توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468345
خالد مشعل: آمریکا از فرصت استفاده کند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۱
رئیس دفتر سیاسی حماس انتشار سند سیاسی جدید این جنبش را یک فرصت برای آمریکا و کشورهای غربی خواند که باید از آن برای تغییرات در تعامل با پرونده نزاع فلسطینی-اسرائیلی استفاده کنند.

به گزارش فارس، «نیک روبرتسون» خبرنگار شبکه «سی‌ان‌ان» گفت‌وگویی با «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی حماس انجام داد. مشعل در این گفت‌وگو حماس را جنبشی بیدار در معادلات نزاع خواند و گفت با انتشار سند سیاسی، مواضع و اصول و سند سیاسی حماس معرفی شده است.

وی گفت اسرائیل دوست دارد حماس آنگونه که تل‌آویو می‌خواهد باشد اما حماس عکس آن را انجام می‌دهد  و تا زمانی که اشغالگری و شهرک‌سازی ادامه دارد، مقاومت نیز ادامه خواهد داد.

مشعل سپس از دولت جدید آمریکا و غرب خواست از فرصت فراهم شده با انتشار سند سیاسی جدید حماس، برای تعامل با پرونده نزاع عربی-فلسطینی با اسرائیل استفاده کنند.

متن این گفت‌وگو به شرح زیر است:

***تغییرات در سند سیاسی جدید حماس چیست؟

حماس از زمان تاسیسش در سال 1987 مانند دیگر گروه‌ها پیشرفته و تغییر کرده ، این طبیعی است؛ حماس جنبشی مصمم و بیدار در معادلات نزاع برای وضعیت منطقه‌ای و بین‌المللی است و به تبع آن حماس خودش را پیشرفت و توسعه داده و تغییراتی داشته است.

****از خلال این سند می‌خواهید چه چیزی را به جهان درباره خودتان نشان دهید؟

در این سند بسیاری از مواضع، اصول و سیاست‌های حماس آمده است؛ حماس زمانی که از موضوعات داخل فلسطین صحبت می‌کند، از مصر بودنش بر دموکراسی و احترام به نتایج انتخابات سخن می‌گوید، بر بنای جامعه و نظام سیاسی فلسطین مصر است؛ اصل ما دموکراسی است.

***سخنگوی نخست‌وزیر اسرائیل گفته شما با این سند قصد فریب جهان را دارید و به دنبال نابود کردن اسرائیل هستید؛ نظر شما در این باره چیست؟

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر و دیگر مقامات اسرائیلی، جنایتشان را بر دوش طرف فلسطینی می‌اندازند؛ آنها هستند که سرزمین (فلسطین) را اشغال کرده و شهرک‌های اسرائیلی ساخته‌اند.نتانیاهو می‌خواهد حماس و ملت فلسطین را آنگونه که دوست دارد ببینید، می‌خواهد ما را ضعیف ببیند که در زبان سیاسی و رسانه‌ای «تندرو» هستند حماس عکس آنچه نتانیاهو می‌خواهد عمل کرده است .

***آیا حماس از بمباران اسرائیلی‌ها دست بر خواهد داشت و به خشونت پایان خواهد داد؟

ما اهل خشونت نیستیم، ما در حال مقاومت علیه اشغالگری هستیم زمانی که اشغالگری و شهرک‌سازی پایان یابد دیگر نیاز به قدرت نظامی و مقاومت نیست.

این انصاف نیست که از فلسطینی‌ها و حماس خواسته شود که به معیارهای اسرائیلی تن در دهند؛ چگونه از حماس خواسته می‌شود که از مقاومتش دست بردارد در حالی که هنوز سرزمینش اشغال‌شده است، اسرائیل زمین‌ها را می‌دزد، شهرک‌سازی‌ها گسترده‌تر می‌شود من می‌گویم آنچه در سند سیاسی حماس آمده است برا تمام جهان کافی است که فرصت را غنیمت شمارد و با حماس، فسلطینی‌ها و عرب با جدیت تعامل کنند و بر طرف اسرائیلی فشار وارد کنند.

توصیه من به دولت جدید آمریکا به ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» این است که از نزدیکی اشتباه گذشته پند بگیرد ؛ این یک فرصت برای تعامل با نزدیکی و ارتباط جدید است که موضع مثبت حماس، فلسطین و کشورهای عربی را در بر خواهد گرفت.

اکنون «فرصت» فراهم شده است، دولت آمریکا و رئیس‌جمهور این کشور ارتباطات مختلف و و نیز جرأت بیشتری دارد و این امری طبیعی است؛ بدون تغییر مقدمات نمی‌توان نتایج را تغییر داد اگر هم‌چنان بر نزدیکی‌ها و ارتباطات اشتباه باقی بمانیم چگونه انتظار داریم نتایج تغییر کند به نظر من دولت آمریکا اکنون این امکان را دارد که در تعامل با پرونده نزاع عربی-فلسطینی با اسرائیل تغییر ایجاد کند.
 
کلمات کلیدی : حماس ، فلسطین ، اسرائیل
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.