توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 426440
شیمی درمانی به قلب بیماران دیابتی آسیب می رساند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۷
یک مطالعه نشان می دهد که در بیماران مبتلا به سرطان که دیابت دارند، شیمی درمانی ممکن است باعث آسیب بیشتری به قلب آن ها شود و به طوربالقوه خطر ابتلا به نارسایی قلبی را افزایش دهد.

به گزارش مهر، به گفته محققان گزارش های زیادی در مورد اثرات سمی ناشی از شیمی درمانی با داروهای شناخته شده موسوم به «anthracyclines»، روی قلب وجود دارد که به عنوان مسمومیت قلبی شناخته شده اند. از جمله این داروها عبارتند از: .doxorubicin (Doxil)و epirubicin (Ellence)

اکنون عمدتا تعداد کمتری از بیماران به دلیل سرطان می میرند. به نظر می رسد در سال های آینده، مسمومیت قلبی باعث افزایش نارسایی قلبی در بازماندگان از سرطان شود. با این حال خبر خوب این است که امکان برطرف شدن مسمومیت قلبی در مراحل اولیه قبل از آشکار شدن نارسایی قلبی وجود دارد.

 مطالعه جدید بر روی ۸۳ نفر در یک بیمارستان انجام شد که شامل ۵۴ فرد مبتلا به سرطان سینه، ۲۰ فرد مبتلا به سرطان غده لنفاوی و ۹ فرد مبتلا به سرطان معده بود. میانگین سنی آنها ۵۲ سال و ۷۸ درصدشان زن بودند. بیماران مبتلا به دیابت نشانه های بیشتری از آسیب را که به عنوان علامت هشداردهنده نارسایی قلبی در نظر گرفته می شود، نشان دادند. اما این مطالعه این مطلب را که آسیب بیماری قند خون بیشتر از شیمی درمانی است را ثابت نکرد.

بیماران مبتلا به سرطان باید عوامل خطر قلبی را با تغییر در شیوه زندگی و در صورت لزوم با دارو، به شدت کنترل کنند. البته، زمانی که درمان سرطان در اولویت اول است پیشگیری قلبی عروقی هرگز نباید شروع شیمی درمانی را به تعویق بیاندازد.
 
کلمات کلیدی : شیمی درمانی + بیماران دیابتی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.