توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507027
رویکرد جدیدی در هدف قرار دادن تومورهای سرطانی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۵
محققان دانشگاه کمبریج از رویکرد جدیدی در بررسی و هدف قرار دادن تومورهای سرطانی بهره گرفتند.

انواع مختلف تومور، واکنش‌های متفاوتی به پرتودرمانی و شیمی درمانی نشان می‌دهند. شواهد زیادی دال بر اینکه "تومورهای تو پر"( solid tumors) که میزان اکسیژن آنها کم است به این درمان‌ها پاسخی نشان نمی‌دهند.

بنابراین انتخاب راهی مفید برای ارزیابی اکسیژن موجود در بافت تومورها می‌تواند به جلوگیری از درمان‌هایی که می‌تواند برای سایر قسمت‌های بدن خطرناک باشد کمک کند.

محققان در دانشگاه کمبریج از روشی موسوم به تصویربرداری فوتو آکوستیک برای تشخیص غلظت اکسیژن در بافت‌های تومور مورد نظر استفاده کردند.

این فناوری با تاباندن پرتوهای نور بر روی بافت کار می‌کند. با هر بار تاباندن این پرتوها بافت به آرامی گرم شده و تا حدی منبسط می‌شود و در نتیجه یک موج مکانیکی را از طریق بافت اطراف ارسال می‌کند.

این امواج با استفاده از مبدل التراسوند قابل تشخیص هستند که این مبدل کمک می‌کند تا تصویربرداری از بافت‌ها در وضوحی انجام شود که خود التراسوند توانایی آن را ندارد.

در این روش تصویربرداری نواحی که دچار کمبود اکسیژن بودند ظاهر متفاوتی نسبت به سایر نواحی داشتند.

این تیم آزمایشات خود را بر روی موش‌هایی که دارای تومورهای پروستات بودند با موفقیت انجام دادند.
منبع: ایسنا
 
کلمات کلیدی : تومورهای سرطانی ، شیمی درمانی ، سرطان ، فناوری نوین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.