نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498324
حل مشکل صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ترکیه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۶
روند صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ترکیه اخیرا با مشکل رو به رو شده است، زیرا گمرک ترکیه اعلام کرده برای ترخیص محموله‌هایی که از ایران صادر می‌شود، اسناد فروش باید به تایید کنسولگری ترکیه در ایران برسد.

به گزارش ایسنا، به گفته سرپرست فروش پلیمری بازار اروپا-خاورمیانه هلدینگ خلیج فارس، این روش برای بخشی از محصولاتی که از ترکیه به ایران صادر می‌شود نیز وجود دارد و ترکیه در تقابل اقدام ایران این محدودیت را ایجاد کرده است.

روح‌الله کریمی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد روند صادرات محصولات پتروشیمی از ایران  به ترکیه اظهار کرد: نزدیکی جغرافیایی و تقاضای مصرف بسیار بالای صنایع پایین دست پتروشیمی در ترکیه، این کشور را به یکی از مقاصد اصلی صادرات محصولات پتروشیمی ایران تبدیل کرده است. 

وی با اشاره به مشکلاتی که ظرف چند هفته گذشته در مورد صادرات محصولات پتروشیمی ایران به ترکیه پیش آمده توضیح داد: اخیرا گمرک ترکیه اعلام کرده برای ترخیص محموله‌هایی که از ایران صادر می‌شود، اسناد فروش باید به تایید کنسولگری ترکیه در ایران برسد. ظاهرا این روش برای بخشی از محصولاتی که از ترکیه به ایران صادر می‌شود نیز وجود دارد و ترکیه در تقابل اقدام ایران این محدودیت را ایجاد کرده است.

به گفته او این موضوع با توجه به محدودیتهای نقل و انتقال پولی که باعث می‌شود دریافت مبالغ حاصل از فروش محصولات پتروشیمی از طریق حسابهای خارج از ایران انجام شود، باعث بروز مغایرت در اسناد فروش و اسناد پرداخت خریداران خواهد شد.

کریمی افزود: حتی اگر مسائل بانکی هم مطرح نباشد، اجرای این روش به دلیل زمانبر بودن تهیه اسناد صادراتی و در نتیجه تاخیر در عملیات ترخیص کالا قطعا باعث ایجاد اختلال در روند صادرات به ترکیه و تضعیف جایگاه محصولات پتروشیمی ایران در برابر رقبا خواهد شد.

سرپرست فروش پلیمری بازار اروپا-خاورمیانه هلدینگ خلیج فارس ادامه داد: البته طبق آخرین اخبار واصله، به دنبال پیگیریها و مذاکرات مسئولان ایرانی با طرف ترک، اجرای این روش در حال حاضر متوقف شده و اوضاع ظرف چند روز اخیر به حالت قبل برگشته است. ضمن اینکه مذاکرات مسئولان جهت اصلاح قانون مذکور و اطمینان از عدم اجرای مقررات محدودکننده مشابه همچنان ادامه دارد.
 
کلمات کلیدی : صادرات ، محصولات پتروشیمی، ایران، ترکیه
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۱۶:۳۲:۰۳
صنعت ایران از تصمیمات مدیران نا آگاه در رنج است در اثر تصمیمی نا شیانه و از روی نا آگاهی طرف ترک را وادار به اتخاذ تصمیمی برای مقابله بمثل میکنند . مدیران فولاد مبارکه ایران را متهم یه دامپینک کرده اند با صادرات مقدار محدودی ورق آهن نورد گرم که در داخل بسیاری از صنایع به آن محتاجند و از چین وارد میکنند مسئله ای آفریده اند که دوات میبایست با گرفتن وکیل و صرف ملیون ها دلار شاید از مهلکه جان سالم بدر برند . برای پوشاندن خطای مدیران صدایش را هم در نماورند . مردم باید بدانند که در صورت محکومیت ایران به دامپینگ تحریم های اتحادیه اروپا از تحریم های قبل از برجام کمتر نخواهد بود . (4501953) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.