرات شان نکنند حضور آنان بدلائل مثبت صورت گرفته (4549995) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۱:۰۲:۴۶
دوست عزیز مجبور نیستی برای موضوعی که توان نوشتن در موردش را نداری این همه صغری کبری بنویسی اصل قضیه این است که فعلا در ایران بانوان در اولویت نیستند همین (4550138) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.