نظر منتشر شده
۸۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 209720
نامه‌های یک وکیل جوان به رییس قوه قضائیه (۱):
وکلا و فساد در قوه قضائیه
دکتر جواد کارگزاری، 4 دی 92
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۲۳
معاون اول قوه قضائیه از هیچ فرصتی برای حمله و انتقاد به وکلاء نمی‌گذرد که آخرین آن در سومین همایش سازمان بسیج حقوقدانان بوده است. وی در این همایش اظهار داشته است:

«اگر وکالت جریان ناسالمی شود تهدیدی جدی برای نظام دادرسی است و برخی وکلا و کارشناسان این جریان ناسلامت را ایجاد کرده‌اند و برای رفع این مشکل اصلاح نظام وکلا یکی از سیاست‌هایی است که به قوه قضائیه ابلاغ شده است».

تکرار انتقادهای جناب رئیسی نسبت به وکلاء نشانگر این باور است که از دید جناب رئیسی، جریان ناسالمی از فساد قضایی در درون قوه قضائیه شکل گرفته است که بانی و باعث آن نیز وکلای دادگستری هستند. شاید کمتر کسی تردیدی در مورد درستی مقدمه اظهارنظر جناب رئیسی در مورد وجود یک جریان ناسالم از فساد قضائی در قوه قضائیه داشته باشد اما این که این جریان ناسالم به دست چه کس یا کسانی به وجود آمده و اسباب و علل شکل‌گیری آن چیست موضوعی است که نیاز به بحث و بررسی علمی و دقیق‌ دارد.

معرفی وکلاء به عنوان باعث و بانی فساد قضایی یک نوع فرار به جلو و نادیده گرفتن نقش و تأثیر سایر عوامل مهم و تأثیرگذار از جمله شایسته‌سالاری، اصل حاکمیت قانون، فرایند رسیدگی به تخلفات انتظامی قضات، استقلال قوه قضائیه و … است. از نظر اینجانب، فساد در قوه قضائیه با نقض بی‌طرفی آغاز می‌شود. فرقی هم نمی‌کند که نقض بی‌طرفی نسبت به یک قاتل زنجیره‌ای و یا یک مخالف سیاسی باشد و بی‌طرفی در قوه قضائیه نقض نمی‌گردد مگر این که اول، شایسته‌سالاری در قوه مزبور حاکم نبوده و دوم، قوه مزبور به اصل حاکمیت قانون پایبند نباشد و سوم، استقلال قضایی در قوه مزبور کمرنگ باشد و امکان تظلم‌خواهی کارآمد از عملکرد غیر بی‌‌طرفانه قضات فراهم نباشد.

نقض بی‌طرفی در قوه قضائیه دروازه فساد است و بستر رشد افراد فاسد. تردیدی هم نیست که برخی از وکلاء در این بستر رشد و نمو می‌کنند که «چو دزدی با چراغ آید گزیده‌تر برد کالا»، اما وکلاء جزیی از جریان فساد در قوه قضائیه و نه مهم‌ترین جزء آن هستند. اگر همه وکلاء هم فاسد باشند اگر در درون قوه قضائیه یار و همراهی نداشته باشند، ره به جایی نبرده و دست از پا درازتر باز می‌گردند. اما واقعیت چنین نیست و فساد در قوه قضائیه به تعبیر جناب رئیس به یک جریان تبدیل شده است.

نیک روشن است که آسیب‌شناسی‌های جانبدارانه و غیر بی‌طرفانه از علل و اسباب شکل‌گیری فساد در قوه قضائیه و انداختن توپ فساد قضایی در زمین وکلاء و تلاش برای خاموش کردن صدای وکلای مستقل و آزاد و از بین بردن استقلال کانون وکلاء به بهانه مبارزه با فساد قضایی یک کانون قابل اعتماد برای اصلاح قوه قضائیه را از بین خواهد برد و از ویرانه قوه قضائیه به تعبیر جناب شاهرودی ویرانه‌تر خواهد ساخت.

خوب است جناب رئیسی که اکنون بیش از یک دهه است که مقام معاون اولی قوه قضائیه را در دست دارد اعلام نماید که در این مدت طولانی چه برنامه‌ها و اقدام‌هایی را برای مبارزه با فساد قضایی در قوه قضائیه دنبال نموده و نتیجه این برنامه‌ها و اقدام‌ها چه بوده است؟ آیا اساسا برنامه‌ای برای مبارزه با فساد قضایی در درون قوه قضائیه وجود داشته است که حال بخواهد در تکمیل آن برنامه‌ یا برنامه‌ها، اصلاح نظام وکلاء دنبال شود؟!
 
محمد
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۴:۲۸:۰۱
بله خیلی چیزها باید اصلاح شود وقتی یک متهم اجازه ندارد وکیل خود را ببیند چه انتظاری هست؟ (1863830) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۴:۴۴:۱۳
فساد اندر فساد دو سال پيش بابت چكي كه پنچ سال پيش نوشته شد پنج تا كارشناس قسم خورده دادگستري بخاطر پانزده مليون رشوه نظر دادن كه چك مورد نظر بروز نوشته شد ببخشيد خيلي ببخشيد اين نمونه كوچكي از فساد گسترده دادگستري است. لطفا دفاع بي خودي و قسم حضرت عباس نكنيد (1863869) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۴:۴۸:۱۱
وکیل هر چقدر هم فاسد باشد تا قاضی فاسد یا احمق نباشد کارش به نتیجه نمی رسد . وکیل در واقع توسعه زبان متهم یا شاکی است نه بیشتر . هر کس یکبار گزارش به دستگاه قضا بیفتد می فهمد که فساد در کجاست. (1863878) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۶:۰۱:۱۴
ما كه يكبار گذرمون به دادگاه افتاد ؛ از واژه « عدالت » متنفر شدم . (1864045) (alef-10)
 
برزین
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۶:۱۴:۵۵
وقتی قضات پرونده ای را نخوانده تایید میکنند در تجدید نظر هم اکثر احکام به صورت شکلی بررسی میشود نه ماهوی متاسفنه امروز شاهد رخنه کردن فساد در تار و پود قوه قضائیه هستیم (1865156) (alef-10)
 
مازیار
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۲:۲۱:۱۴
به نظر من با یک کنترل ساده تلفنهای همراه تمامی قضات و زیر ذره بین گرفتن رفت و آمد آقایان خیلی راحت میشه فهمید که آیا فاسدن هستند یا خیر. (1865583) (alef-6)
 
نیما
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۶:۱۸:۱۳
امروز بی عدالتی و تبعیض در احکام قضایی موج میزند (1865158) (alef-10)
 
جاسم
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۱:۱۹:۳۷
جناب اقای توکلی درود بر شرفتان در شرایطی که هیچ کس جرات ورود به این بحث را نداشت شما وارد شدین تا ان روی سکه را نشان دهید (1865470) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۶:۰۲:۱۴
متاسفانه اكثر قضات ما با اصول قضاوت و انشاء راي آشنا نيستند . (1864046) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۶:۰۳:۱۵
اين بابا هم ، همه ايرادها رو ول كرده ، چسبيده به وكلا !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (1864052) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۶:۰۶:۴۵
بنده به دستگاه قضا ، نمره 3 از 20 نمره ميدهم (1864058) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۱:۵۲:۱۲
زیادشه!
من نمره 20- میدم (1865093) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۷:۲۱:۴۱
وظیفه وکیل جانبداری است وظیفه قاضی بیطرفی است فساد وکیل یعنی چه؟ (1864181) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۳:۴۷:۳۷
یعنی جانب‌داری از طرق غیرقانونی.روشنه؟ (1865798) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۹:۱۳:۱۰
قوه ی قضایی به جای دادرسی واحقاق حقوق مظلوم کار قوه ی مجریه را انجام می دهد مدام درمورد آمریکا یا مذاکرات هسته ای یا رژیم غاصب یاظریف یا روحانی و...........نظر می دهد ولاغیر!!! (1864389) (alef-6)
 
فهیمه
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۶:۱۶:۴۳
مطالبه اصلی مردم این نکته است چطور به بعضی پروند =ه ها در دستگاه قضا رسیدگی نمیشود اما پرونده های مشابه یا کوچکتر با احکام سنگین روبرو میشوند (1865157) (alef-10)
 
محسن
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۱:۱۶:۵۷
جناب اقای توکلی درود بر شیر پاکی که خوردی (1865463) (alef-6)
 
علیرضا
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۱:۲۱:۳۴
من به عنوان یه دانشجو حقوق که در جلسه نقد حکم پرونده 3000 میلیاردی بودم توصیه میکنم این پرونده به عنوان نمونه رسیدگی شود تا ببینید چطور در این احکام قربانی مصلحت اندیشی و ارضای افکار عمومی شده (1865476) (alef-6)
 
محمد مهدی
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۱:۴۸:۰۵
منهم بد جوری حقم تو دادگاه پایمال شد تمام امیدم به خدا و روز جزا بود که ظاهرا این قشر از هیچی نمیترسند (1865525) (alef-6)
 
محبوب
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۴:۴۸:۱۸
هر چه بگندد ننمکش می زنند وای به وقتی که ....
برادر من سالها گفتیم قوه قضاییه مستقل .....وقتی مستقل نباشد نیست دیگر همه جا نیست . (1863879) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۴:۴۹:۴۱
بعنوان احد از وکلا دادگستری با نظر نویسنده موافقم که اگر در دستگاه قضا فرد فاسدی نباشد حتی ناسالم ترین وکیل نیز کاری برخلاف عدالت نمیتواند انجام دهد (1863880) (alef-10)
 
1982
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۴:۵۲:۴۳
تا زماني قانوني مصوب نشه كه وكيل بايد در كنار مجرم باشه و مجري قانون نتونه خودش قانون مصوب كنه اين وضع ادامه داره (1863886) (alef-10)
 
صديق
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۵:۱۵:۱۴
همكار محترم مثل اينكه ديواري كوتاه تر از اين ديوار پيدا نميكنند كه اين مساله را به اكثريت وكلا تعميم مي دهند وكلايي كه همين الان با مشكلات گوناگون شغلي و حرفه اي دست و پنجه نرم ميكنند. باري حضور وكيل ميتواند بسياري از مشكلات قوه قضاييه را به حداقل برساند اما وقتي ديد رياست قضاييه اين گونه است و تنها وكيل را دليل فساد جاري دستگاه قضا ميداند تو خود حديث مفصل ز ان بخوان ..افسوس (1863930) (alef-10)
 
عبدالله
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۵:۱۸:۳۸
وای به روزی که بگندد نمک . (1863938) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۵:۲۳:۴۲
بسیاری ازقضات درزمان بیطرفی خوب حکم میکنند ولی خدانکند از یکطرف دعوا سفارش برسد انموقع است که جای شاکی ومتهم درمحکمه عوض میشود . (1863946) (alef-10)
 
عمار
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۲:۳۷:۲۱
لطفا اگر نمونه ای از این بیطرفی سراغ داشتید اعلام فرمایید (1864811) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۵:۲۳:۵۶
حالا مگه همه جاي دستگاه قضا سالم است و فقط مونده وكلا !!!!!!!!!!!!! (1863947) (alef-10)
 
محبي
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۵:۲۸:۰۵
تا رسيدن به يك دستگاه قضايي عادل و ايده آل ؛ 1000 سال نوري فاصله داريم . (1863953) (alef-10)
 
abbas
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۸:۲۲:۱۶
گمشده دستگاه قضایی ما مدیریت است نه کمبود قاضی و نه وکلا و نه کسی دیگر
روشهای قضایی کشورهای غربی (نمیگویم نوع مجازات که منافاتی با اسلام داشته باشد) تا کنون بهترین روشها جهت کاهش روندهای قضایی و نزدیکتر به عدالت بوده است. از نحوه برخورد با مجرم گرفته تا نوع و الزامات برگزاری دادگاه طوری است که امکان وجود جریان ناسالم در دادگاه بشدت کاهش می یابد (1864275) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۲:۳۷:۴۰
بله ، اگرگذرتان به دستگاه قضا افتاده باشد از کمبودهای حقوقی زیادی در روال دادرسی ها مطلع خواهید شد. به طور مثال نظریه اشتباه یک کارشناس ساده (به عمد ویا سهو) در ابتدا مراحل دادرسی چرا ملاک رأی قاضی در دادگاه بدوی تا اعاده دادرسی باید باشه و برای عادی جلوه دادن مسأله هی رأی هم را تایید کنند ونخواهند اشتباه خودشان را قبول کنند. (1865112) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۵:۳۰:۲۳
متاسفانه مسئولين ما فقط بلدن خوب صحبت كنند . (1863956) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۶:۴۸:۱۴
آخه بد بختی خوب هم صحبت نمی کنند ! کجای این صحبت خوب است؟ (1864137) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۳:۳۷:۳۸
اینها هم مسیولند هم مجری و هم ناصح و منتقد خودشان. (1864949) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۵:۳۱:۱۴
قوه قضائيه ما داراي نقايص بي شمار است . (1863960) (alef-10)
 
حمید
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۵:۵۶:۳۸
سلام
اقای قضات حواستون باشه .اولین گروهی که در روز جزا محاکمه میشوند قضات هستند.
اخرت خود را به چند روز دنیا نفروشید. (1864027) (alef-6)
 
عليرضا
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۶:۲۷:۰۰
وضعيت در دادگستريها وشعب دادگاهها واقعا افتضاح است معلوم نيست در مقابل اين همه اختيارات گسترده به قضات وبازپرسها،مسوليت وپاسخگويى و رسيدگى به حوزه عملكردشان چگونه اندازه گيرى ميشودگزارش مكتوب ان كجاست شايد در حوزه اعدام مخالفين براندازى نظام وتا حدودى قاچاق چيان مواد مخدر انهم بدلايل واضح شدت عمل داشته و كارنامه ارايه نمايند اما بقيه موارد عمدتا به حال خود رها شده و حيات خلوت اقايان است . تا اىن قوه اصلاح نشود اميدى به سايرين نيست بايد در حوزه اختيلرات قضات تجدىد نظر جدى كرد (1864098) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۶:۲۸:۰۶
آقای رئیسی:
لطفا" بفرمایید چند تن از از قضات محترم دادگستری در دادگاه انتظامی قضات بدلیل شکایت مردم و ....پرونده دارند؟؟؟؟؟؟
لطفا" بفرمایید در هر سال چند تن از قضات جرمشان محرز و حکم صادر می شود .
عزیزم بنا به گفته آیه اله شاهرودی قوه قضائیه خرابه ای است .
اما متاسفانه هنوز اصلاح نشده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (1864100) (alef-6)
 
حق انديش
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۶:۳۸:۵۳
فساد دستگاه قضايي ابعاد مختلفي دارد و به مرور درتار وپودش رخنه كرده مگرفساد در ساير قوا به وفور وجود ندارد آيا باز هم ميتوان وكلا را مقصر دانست آسيب هاي اجتماعي فرهنگي اخلاقي اقتصادي حقوقي و... يك مقصر ندارد ابعاد مختلف دارد و به مرور آسيب ها فراگير ميشودوبا سخنراني و شعار و يك جانبه گرايي مشكل فساد حل نميشود وكلا بخش كوجكي از جامعه ايران هستند عاقلانه و منطقي نيست كه مطلق فساد را منحصر و منتسب به آنان دانست (1864120) (alef-10)
 
هادی
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۱:۴۶:۲۵
مطلب آقای حق اندیش بسیار منطقی و متین است بایدمشکلات را همه جانبه بررسی کرد و بعد نظر داد (1864720) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۷:۵۸:۲۳
وکالت همکنون نیز جریان ناسالمی است امید است که قضات فریب آنها را نخورند (1864231) (alef-6)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۸:۲۵:۲۴
وکیل من برای یک دعوی در هر قدم دعوی پیشنهاد رشوه دادن گرفته از قاضی تحقیق تا خود قاضی که دعوتش کرده بناند آخر هفته صحبت کنند. مدت طولانی هم پرونده را نگه داشت فکراشو بکنه!! حکم جلب نداد علیرغم اخطار با حکم جلب، خیلی شیک هم وقتی با مبلغ پیشنهادی و رشوه موافقت نکریم پرونده را به بهانه فقد دلیل کافی مختومه کرد. دلیل کافی گزارش مامور تحقیق بود که از تو پرونده برداشته شده بود. وکیل فاسده که مرحله به مرحله پیشنهاد رشوه گرفت؟ یا سیستمی که کلاهبردار صد هزار یورویی را رها می کند و مدعی پرونده را به چشم طعمه نگاه می کند. ناگفته نماند پیشنهادهای رشوه با عدم تضمین همراه است. پول دادن همان و عوض شدن افراد در سیستم به دلایل مختلف همان!!!!! (1864281) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۸:۳۴:۴۹
چاره كار اينه كه قاضي در صورت راي خلاف قانون صادر كند محاكمه شود و گرنه هركاري دلشان خواست ميكنند . (1864306) (alef-10)
 
امیر
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۴:۴۰:۵۷
کوتاه بگم,برای یک جرم در دو دادگاه متفاوت برایم حکم صادر شد!شکایت کردم و دادستان قضات بسیار مرد خوبی بود ولی با اینکه حق را به جانب من تشخیص داد گفت نمیتوانم جلوی اجرای حکم را بگیرم اما ما موضوع را پیگیری میکنیم!!من شش ماه حبس اضافه کشیدم و اون قاضی پنج هزار تومان کسر از حقوق شد.بازم جای شکرش باقیست که حکم من اعدام نبود وگرنه الان مزاحم نمیشدم!!!!!! (1865138) (alef-6)
 
مرتضی
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۸:۴۵:۲۶
من فکر میکنم اینها همش طفره رفتن از اصل موضوع است
مگر همین آقای مرتضوی دادستان تهران نبود ببینید چه مسائلی مطرح شده است قتل ،رشوه و.......... هزار ران هزار نامعلوم مورد دیگر که خدا میداند
حال توی این موضوع وکیل چه نقشی داشته ؟
گنه کرد در بلخ اهنگری زدند در تهران گردن مسگری (1864326) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۸:۴۷:۲۶
ازسایت الف خیلی ممنونم.دستت دردنکندآقای توکلی وبقیه کارکنان سایت.تمام بدبختیها ی مردم درسایرقواهم به طرقی مختلف به این قوه برمیگردد (1864331) (alef-6)
 
اصغر
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۹:۴۶:۰۴
االهی گذر هیچ مخلوق خود را به قوه قضائیه نینداز مخصوصا با جیب خالی. (1864459) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۱۹:۵۲:۴۶
وقتی مسئول دستگاه قضائیه دائم به مسائلی می پردازد که به او هیچ ارتباطی ندارد اوضاع باید بهتر از این هم نباشد. (1864470) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۰:۰۷:۱۰
این وکلا از کجا آمده اند؟! سایر کارکنان و قضات از کجا آمده اند؟ آیا جز از بطن همین جامعه و سیستم تحصیلی و دانشگاهی و جذب و گزینش موجود نبوده است؟
واقعیت هم ساده تر و هم بسی پیچیده تر از آن است که در چند کلام گفته شود و باید پذیرفت که این فضا آلوده است و هرکس در آن تنفس کند هم مریض میشود اما نباید از نظر دور داشت که بسیاری هم با هر مشقت که بوده سلامت خویش را حفظ کرده اند.
اگر آرای صادره به عنوان نتیجه و خروجی کار مجموعه قضائی بصورت موردی هم که شده مورد بازبینی و بررسی و بازخواست قرار گیرد و از همه اطراف حساب واقعی گرفته شود امور اصلاح خواهد شد و در غیر اینصورت متهم ساختن این و آن نتیجه ای نخواهد داشت. (1864490) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۰:۱۳:۳۵
با گذربه محاکم و مرور اجمالی ارای دادگاههاصدق گفتار نگارنده مشخص می شودایکاش قوه قضاییه اجازه می داد ارای محاکم بدون درج نام طرفین ولی با قید نام شعبه و قاضی صادر کننده حکم در جراید منتشر می شد تا سطح علمی و سلامت این نهاد مهم از طریق عالی ترین قوه نظارتی (افکار عمومی)کنترل میشد. (1864516) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۰:۲۶:۲۱
بايد با فساد قضات مبارزه كرد و الا وكيل كاري نمي تواند بكند (1864565) (alef-10)
 
آرش
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۱:۲۰:۰۵
از مدیریت الف بابت انتشار این مطلب وزین سپاسگزارم و با نظر نویسنده نیز موافقم مدیران قوه قضاییه بهتر است به جای حمله به وکالت با قاضی نماهای فاسد برخورد نماید (1864669) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۱:۳۳:۱۹
جناب آقای رئیسی مشکل در دستگاه قضایی است، چرا فرافکنی می کند. انصاف هم خوب است. (1864687) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۱:۴۸:۳۵
متاسفانه رییس دستگاه قضابجای زسیدگی به امور دستگاه قضا که بسیارمسکل هم دارد بیشتر کاردستگاه دیپلماسی را انجام میده ای کاش آنقدر که وقت برای مسائل سیاسی میگذارند یک دهن آنراصرف فساد دستگاه قضا وحل این مشکل بنمایند (1864728) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۲:۱۴:۴۷
ای داد و بیداد
میترسم فرداروز فساد اونای که نباید، برملا بشه
شاید خود من فاسد باشمو نمیدونم (1864773) (alef-10)
 
رحيم
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۲:۳۶:۵۲
باور كنيم كه براي اصلاح قوه قضائيه يك قوه قضائيه ي ديگر لازم است !!!!!! (1864808) (alef-10)
 
درود
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۲:۴۹:۰۸
دوستان مستحضرند که در سیستم اداری ما اعم از سازمان های دولتی و غیر دولتی ، شهرداری و غیرو فساد وجود دارد درآنجا که وکلا فعالیتی ندارند پس اشکال از کجاست .ریشه این فسادنیز ناشی از عوامل متعددی است که ازحوصله این بحث خارج است در مقابل رشوه دهنده رشوه گیرنده وجود دارد یک نفر سفارش می کند و یک نفر سفارش می پذیرد تعلل در رسیدگی به بعضی پرونده های خاص چه توجیهی دارد آیا وکلا اعمال نفوذ و سفارش می کنندبه نطرم جناب اقای رئیسی برای رهایی از انتقادات مربوط به قوه قضاییه راحت ترین راه را انتخاب کرده اند، مگر وکلا در پرونده چه قدر نقش ایفا می کنند حضور در جلسه دادرسی و تسلیم یک لایحه به چه نحو دستگاه قضایی را فاسد می کند ایا جناب آقای رئیسی از نقش سیستم اداری قوه قضاییه و فساد حاکم بر آن اطلاعی دارند ؟واقعا اطلاعی ندارند؟ (1864841) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۳:۰۴:۵۰
وقتی قضات محترم پرونده ای را نخوانده فقط تایید رای می کنند و خودم حداقل در مورد 20 پرونده شاهد آن بوده ام باز هم می گوییدوکلا فاسد هستند. قضات با حقوقهای چند میلیونی حتی وقت برای مطالعه پرونده نمی گذارند چه رسد به شنیدن حرف ارباب رجوع. البته برخی از قضات که متاسفانه شاید تعدادشان زیاد است. (1864874) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۲:۴۶:۳۰
آره ،وقت برای مطالعه پرونده ندارند و رأی صادر می کنند به اشتباه وای ی ی بیچاره اون بدبختی که رای را به ناحق به ضررش دادن باید بدود تا اگر بتواند در مراحل بعدی رأی را برگرداند و خدا نکنه اون بدبخت جیبش خالی باشه (1865114) (alef-10)
 
بیطرف
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۳:۳۴:۵۸
امامعلی فرموده قضات اکثرهم فی النار الاقل هم فی الجنه اکثر قضات در اتش جهنم هستند اقل انها در بهشت هستند بعد کدام قاضی عادل نام ببرید کجا در این سیستم بعد خود قوه قضاییه فاسد است دفع فاسد بوسیله افسد قاضی عادل خیلی کم است یا قضات فاسد هستند یا بی سواد اگر وکیل فاسد باشد قاضی باشرف میتواند جلو او بایستد وقتی قوه قضاییه وکیل درست میکند وکیل ماده 187 چه انتظاری از قاضی است قاضی و وکیل را خود تعیین می کند خدا رحمت کند مصدق را کانون وکلا را مستقل اعلام کرد حالا شما وکیل را به اتهام وکالت بازداشت میکنید همه جای دنیا مسخره می کنند خودتان را درست کنید (1864946) (alef-6)
 
فرهنگ
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۳:۴۲:۱۴
سیستم قضایی کشور دارای مشکلات بیشماری است از مرحله جذب قضات گرفته تا ارتقاهای شغلی! فساد در قوه قضاییه بیداد میکند که به علت فقدان نظارت فقر قانون و غالبا مسامحه با متخلفین قضایی است. حالا مشکل رو به گردن وکلا انداختن که مستقیم هیچ نقشی در انشا رای های عجیب و غریب هم ندارند فرافکنی است. رسیدگی, صدور رای و اجرای آن مستقیما با قضات است. حق نظارتی وکلا بر قضات هم که کاملا مخدوش و نابود شده است و قضات به تنهایی نعوذباله در شعبات خود خدایی میکنند! (1864956) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۳:۴۵:۳۸
جریان ناسالم لزوما به معنای فساد نیست نویسنده خلط مبحث کرده

خودمون را فریب ندیم آیا واقعا نمیدونیم که تعداد زیادی از وکلا(و البته نه همه) علم خودشون به قانون را وسیله ای برای سو استفاده و تضییع حق قرار میدند؟آیا ندیدیم وکلایی که با وجود عدم توانایی علمی به درستی دفاع نمیکنند و موجبات تضییع حق موکل را فراهم میکنند و در پایان برای خلاصی خودشون از سرزنش سوداگری میگند طرف پارتی داشته و ما هم باورمون میشه؟ ایا نمیدونیم در بسیاری از پرونده ها (به خصوص حقوقی) احقاق حق نیاز به درخواست شخص داره و یک وکیل به دلایل مختلف درخواست نمیده و در نتیجه موجب تضییع حق میشه و مرجع مقتدری برای برخورد با این تخلفات وجود نداره (1864961) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۴ ۲۳:۵۲:۴۹
حالا که زعمای قوم انگیزه ندارند وظیفه قضات با شرف است که با تشکیل گروه همفکران با فساد در دستگاه قضا مبارزه نمایند. (1864965) (alef-10)
 
بخشي
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۰:۲۲:۱۵
از آقاي رييسي سوال شود شما چه كرده ايد آيا وكيل براي ديدار با شما اين اجازه را داره؟ از ابتداي انقلاب ايشان در مناصب مختلف قضايي داراي سمت بوده آيا ايشان از افرادي كه در مراجع قضايي وجود دارند وبراي ارجاع و ساير مراحل مبالغي را دريافت ميكنند اظلاع ندارند؟! آيا نميدانند كه اين افراد دربدنه سيستم قضايي هستند؟! كه بعيد هم نيست ندانند چون ارتباطي با اهل فن ندارند٠ به طور قطع ويقين جاي تاسف دارد اين چنين اظهاراتي اگر قاضي سالم باشد وكيل و هر شخص ديگري اجازه تقلب و تخلف را در عدالتخانه را به خود نمي دهد٠ (1865003) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۰:۳۰:۴۴
لطفا. يكي از اين اقاي رييس بپ رسد كجاي مملكت را فساد نگرفته. (1865010) (alef-10)
 
جهان
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۰:۵۲:۲۷
باسلام - دستگاه قضا ازسال 1373 تابه امروز گرفتار قانونی به نام قانون تشکیل دادگاههای عمومی وانقلاب گردیده باوصف اصلاح موادی ازاین قانون درسال 1381 واحیاء دادسرا کماکان ازعدم تصویب قوانینی مانند قانون آئین دادرسی کیفری ومدنی رنج میبرد بااجرای این قانون درسال 1373 قضات باسابقه وباتجربه درعین حال خوشنام یا بازنشسته شدند یا تقاضای بازنشستگی کردند یا استعفا نمودند ازطرفی درکنار آموزش به قضات نظارت تام وتمام دادسرای محترم انتظامی قضات براعمال ورفتار آنان موجب خواهدشد مر قانون آجر و مظلوم به اجرای قانون امیدوار شوند وبه این وسیله تا تصویب قوانین لازم خدای ناکرده ازخلاء قانونی چه وکیل وچه قضات وچه ظالم وچه مظلوم سوء استفاده ای ننمایند (1865032) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۰:۵۴:۴۰
قانون مداری بنیان جوامع متمدن میباشد.برهمه مسلم است فساد ناشی از قدرت بی قانون است.حالا قضاوت با خودتون قدرت دست قاضیه یا وکیل...؟ (1865037) (alef-10)
 
ح.ع.ا
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۱:۴۱:۰۹
شما زمانی میتوانید به اصلاح امور امید وار باشید که جریان در مسیر اصلاح باشد ، در صورتی که جریان در این این مورد به سمت فساد بیشتر است و اراده ای واقعی در راه اصلاح نیست. (1865086) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۳:۰۰:۱۵
اکثریت قاطع وکلا با استفاده از تجارب حرفه ای و تسلط بر قوانین در این سیستم قضایی و دادگاهها به عنوان ضد فساد و ضد انحراف عمل می کنند و حقیقتا بسیاری از اصحاب دعوی بعد از خداوند متعال پناهگاهی به جز وکلای مبرز و با شرف مورد وثوق ندارند که بعضا بطور معاضدتی وظیفه دفاع را بر عهده می گیرند .همانطور که تعداد زیادی هم از قضات دانشمند و پاکدامن و کارکنان زحمتکش در سیستم قضایی به مشکلات مردم رسیدگی می کنند اما
شما ملاحظه کنید یک وکیل روزانه و ماهانه در دفاع و احیا ء حق مشروع و قانونی موکلش با انحاء و روشهای مختلف با مقامات قضایی و اداری در رده های مختلف درگیر است و متحمل چه زحمات و دوندگی هایی در مراجع مختلف می شود تا لااقل آنها را متوجه قانون و حقوق شرعی و قانونی موکلش کند آنگاه از طرف یک مقام اداری متهم به فساد دستگاه قضایی می شود
آقای معاون قوه این خانه از پای بست خراب است انشاله بعد از اینکه بازنشست شدی و هوس کردی یک روزی ,لباس وکالت بر تن کنید , اولین روزی که بعنوان وکیل مدافع در کنار موکل در چند دادگاه شرکت کردید متوجه عمق فاجعه و نتایج اقدامات گهر بار خود و سایر مسئولین ارشد در تمام ابعاد اخلاقی و علمی و ادبی و... و ... خواهید شد و همچنین متوجه فلاکت و بدبختی روحی و روانی و شخصیتی و بعضا مادی تعداد کثیری قاضی و وکیل و کارشناس و کارمند در سیستم قضایی که شما اداره میکردید در کنار مردم گرفتار مراجعه کننده میشوید .متوجه میشوید که هیچ چیز ئ هیچ کس سرجایش نیست و همه چیز در حد ظاهر سازی و خالی از کیفیت و محتوا و مبتنی بر سیستم آماری محض که شان و مقام و منزلت اصحاب دعوی و کارشناس و وکیل و قاضی مراعات نمی شود , و خیلی چیزهای دیگر
برادر من کرم از داخل درخت است تا کسی اهلش نباشد و ارباب رجوع گرفتار شده را وادار نکند و واقعا عدالت واقعی برقرار باشد و رسیدگی ها و احکام مطابق ضوابط شرعی و قانونی باشد البته که هیچ احد و ناسی جرات اقدامات خلاف شئون را نخواهد داشت .
و شما به قول معروف دست پیش را گرفته ای تا پس نیفتی ولی برادر من سرت را از زیر برف بیرون بیاور - عامل فساد سیستم خودتان است . (1865119) (alef-10)
 
آوا
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۵:۵۱:۴۶
از آنجا که تمام قدرت در اختیار قضات و به طور اولی قوه قضاییه است و وکیل فاقد هر گونه قدرت تصمیم گیری ، چگونه می شود که فساد نشات گرفته از وکلا باشد .
متاسفانه دیوار وکلا انقدر کوتاه است که در برنامه نود هم آقای صالحی رییس کمیته استیناف ، رای و تصمیم خلاف قانون خود را وقتی عوض می کند علت آن را ناشی از اقدامات وکیل دایی می داند و او را مسبب صدور حکم مخدوش خود معرفی می کند . خوب است که وکلا در ایران هستند تا بتوانند مشکلات و اشتباهات خود را آقایان به وکلا منتسب نمایند . (1865153) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۷:۵۵:۲۷
دقیقا این اتهامات واهی فرار به جلو میباشد.درهمه قسمتها افراد فاسد هستند آیا دلیل بودن چند فر د فاسد کل مجموعه را باید از بین برد اگر اینطور است با بودن قاضی فاسد کل دادگستری باید تعطیل شود (1865195) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۸:۳۵:۱۸
اگر بخواهند به تخلفات قوه قضاییه بپردازند پیشنهاد می شود در خصوص احداث برج 22طبقه با عنوان مهمانسرا در مشهد که برای قضات و کارکنان ان قوه ساخته شده تحقیق و تفحص شود.شاید قوای دیگر هم بخواهند دست به چنیین ساخت و سازهایی بزنند. (1865212) (alef-10)
 
درود
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۱:۱۱:۲۱
این فساد نیست ایجاد امکانات رفاهی برای قضات و کارمندان اقدام مفیدی است باید قاضی رااز هر جهت تامین کرد تا احتیاجی به ارباب رجوع نداشته باشد (1865454) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۰۹:۱۷:۵۹
اگر مسولین کشور از قوانین کشور چین ذر مبارزه بافساد الگو بگیریند خیلی از مشکلات حل میشود (1865272) (alef-6)
 
محمد مهدی
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۱:۴۵:۲۷
بعضی وکلا و قضات واقعا فاسدند این دو قشر در مشکلات موجود در جامعه نقش غیر قابل انکاری دارند . کسانی این موضوع را درک میکنند که گذرشون به دادگاه افتاده باشه و حقشون توسط زد و بند قاض فاسد و وکیل فاسد پایمال شده باشه (1865521) (alef-6)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۱:۵۵:۱۴
سلام من یک کارشناس رسمی دادگستری هستم و ماده 187 قوه قضائیه با بالاترین گرید تخصصی از زمان شروع پروانه ام که حدود بالغ بر8 سال است 15 پرونده به من ارسال نشده و هر سال هم نزدیک270هزار تومان هزینه تمدید دفترچه می دهم اما هروقت سراغ عدم ارسال پرونده توسط قضات و رئیس دفترهای ایشان را می گیرم می گویند برو کارت شناسائی بده وخودت را معرفی کن!!!! وقتی تمام مشخصات ما در کتاب مخصوص و سایت وجود دارد این معرفی خصوصی تالی فاسد ایجاد نمی کند.-موضوع بعدی ظلمی است که به علت طولانی شدن نگارش رای و دادرسی توسط قاضی عده ای مابه التفاوت دیه روز (یوم اداء)و مبغ تعهدات بیمه نامه را ندارند و در زندان قراردارند (1865538) (alef-6)
 
حسین
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۲:۰۲:۴۸
من هم یکبار پام به دادگاه باز شد همینکه قاضی رو دیدم از حقم گذشتم. (1865551) (alef-6)
 
رها
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۲:۱۸:۲۴
خداوند گذار هیچ بنی نشری را به این دستگاه قضایی نیندازد که با یک سفارش جای متهم و شاکی عوض میشه ویا گاهی از بی سوادی اقایان (1865578) (alef-6)
 
گلوسی
۱۳۹۲-۱۰-۰۷ ۰۲:۱۷:۴۴
با احترام خونه بنده رادرشهر خرم آبادچند سال پیش دزد زد خیلی ازاموال بنده را برد ازجمله اموال یک گوشی موبایل زیمنس بود شماره سریال آنرا ازطریق دادگاه به مخابرات دادیم بعد از یک ماه دزد دستگیر شد به جریمه وشلاق حبس محکوم شد خانواده اش برای گرفتن رضایت به من مراجعه کردند خواستند مقدار ناچیزی پول به من بدهندتارضایت بگیرند من قبول نکردم واموالم یاقیمت واقعی آنهاراطلب کردم آنها هم قبول نکردند ورفتند من خیال کردم دزدتازمان ردمال بنده درزندان خواهد ماند بعد ازمدتی برای پیگیری رفتم دزد آزاد شده بود اعتراض کردم اجرای احکام گفتند قاضی درحکم رد مال شمارا ننوشته ماهم جریمه وشلاق و6ماه زندان اورااجرا کردیم بعد هم آزادشد ورفت اتفاقا دزد یکسال بعد کشته شدحالا به نظر جناب ریسی تکلیف من چه میشود؟علاوه بر این بعد ازیکسال ازطرف دادگاه احضار شدم که مخابرات رد گوشی مسروقه رازده بود قبل ازروزدادگاه کسی که گوشی مسروقه را استفاده کرده بودبامن تماس گرفت که من آبرومندم میخواست رضایت بگیرد من قبول نکردم وگفتم هرکه گوشی مسروقه راخریده ممکن است سایر اموال راهم خریده باشد رضایت ندادم به دادگاه رفتیم بعد ازمدتی ازطرف دادگاه برای بنده نامه آمد که جهت تحویل گوشی به دادگاه مراجعه کنم رفتم مال خر آزاد شده بود ویک گوشی ازمارک دیگر به من دادند گفتم این گوشی من نیست من مدل گوشی وشماره سریال آنرابه دادگاه داده ام ضمنا تکلیف بقیه اموال من چه میشود گفتند بقیه اموال به ما مربوط نیست وگوشی همین است من هم ازتحویل گوشی خودداری کردم چون ممکن بود آن گوشی مسروقه باشد واگر من از آن استفاده کنم از طریق ردیابی مخابرات به عنوان دزد یامالخر گرفتار شوم لذا آن گوشی را تحویل نگرفتم بعد از چند ماه دوباره مرا احضار کردند برای تحویل گوشی باز همان گوشی رابه من دادند من گفتم این گوشی من نیست واز تحویل آن خودداری کردم گفتند پس این گوشی را اگر تحویل نگیری به نفع دولت ضبط میشود من قبول نکردم واحتمالا ضبط شده باشد حالا سوال بنده که یک دبیر بازنشسته هستم از آقای رییسی اینه که این دونمونه حکم برای من ازطرف دوقاضی صادر شد آیا اینها نمونه فساد وکلاست؟ ضمنا بالاخره تکلیف اموال به سرقت رفته بنده چه میشود؟


باتشکر ازسایت الف (1868474) (alef-10)
 
ايمان اريا
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۰۲ ۲۳:۵۳:۰۷
همين مشكل هم واسه من در دادسراي ......ايجادشده دزد ومال خر را خودم گرفتم زنگ زدم ١١٠ تحويل دادم نامه اي بادستخط مال خر دارم دزد صراحتا اعتراف كرده به فروش لپ تاپ شاكي به مالخر انهم درقبال مبلغي بقدر ثمن بخس بااين حال داديار ازمن شاكي ستمديده دليل وشاهد ميخواست درنهايت قرارمنع تعقيب مالخرصادر نمود ودرخصوص ساير اموال مسروقه داديار اهميتي نداد !؟ ايا اين است معني دادستاني كه حامي حقوق ملت است !؟ نميدانم شايد ........يا اينكه هرمجرمي قابل تعقيب نباشد !؟ اما من به ياد ان شبهايي هستم كه جان بركف براي دفاع از كشور وبراي برچيده شدن ستم تاعمق سنگرهاي انفرادي دشمن پيش ميرفتم ... (3946258) (alef-11)
 
ايرج افتخاري
۱۳۹۲-۱۰-۰۷ ۱۷:۳۵:۰۰
من هم وكيل دادگستري هستم و هم سابقه قضاوت در دادگاههاي انتظامي وكلاء را دارم . همه همكاران من در دادگاههاي انتظامي تلاش مي كنند تا جامعه وكالت پاك باقي بماند زيرا در شرائطي كه ممكن است اشخاص خصوصي يا حتي دولت و دولتمردان به حقوق اشخاص و ضعفا تجاوز كنند تنها ملجاء و پناهگاه مظلومين مراجعه به وكيل و اميد به اجراي عدالت و قانون است .

براي اينكه آقاي رئيسي خيالشان از عدم وجود فساد در جامعه وكالت - و شايد در ساير جوامع - راحت بشود چند پيشنهاد و سؤال دارم :

اولأ - به كليه پرسنل و قضات دادگاهها بخشنامه بفرمايند اگر وكيلي به هر يك از قضات يا پرسنل دفتري دادگاهها رشوه داد بلافاصله مراتب را صورتجلسه بكنند و هم از طريق كيفري وكيل مذكور را مجازات نمايند و هم مراتب را به دادگاههاي انتظامي وكلاء اعلام فرمايند تا چنانچه چنين مواردي ملاحظه شد جامعه وكالت از چنين وكلائي پاك شود . حتي پيشنهاد مي كنم در اين قبيل موارد به افشاء كندده موضوع پاداش هم بدهند تا انگيزه بيشتري ايجاد شود .

ثانيأ - فرض بفرمائيد وكيلي پيشنهاد رشوه داده باشد ، اگر قاضي يا پرسنل دفتري آن را نپذيرند آيا ارتشاء موضوعيت پيدا مي كند ؟

ثالثأ- ظاهرأ جناب رئيسي اصل وجود فساد را در قوه قضائيه قبول دارند ، نوعي از فساد رشوه است . بنظر ايشان نقش رشوه دهنده پررنگ تر است يا رشوه گيرنده ؟ آيا اگر كسي رشوه گير نباشد ، كسي ميتواند به زور به او رشوه بدهد ؟

رابعأ- جناب آقاي رئيسي چرا راجع به اشخاصي كه رشوه مي گيرند اظهار نظر نفرموده اند ؟ سياست و تدابير ايشان در قبال چنين افرادي چيست ؟‌

خامسأ- نوع ديگري از فساد توصيه است . اين قبيل توصيه ها در بعضي از قضات مؤثر واقع مي شود . يادم مي آيد آقاي خميني يكبار گفته بودند اگر كسي از من توصيه اي آورد آن را به ديوار بزنيد . وكلأ عمومأ در موقعيتي نيستند كه بتوانند يا بخواهند توصيه كسي را بكنند . متأسفانه در برخي پرونده ها توصيه كننده ها از صاحبمنصبان قضائي يا سياسي هستند . جناب آقاي رئيسي در اين نوع از فساد چه تدبيري انديشيده اند ؟

سادسأ- نوع ديگري از فساد تغيير قضات در پرونده هاي حساس است . يعني وقتي سيستم قضائي يا مقامات سياسي روي پرونده خاصي نظر مشخصي دارند و برخي قضات زير بار نظرات مقامات مافوق نمي روند قاضي دادگاه را عوض ميكنند يا پرونده را از يك قاضي مي گيرند و به يك قاضي ديگر مي دهند . جناب آقاي رئيسي راجع به اين نوع از فساد چه تدبيري انديشيده اند ؟ (1869883) (alef-10)
 
محمد صادق
۱۳۹۴-۰۷-۰۴ ۱۸:۵۳:۰۹
ای آقا این فساد ها همیشه هست.....بحثی هم راجع به فساد در بانک ها داشته باشید.....بانکداری اروپایی ها اسلامی تر از بانک های ماست...در کشور های اروپایی با سود حداکثر 1/5 درصد ولی در کشور ما با سود سی درصد...فساد بانکداری به اقتصاد کشور آسیب میزنه...... (3215143) (alef-11)
 
مهسا
۱۳۹۴-۰۸-۱۲ ۱۰:۵۸:۰۱
در مورد فساد در دادگستری اول قضات محترم و کارمندان رشوه خو ررا در اولویت قرار دهید بعد وکلا را. (3296136) (alef-3)
 
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۱۶ ۲۲:۵۶:۴۹
با سلام و وقت بخیر یه سوال داشتم کسی که در محیط کار مشغول بکار باشه فردی از بیرون بیاید و با میلگرد آسیب به دستش در حد ترک بردن طبق قانون ماده668 و 669 شامل حال متشاکی نمی شود که قاضی پرونده به شاکی اعلام کرده باید دستت یا باید بشکند یا قطع شود که جنبه عمومی پیدا کند لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر (3965914) (alef-11)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۴:۰۳:۱۹
با سلام
لطفا اگر گزارشی بنفع شما نیست در مورد کارشناسان رسمی دادگستری که قسم خورده اند حافظ عدالت باشند چنین قضاوت نکنید . هنوز کارشناسان پاکترین قشر هستند و هیچ کارشناسی برای چندر غازی که فرموده اید دین و دنیایش را خراب نمی کند . حتی اگر مبلغ کلانی باشد (4153937) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.