نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 482320
سناریو کاهش نرخ سود بانکی تغییر کرد
بخش اقتصادی الف؛ 23 خرداد 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
در حالی رئیس‌کل بانک مرکزی در واپسین روزهای بهار، وعده بررسی نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار را داده بود که اکنون برخی بانکها، دور جدیدی از افزایش نرخ سود را آغاز کرده‌اند.

به گزارش مهر، مهلکه نرخ سود بانکی گویا دیگر برای بانکها آلارم‌های خطر ندارد. زنگ خطری که مدتها است به صدا درآمده و اتفاقا، صدایش کم کم دارد برای نظام بانکی ایران عادی می‌شود؛ اما به همان اندازه که این زنگ خطر با صدای بلندتری به صدا درمی‌آید، شورای پول و اعتبار انگار در خوابی عمیق‌تر فرو می‌رود. البته موضوع به همین سادگی‌ها هم نیست. نظام بانکی نشان داده که دستور و بخشنامه و دستورالعمل را چندان تاب نمی‌آورد. حداقل برای نرخ سود، این طور است.

مدتها است که بانک مرکزی به دنبال راهکاری است که بتواند به صورت منطقی، نرخ سود را تعیین کند؛ اما هر بار، کار به دستور و بخشنامه می‌رسد؛ در حالیکه بانکها دیگر اوضاع و احوالی ندارند که بتوانند با این مسکن‌ها، خود را اندکی آرام کرده و صورتهای مالی خود را تراز کنند. واقعیت آن است که زیان‌دهی، دیگر برای بانکها واژه‌ای ناملموس و شاید هم ناخوشایند نیست؛ چاره‌ای هم ندارند که به آن عادت کنند. یک طرف سپرده‌گذاران هستند و طرف دیگر، مطالبه‌گران. سودهای موهومی هم که دیگر جای خود دارد.

وعده سیف در فصل بهار، خزان شد
تمام اینها در شرایطی است که شورای پول و اعتبار امیدوار بود که بتواند در یکی از جلساتی که از ابتدای سال ۹۶ به بعد برگزار می‌کند، نرخ سود را به یک سر و سامان برساند، موضوعی که حال یک فصل از سال هم گذشته است و هنوز خبری از برگزاری جلسه مربوط به آن نیست. ۲۶ اردیبهشت ماه بود که ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که گزارشی از سوی بانک مرکزی برای تغییر در نرخ سود به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد شد تا این شورا در مورد این فاکتور اصلی در اقتصاد ایران که زلفش به بسیاری از مسائل اقتصادی گره خورده است، تصمیم بگیرد. اما هنوز خبری نیست.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر اعلام کرده بود که گزارشی را به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد داد که بر اساس آن، ممکن است نرخ سود بانکی در سال جاری کاهش یابد. او البته بر این نکته هم تاکید کرده بود که مهمتر از کاهش نرخ سود، تعادل در عرضه و تقاضای نقدینگی در بازار است که بتواند نرخ سود را پایدار نگاه دارد.؛ موضوعی که کمتر اکنون به چشم می‌خورد

سیف به این نکته هم تاکید کرده بود که بانکها باید نرخ تمام شده پول را هم کاهش دهند؛ این هم از آن دست موضوعاتی است که تاکنون نه تنها گامی برای تحقق آن برداشته نشده، بلکه بانکها برنامه‌ای را هم تا این لحظه برای این موضوع اعلام نکرده اند.

بانکها زیرپوستی نرخ سود را افزایش دادند
گزارش‌های میدانی خبرنگار مهر حکایت از آن دارد که بانکها خیز دوباره‌ای برای افزایش نرخ سود برداشته‌اند و البته برای اینکه به دور از هو و جنجال عمل کنند؛ این بار پکیج‌های ویژه را برای مشتریان خاص خود رونمایی می‌کنند. اگر فردی سپرده‌گذار عادی به شمار آید و رقم های حتی تا بیست میلیون تومان هم داشته باشد، بانکها همان پکیجی را پیش روی آن قرار می‌دهند که تقریبا نزدیک به سود مصوب شورای پول و اعتبار و یا شاید یک تا دو درصد بالاتر از آن باشد.

اما کافی است که مشتری خاص شوید و سپرده‌های چند صد میلیونی داشته باشید، آنگاه این نرخ برای شما به صورت زیرپوستی افزایش پیدا کرده و پکیج‌های ویژه‌ای رونمایی می‌شود که گاه نرخ را تا ۲۲ درصد هم افزایش می‌دهد؛ اما اگر سپرده‌گذاری با رقم سپرده بالای یک میلیارد باشید، آن گاه دیگر داستان متفاوت می‌شود. بانکها تصمیم می‌گیرند که برای اینکه نقدینگی خودشان را از محل سپرده چنین سپرده‌گذارانی که اغلب کسب و کارشان دچار مشکل بوده یا صرفه اقتصادی نداشته است، تامین کنند و بنابراین حتی تا ۲۶ درصد هم البته در قالب‌های متفاوت ارایه می‌دهند؛ این موضوع البته در موسسات مالی و اعتباری مجاز، بیشتر از هر بانک دولتی یا خصوصی دیگری به چشم می‌خورد.

در این میان برخی بانکهای خصوصی به سپرده‌گذارانی که پول خود را حداقل شش ماه در اختیار  آنها قرار دهند، سود حدود ۲۰ تا ۲۰.۵ درصدی می‌پردازند؛ اما حاضر هم نیستند که برای همین سپرده در مدت زمان یکساله، سود چندان متفاوت‌تری بپردازند و نرخ سود حول و حوش همین رقم حفظ می‌شود و تلورانس ۰.۵ تا ۱ درصدی را تجربه می‌کند.

یکی از متصدیان بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: بانکها به هیچ عنوان نمی‌توانند نرخ سود را کاهش دهند، چراکه هر یک از آنها بیم آن را دارند که سپرده‌ها از بانکشان بیرون رود و مشکلاتشان دوچندان شود؛ به خصوص اینکه سایه سنگین رقبا را هم احساس می‌کنند که ممکن است با نیم تا یک درصد سود بالاتر، سپرده‌گذاران بیشتری را به خود جلب کند و آنها از این گردونه بی نصیب بمانند.

وی می‌افزاید: البته بانکها دیگر حاضر نیستند که نرخ سود را بیش از این کاهش دهند و حتی برخی از آنها بر این باورند که باید نرخ را افزایش داد تا با نقدینگی قابل توجهی که به دست می‌آورند؛ وارد بازار شده و تامین مالی کنند؛ به هرحال تامین مالی برای بانکها سودآور است، چراکه اکنون که تولید اندکی تکان خورده، تقاضا برای دریافت وام بیشتر شده است؛ بنابراین بانکها نمی‌خواهند از این گردونه اعطای تسهیلات با نرخی بالاتر از سود سپرده‌ها جا بمانند؛ به خصوص اینکه برخی از تولیدکنندگان حاضرند که بدهی‌های قبلی‌شان را به نوعی بپردازند و در مقابل، وام جدید با رقم بالاتر بگیرند. این موضوع برای بانکها جذاب است.

شورای پول و اعتبار به دنبال تثبیت نرخ نه کاهش
در این میان یک مقام مسئول بانکی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: شورای پول و اعتبار دیگر به دنبال کاهش نرخ سود نیست، بلکه با اوضاعی که اکنون مشاهده می‌شود، قصد اصلی این است که نرخ سود فعلی را تثبیت کنند؛ به خاطر همین است که هنوز جمع‌بندی خاصی در این رابطه ارایه نشده است.
وی می‌افزاید: اگر شورای پول و اعتبار دوباره نرخ را به صورت دستوری کاهش دهد، باز هم بانکها آن را دور می زنند و از همه مهمتر اینکه، شرایط برای بانکها به گونه‌ای نیست که بانک مرکزی فشار بیشتری به آنها وارد نماید. بنابراین بانک مرکزی به دنبال این است که نرخ فعلی را تثبیت کند، نه کاهش دهد؛ بنابراین سپرده‌گذاران نگران کاهش نرخ سود بانکی نباشند.

حال باید منتظر ماند و دید که چه صدایی و در چه زمانی از شورای پول و اعتبار در مورد نرخ سود بانکی بیرون خواهد آمد.
 
کلمات کلیدی : اقتصاد ایران ، بانک مرکزی ، بانک ، سپرده ، سود بانکی
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۲:۰۷:۳۴
نرخ تورم کالاهای مصرفی و مایحتاج مردم: بالای 25 درصد (تازه وعده واقعی کردن قیمت برق و ... رو هم از حالا دادن آماده باشین!)
میانگین نرخ تورم کالاهای مصرفی و "غیرمصرفی": 8 درصد

حالا فکر می کنین نرخ سود بانکی باید بالاتر از 18 درصد باشه یا پایین تر؟ ما سپرده گذارها همینطوری هم داریم ضرر می کنیم و شما بر طبل کاهش سود بانکی می کوبید اون هم با این دست مزدهای زیر نصف خط فقر که می دین؟
زنده باد سپرده گذاران بانکی که به سود کم قانعن و اگه پول اونها نبود بانکی هم وجود نداشت تا محتکران مسکن و زمین پول های باداورده شون رو بذارن توش! (4424536) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۳:۴۷:۱۸
این هم مثل سایر وعده ها
اول میگن ما این کار رو انجام میدیم
بعد که با همین حرفا کار خودشونو جلو بردن، میگن مشروط به فلان موضوع این کار رو انجام میدیم
بعد هم میگن شاید انجام دادیم شایدم نه

در نهایت همه اصل ماجرا یادشون میره و اوضاع به همین منوال ادامه پیدا میکنه. (4424668) (alef-18)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۴:۰۳:۴۳
کاهش سود بانکی تو شرایط مالی فعلی که بانکها کلی طلب پاس نشده دارن یعنی نابودی کامل سیستم بانکی . تولید تولید هم نکنید خواهشا. حالا کمتر آفتابه و دمپایی درست کنید چیزی نمیشه (4424691) (alef-18)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۱۸:۵۸:۳۱
برادر بنده از روی ناچاری با داشتن فوق لیسانس یک مغازه کوچک خوار و بار فروشی با قرض و وام زده توی این چند روز اخیر به طور مثال عرض میکنم و نمونه ای نوشابه از 2500 بدون سر و صدا شده 2800 مایع ظرف شویی جام از 3400 تومن شده نزدیک 4000 تومن آبمیوه از 1000 تومن شده 1300 تومن نوشابه قوطی از 1300 تومن شده 1500 تومن این چند قلم رو من همینطوری توی مغازه اش نگاه کردم و وقت نکردم بقیه اقلام رو بررسی کنم قطعا روی بقیه اقلام هم همین موضوع صدق میکنه شما خودتون حساب کنید ببینید این همه افزایش قیمت و فشار روی مردم دلیلش چیه؟! تا کجا میخواید اینقدر مردم رو تحت فشار بذارید و روز به روز سفره اشون رو کوچک و کوچک تر کنید اقلامی مثل گوشت سفید و قرمز از سر سفره خیلی از مردم برداشته شده خیلی از مردم دچار سوء تغذیه یا تغذیه نامناسب بدون ارزش غذایی و مریضی زا هستند مردم از شدت گرونی و نداری مجبور هستند اقلام غذایی بی ارزش و نامناسب رو جایگزین کنند و الی ماشاءالله و خواهشا این رو به یک جناح و گروه ربطش ندید همه اتون مسئولید چه این دولت چه اون دولت چه این جناح چه اون یکی همه اتون فقط بفکر منافع حزبی و جناحیتون هستید و هیچ کدومتون به زندگی و رفاه و بدبختی و فلاکت مردم اهمیتی نمیدید. (4425002) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۳-۲۳ ۲۱:۵۵:۰۴
تغییرات شدید سم مهلکی برای هر اقتصادی است. لطفا تغییرات 0.5 درصدی در بازه های زمانی مناسب اعمال شود. (4425176) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.