توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 266367
بیمه همگانی سلامت اجباری می‎شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۸
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان گفت: به دنبال تدوین آئین نامه بیمه همگانی اجباری هستیم در این راستا گلوگاه‎هایی را طراحی می‌کنیم تا افراد فاقد بیمه، دفترچه دریافت کنند.

به گزارش تسنیم، انوشیروان محسنی‎ بند پی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان بیمه سلامت براساس اساسنامه و مأموریتی که دولت برعهده آن گذاشته است پوشش فراگیر را از سال ۷۳ با تصویب قانون بیمه همگانی آغاز کرد اما در سایت‎های کلی نظام سلامت به آن توجه نشد و از سال ۹۳ برخورداری آحاد جامعه از بیمه سلامت از سر گرفته شد.

وی با تأکید بر اینکه اکنون هیچ ایرانی وجود ندارد که خودش بخواهد اما صاحب دفترچه بیمه نباشد، افزود: به دنبال تدوین آئین نامه بیمه همگانی اجباری هستیم و در این راستا گلوگاه‎های را طراحی می‎کنیم تا افراد فاقد بیمه، دفترچه را به اجبار دریافت کنند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان با اشاره به افزایش تعرفه‎ها و نرخ خدمات تصریح کرد: اکنون ۷۵ تا ۸۷ درصد هزینه‎های بستری توسط سازمان‎های بیمه‎گر پایه، هفت درصد توسط مردم و ۱۳ تا ۱۵ درصد توسط وزارت بهداشت از محل هدفمندی یارانه‎ها پرداخت می‌شود و در این راستا نگرانی مردم در بخش بستری برطرف شد.

وی با بیان اینکه هزینه هتلینگ ۳۵ درصد و حق ویزیت افزایش یافته است، گفت: قدرمطلق پرداختی مردم در بخش بستری کاهش یافته است و منابع مالی به گونه‎ای پیش‎بینی شده است که امسال هم بار مالی بر مردم تحمیل نشود.

محسنی‎ بندپی بیان کرد: همواره نرخ تورم در بخش پزشکی هفت درصد بالاتر از سایر بخش‎ها است در این راستا در تعرفه‎گذاری امسال عدالت در خدمات تخصصی رعایت می‎شود به گونه‎ای که تعرفه‎ها در کلینیک‎های ویژه ۱۵ تا ۲۰ درصد و پزشکان متخصص مانند اطفال ۳۰ درصد رشد داشته است.

وی افزود: در شش ماه گذشته وحدت رویه بین سازمان‎های بیمه‎گر پایه مورد توجه قرار دادیم و تعهدات دفترچه‎های بیمه تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح و کمیته امداد را یکسان کردیم به طوری که ۲ هزار و ۳۰۰ قلم که در بیمه سلامت تحت حمایت قرار دارد در سایر بیمه‎ها نیز وجود دارد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان عنوان کرد: خرید خدمات، تجهیزات و وسایل مصرفی استاندارد و یکنواخت شده است تا در محتویات، بسته و خدمات بیمه بین دفترچه‎های بیمه‎گر پایه اختلاف ایجاد نشود که به زودی محتویات این اقدام رونمایی می‏شود.

وی گفت: ۴۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در کشور زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند که بیش از ۸.۵ میلیون نفر آنها بیمه شده جدید هستند و همچنین ۱۳۰ هزار نفر بیمار خاص در کشور وجود دارد که ۶۵ هزار نفر آنها زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند و مابقی از دیگر سازمان‎های بیمه‎گر پایه خدمات دریافت می‎کنند.

محسنی‎ بندپی افزود: به دنبال حذف فرانشیز داورها و اقلام مورد نیاز بیماران خاص هستیم و تاکنون فرانشیز ۱۰ خدمت به بیماران خاص صفر شده است.

وی ابراز کرد: همچنین در راستای تحقق بسته خدمتی بیماران سرپائی هر ساله ۲ هزار نفر متخصص به مراکز استان‎ها و مناطق محروم اعزام می‌‏شوند و موظف هستند که مطب برقرار نکنند ولی در مقابل با ارائه تعرفه دولتی ما به‎التفاوت هزینه خدمات را دریافت می‎کنند.
 
کلمات کلیدی : بیمه همگانی سلامت+طرح تحول سلامت