نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 289905
انتظار ۲۵ هزار بیمار برای دریافت عضو
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۵۳
معاون فرهنگی واحد اهدای عضو دانشگاه شهید بهشتی گفت: در سال ۹۲ فقط ۷۰۰ خانواده بیمار مرگ مغزی به اهدای عضو بیمار خود رضایت دادند.

دکتر سهیل عظیمی در حاشیه همایش اهدای عضو در سمنان به خبرنگاران گفت: هر دو و نیم ساعت، یک نفر از این افراد، به علت نبود اهدا کننده، جان می بازد و این درحالی است که سالانه ۵ تا ۸ هزار نفر در ایران دچار مرگ مغزی می شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی با اشاره به اینکه بیشتر بیماران نیازمند پیوند عضو، به پیوند کلیه نیاز دارند، خاطرنشان کرد: به علت شیوع بیماری های دیابت و فشار خون در ایران، کلیه در فهرست بیشترین عضو مورد نیاز پیوند در کشورمان قرار دارد.

عظیمی افزود: پس از کلیه که بیشترین فراوانی را در بین درخواست کنندگان پیوند عضو دارد، اعضای ضروری حیات مانند ریه، قلب و کبد در جایگاه های بعدی نیازمندی های بیماران قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ فقط خانواده ۷۰۰ بیمار مرگ مغزی به اهدای عضو بیمار خود رضایت دادند، گفت: با وجود رفع مشکلات قانونی، نبود تعادل بین تعداد بیمار مرگ مغزی و رضایت خانواده آنها به عمل پیوند، نشان می دهد در این زمینه خلأ فرهنگی وجود دارد که باید با توجه به روحیه ایثار و بخشش در بین ایرانیان، در این زمینه فرهنگسازی انجام شود.

پزشک هماهنگ کننده پیوند اعضای دانشگاه شهید بهشتی همچنین از راه اندازی واحدهای فراهم آوری اعضای بدن در استان ها خبر داد و گفت: این مرکز در تهران، شیراز و مشهد که دارای بیمارستان های گیرنده هستند فعالیت دارد و در سایر استان ها نیز به تدریج ایجاد می شود.

وی خاطر نشان کرد: پس از تایید مرگ مغزی، اعضای بدن بیمار را می توان به کمک دارو و دستگاه، بین چند ساعت تا دو هفته زنده و قابل پیوند نگهداشت و در این زمان خانواده وی هر چه زودتر به عمل پیوند رضایت دهد، تعداد بیمار بیشتری با استفاده از اعضای بیمار مرگ مغزی، حیات دوباره پیدا می کنند.

معاون فرهنگی واحد اهدای عضو دانشگاه شهید بهشتی تهران برای شرکت در آیین آغاز فعالیت رسمی انجمن پیوند اعضای بدن دانشگاه علوم پزشکی استان به سمنان سفر کرد.

در این آیین از ۱۰ خانواده بیمار مرگ مغزی استان سمنان که با رضایت به اهدای اعضای بدن بیمارشان، زمینه نجات زندگی بیماران نیازمند را فراهم کرده بودند، تجلیل شد.
 
کلمات کلیدی : اهدا عضو
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۹ ۰۰:۲۴:۱۷
يك پيشنهاد شايد ساده لوحانه :
اكثر والدين حاضرند اعضاي خود را به فرزندان خود هديه كنند كه به دليل عدم تطابق موفق به اين كار نمي شوند .
آيا نمي شود بانكي ايجاد كرد كه در آن اگر مثلا خانواده اي نياز به نوع الف دارد و دهنده نوع ب است را به خانواده اي كه نياز به نوع ب دارد و دهنده الف مي باشد معرفي كرد؟ (3126471) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۵-۲۹ ۰۰:۴۶:۵۸
تا زماني كه فرهنك سازي نشود همين وضع ادامه دارد براي اينكار رسانه ملي وزرات بهداشت سازمان انتقال خون شهرداري وبيمه سلامت وارد عمل بايد بشوند وضمن تبليغات در اين باره مثلا شهرداري يك قطعه براي خاك سپاري اين افراد بنام قطعه اهداء زندگي در نظر بگيرد و بيمه مثلا اگر اين خانواده بيمه نيستند بيمه رايكان در اختيارشان قرار دهد وهم چنين خانواده اين اهدا كنندكان اين افراد اكر احتياج به دريافت عضو پيدا كردند در الويت قرار گيرند خلاصه مسولين بايد همت كنند وبدانند با تشويق وقدر داني عملي ميشود اين مساله را همكاني كرد (3126506) (alef-11)