نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 408666
شأن اصلی بانک مرکزی؛ حفظ حقوق سپرده گذاران است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۶
معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: شأن اصلی بانک مرکزی حفظ حقوق سپرده گذاران است.

فرشاد حیدری با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه اصولا تعیین نرخ تسهیلات و نرخ پول بر اساس نظام عرضه و تقاضای پول است، افزود: نرخ سود سپرده ها و نرخ سود تسهیلات در بازار پولی کشور از سال های گذشته به ویژه از سه سال پیش روند رو به کاهش داشته که ناشی از رقابت همین بازار است.

وی اضافه کرد: بسته کنونی، طبیعی است و شورای پول و اعتبار با تدبیر و به تدریج به سمت کاهش نرخ سودهای سپرده و تسهیلات پیش می رود.

در ادامه محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با حضور در این برنامه با بیان اینکه حدود 80 درصد تسهیلات پرداختی، استمهالی بوده است گفت: هم اکنون پول، گران است و میزان تورم با میزان سود تسهیلات همخوانی ندارد.

معاون نظارتی بانک مرکزی هم گفت: روند تعیین نرخ سودهای سپرده و تسهیلات، رو به کاهش و مناسب است که با عرضه بیشتر پول و تعادل رسیدن بازارهای مالی در آینده شاهد کاهش بیشتر این نرخ ها خواهیم بود به نحوی که تعادل در هیچ بخشی از بازار برهم نخورد.

حیدری ادامه داد: بازارهای مالی ما به هم پیوسته است و اگر در بازاری دقت کافی به عمل نیاید ممکن است این موضوع به بازار دیگر منتقل شود و نوسانات شدیدی در اقتصاد ایجاد کند.

وی گفت: آنچه که در حال انجام است طبیعی است و بر اساس یک برنامه مدون و منظم و رو به جلو است.

حیدری با اشاره به اینکه نرخ 18 درصد برای سود تسهیلات، برای تولید کننده ها مناسب نیست افزود: همه تلاش ما در جهت کاهش این نرخ است.

وی با بیان اینکه در هزینه تمام شده تولید، هزینه پول درصد عمده را تشکیل نمی دهد، اضافه کرد:  هزینه مالی در قیمت تمام شده حداکثر، 8 درصد قیمت تمام شده است.

حیدری گفت: وظیفه ما اجرای مصوبات شورای پول و اعتبار، مقررات و قوانین در نظام بانکی است و بر روی اجرای این مصوبات نظارت می شود و اگر رعایت نشود برخورد می شود.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود:  در ماه های گذشته به حدود 10 بانک تذکر کتبی و دستورات اصلاحی نرخ دادیم و اصلاحات لازم را انجام دادند.

در ادامه دبیرکل خانه صنعت ایران در ارتباط تلفنی با این برنامه با اشاره به اینکه نقدینگی در کشور افزایش و تورم کاهش داشت، گفت: تنگنای مالی، نرخ بالای سود بانکی و کاهش تقاضا داریم بنابراین باید برای کاهش نرخ سود بانکی و رفع تنگنای مالی قدم برداریم.

محمدرضا مرتضوی افزود: بانک هایی که وام های بد پرداخت کردند دچار انجماد بازگشت پول به خودشون شدند و برای سرپوش گذاشتن روی ورشکستگی خود، دائم با دستور العمل و بخشنامه های بانک مرکزی مخالفت می کنند و برای جذب پول بیشتر به روش های متفاوت با کاهش نرخ سود بانکی مقابله می کنند.
 
کلمات کلیدی : سپرده گذاری+سود بانکی + بانک مرکزی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۰ ۱۶:۰۵:۰۹
موقعی که تورم واقعی 25 درصد هست سود بانکی زیر این مقدار جوک هست (3995719) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۰ ۱۷:۵۱:۱۹
ولی بانک مرکزی هیچوقت به این شعار عمل نکرده است. بخصوص در دولت قبل. (3995841) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.