نظر منتشر شده
۱۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437933
بقایای پلاسکو را کجا می‌برند؟ +تصاویر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۳۰
«هنر مقاومت» ما به ازای عینی پیداکرده است و به دور از هر جشنواره‌ای آتش نشانان برای رضای خدا به میدان رفته‌اند و هنرمندانه‌ مقاومت را تصویر کرده‌اند. «بقایای پلاسکو» نماد این دلاوریهاست؛ نمادی نباید دور ریخته شود بلکه باید در شهر به نمایش درآید.

به گزارش تسنیم، این چند روز مأموران آتش نشانی و امداد سخت مشغول آواربرداری هستند تا افراد مفقود شده را از زیر آوار خارج کنند. آوار برداشته شده را بار کامیونها می‌کنند و به نقطه‌ای انتقال می‌دهند. پس از چند هفته بررسیهای کارشناسانه این آوار دیگر ارزش حقوقی ندارند اما قطعاً ارزش معنوی آنها بالاست.

این آوار نه تنها المان مقاومت شهدای آتش نشان است بلکه یادآور بی احتیاطی است که موجب این فاجعه شده. 

در همه‌جای دنیا وقتی فاجعه‌ای این چنین رخ می‌دهد و یا زمانی که رشادت مردانی فداکار همه را منقلب می‌کند؛ برای یادبود نمادهایی از حادثه را در شهرها می‌گذارند.

هر جا که بروید یک نشانی از آن وجود دارد. در شهرهای مختلف، در موزه ها، در کلیساها و...نکته مهم در این المانها سادگی آنها است. اکثر این یادمان‌ها چیزی جز یک قطعه از بقایای نیست! یک تکه آهن، بلوک سیمانی، میلگرد و... را برده‌اند با کمترین هزینه اثرگذارترین یادمان‌ها را برای زنده نگه داشتن یاد حادثه رخ داده ساخته‌اند.

این روزها شاهد عملیات آواربرداری پلاسکو هستیم و همه گوش‌ها پیگیر اخبار جدیدی‌ست که از این ساختمان فرو ریخته بیرون می‌آید. همه قلب‌ها محزون و هم‌درد خانواده‌های داغ‌دیده این حادثه است. برخی پیشنهاد دادند به جای پلاسکو، یادمانی برای شهدای آتش‌نشان بنا شود، بعضی هم پیشنهاد تغییر نام چهارراه استامبول را داده اند. 

واقعیت این است که ساختمان تجاری بار دیگر باید ساخته شود تا کارگران به شغلهای خود بازگردند و تولید داخلی را از سر گیرند. تغییر نام چهارراه هم با وجود این که یکی از روشهای المان سازی است. اما فقط در محل واقع وجود دارد و نمی‌توان از آن برای یاداوری در کل کشور استفاده کرد.

عجیب‌ترین ویژگی این ساختمان که از قضا باعث کندی روند عملیات نجات شده است، ستون‌های چندین تنی است. ستونهایی که به خوبی یادآور رشادت دلیر مردان سرزمین ماست.

این ستونها از طرفی یاد آور خوبی برای خطاکاران این حادثه و همه در افراد در معرض خطر است تا درس عبرتی شود برای مردم جامعه.

فراخوان طراحی المان

از طرفی سازمان زیباسازی  با اعلام فراخوانی خواستار طراحی یادمان شهدای آتش نشان به پاس رشادت وجان فشانی آتش نشانان قهرمان و گرامیداشت یادشهدای آتش نشان، منتشر شده است.

با توجه به این حادثه ناگوار، پایتخت نیازمند المان یادمانی است تا قهرمانی دلیر مردان آتش نشان همواره در ذهن شهروندانش زنده بماند.

بنا برا این فراخوان از تمامی هنرمندان علاقه‌مند دعوت شده؛ طرح ها و ایده های خود را به دبیرخانه زیباسازی ارئه کنند.

امروز «هنر مقاومت» ما به ازای عینی دارد و به دور از هر جشنواره‌ و مسابقه‌ای رشید مردان آتش نشان برای رضای خدا جان بر کف گرفته و به میدان رفته‌اند و هنرمندانه‌ترین مقاومت را تصویر کرده‌اند. پس بهتر است به جای ساخت نمادهای جدید از نمادهای موجود استفاده کنیم چرا که هیچ جایگزینی برای نماد مقاومت آتش نشانان بهتر از ستون‌های باقی مانده نیست.

در نهایت مهم‌ترین نگته این است که بقایای پلاسکو با کمک هنرهای تجسمی در شهر و در دیدگاه مردم بماند تا هیچکس  رشادت آتش نشانان را فراموش نکند.
 
کلمات کلیدی : پلاسکو+ساختمان پلاسکو
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۰۶:۴۲:۲۰
دوستان بی مذیریتی ها و خرابکاری های خودشون رو هم تبدیل به دلاوری و..میکنن و نماد براش میسازن هر نمادی باشه نماد بی عرضگی شما است (4131849) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۵:۲۳:۴۳
احسنت (4132355) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۰۸:۲۹:۴۷
براي دلاوري اتش نشانان شجاع كشور ميتوان تنديسها و مجسمه هاي زيبايي ساخت و در بعضي جاهادر شهر نصب نمود ، و بقاياي پلاسكو را ميتوان در مسير ورودي درب شوراي شهر تهران و شهرهاي بزرگ ، كه اعضاي شوراهاي شهرها هر روز ببينند و عبرت بگيرند در مسير ورودي درب
شهردارى تهران و شهرداريهاي مناطق نصب نمايند تا شهردار تهران و شهردارهاي مناطق هم
به ياد داشته باشند ، فاجعه نزديك است . (4131896) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۰:۳۷:۰۸
مردم ایران چیزی را فراموشنمیکنند،
این مسئولین بی مسئولیت و بی تعهد هستند که باید این فجایع را فراموش نکنند. (4131988) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۱:۲۹:۴۳
برای نماد زلزله تهران از حالا هم جایزه بگذارید شما که خوب پیش بینی میکنید (4132039) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۳:۳۶:۵۳
اميدوارم همه افرادي كه مقصر هستند در اين حادثه اعضاي شوراي شهر شهردار يا هر سازمان ديگري از هر طيف سياسي اصلاح طلب يا اصول گرا بصورت عادلانه دادگاهي ومحاكمه شوند (4132210) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۴:۱۰:۲۴
حقیقتا یادشون رو جاودانه کنید .و هر چه زودتر ساختمان جدید رو با نام جدید مربوط به شهدای اتش نشان بسازید (4132260) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۴:۴۷:۲۵
در کانادا بعد از خرای شدن یک پل - از فلز پل انگشتری ساختن که به هر مهندس ساختمانی که میخواد کارشو شروع کنه میدن تا بدونه با جان مردم سر و کار داره (4132302) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۱۷:۲۱:۴۴
در ورودی میدان بهارستان می توان کار کرد بهارستان میدان خاطرات شهر است (4132494) (alef-11)
 
Malaysia
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۲۰:۵۹:۳۴
چه کسی گفته دوباره باید یک برج تجاری ساخته شود تا کارگاه و انبار پوشاک شود. اگر این فعالیت به یک شهرک صنعتی مدرن منتقل نشود دوباره خطر در کمین است. ضمنا چهارراه اسلامبول به دلیل قدمتش هر نامی که بر آن گذاشته شود رایج نخواهد شد. (4132733) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۲۳:۲۴:۲۹
توصیه می کنم بجای پلاسکو در اون نقطه پارک یادمان درست بشه اون قسمت شهر واقعا نیاز به فضای سبز داره (4132868) (alef-11)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۲۳:۳۸:۰۲
اینقدر نماد بی عرضگی و فساد و سومدیریت داریم البته یک جا نمی مونند متحرک هستند (4132885) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.