توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 278643
استانی با یک مورد اهدای عضو در ۶ سال
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۴
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با وجود شمار زیاد بیماران نیازمند به پیوند عضو از سال ۸۸ تاکنون در طول شش سال گذشته تنها یک مورد اهدای عضو در این استان انجام شده است.

 به گزارش ایسنا، علی خواجه افزود: با توجه به اینکه اهدا کننده اعضای بدن از بیمار مرگ مغزی در استان وجود ندارد اعضای پیوندی از سوی اهدا کنندگان سایر استانها یا فروشندگان اعضا انجام می شود.

وی اضافه کرد: در این استان فقط امکان پیوند کلیه و قرنیه وجود دارد.

وی ادامه داد: از زمانی که انجام عمل پیوند در زاهدان ممکن شده تاکنون ۱۰۱ عمل پیوند انجام شده است و اکنون ۱۳۱ نفر در انتظار پیوند عضو هستند.

وی تصریح کرد: در سال ۸۸ یک عمل پیوند از اهدا کننده مرگ مغزی در استان انجام شد که در آن کلیه های فرد مرحوم به دو نفر اهدا و زندگی تازه ای به آنان داده شد و پس از آن هیچ بیمار مرگ مغزی برای عمل پیوند توسط بستگانشان معرفی نشده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: مغز به عنوان پیچیده ترین عضو بدن جایگاه احساسات، غرایز، تفکر و بسیاری از واکنش های آدمی است و کوچک ترین آسیب به آن می تواند عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

وی بیان کرد: این روزها عبارت مرگ مغزی را زیاد می شنویم، مرگ مغزی به معنای از دست دادن تمامی عملکردهای مغز است و در پی توقف کامل جریان خون به این عضو حساس بدن به وجود می آید.

دکتر خواجه ادامه داد: تصادفات رانندگی، وارد آمدن ضربه شدید به سر، سقوط از ارتفاع، خونریزی های داخلی مغز، سکته مغزی و مسمومیت های شدید از علل مهم مرگ مغزی به شمار می روند.

این در حالی است که چندی قبل دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد ایران یک سوم اعمال پیوند عضو بدن انسان در خاورمیانه را انجام می دهد.

همچنین برخی رسانه ها به نقل از امید قبادی قائم مقام رئیس اداره پیوند وزارت بهداشت اعلام کردند: سالانه در ایران ۵ تا ۸ هزار نفر به دلیل مرگ مغزی فوت می کنند که ۲۵۰۰ تا ۴ هزار نفر ارگان هایشان کیفیت لازم را برای اهدای عضو دارند ولی فقط حدود ۷۰۰ نفر از آنان اهدا عضو می کنند در صورتی که از ۲۵ هزار بیمار نیازمند به عضو، روزانه ۷ تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی می میرند.

قبادی گفت: بیشترین عضو پیوندی کلیه است، سالانه سه هزار کلیه پیوند زده می شود و پس از آن کبد سالانه ۶۰۰ تا ۶۵۰ و سپس قلب، ریه و لوزالمعده به ترتیب در رده های بعدی پیوند عضو در کشور قرار دارند.
 
کلمات کلیدی : اهدا عضو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.