نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 437556
پیشنهادات "طلایی" برای دوران پساپلاسکو
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۳۰
نایب رئیس شورای شهر تهران پیشنهاد تشکیل کارگروهی از اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس برای بررسی ابعاد پلاسکو و پساپلاسکو را مطرح کرد.

به گزارش ایسنا، مرتضی طلایی با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به ابعاد مختلف حادثه پلاسکو با بیان اینکه بعضا انتقاد می‌کنند که چرا شهرداری تهران جلوی فعالیت این ساختمان ناایمن را نگرفته است، گفت: واقعیت این است که هر ساختمانی هیات مدیره و متولی خود را دارد و اخطارهای سازمان‌های مختلف در خصوص ناایمن بودن این ساختمان‌ها برای مدیران ارسال می‌شود و آتش‌نشانی به عنوان سازمان اجرایی، اخطاریه‌هایش ضمانت اجرایی ندارند و نمی‌تواند نسبت به پلمب کردن ساختمانی اقدام کند.

وی با بیان اینکه قصد ندارم توپ را به زمین دیگری بیندازم، گفت: حتی پیشنهاد می‌کنم که قوه قضائیه وارد بررسی ابعاد مختلف پلاسکو شده و با قصور کنندگان و افرادی که در این خصوص کوتاهی کرده‌اند، برخورد کرده و آن‌ها را مواخذه کند، اما شهرداری می‌تواند تنها به ارائه اخطار اقدام کرده و قانونا نمی‌تواند نسبت به پلمب ساختمانی اقدام کند.

وی در پاسخ به این سوال که ساختمان‌های جدید مشکل ایمنی دارند یا خیر؟ گفت: در قانون، نظارت بر حسن اجرای قوانین بر عهده سازمان نظام مهندسی است و به نظر می‌رسد باید به پاسداشت خون آتش‌نشانان شهیدی که در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند دو اقدام اساسی صورت گیرد.

وی در تشریح دو پیشنهاد خود گفت: بر همین اساس باید با همکاری مجلس و شورای شهر تهران، بیمه اجباری و الزامی ساختمان‌های عمومی و بلند مرتبه در دستور کار قرار گیرد و همچنین قوانین شهری که متعلق به ۵۰ سال قبل است نیز اصلاح شود.

نایب رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه باید یک بار برای همیشه دست به دست هم داده و موانع قانونی را از پیش روی برداریم، گفت: در حال حاضر بر اساس مصوبه شورای شهر تهران، مقاوم‌سازی مراکز عمومی همچون بیمارستان‌ها و ... در دستور کار قرار دارد و حتی بسته‌های تشویقی نیز در نظر گرفته شده اما این مسئله جدی گرفته نمی‌شود و باید با یک عزم ملی و اراده عمومی، ایمنی را جدی بگیریم.

طلایی با بیان اینکه ایمنی یک مسئله در هم تنیده است، گفت: برخی می‌گویند که چرا پلاسکو را مقاوم نکردید که باید بگویم برای مقاوم‌سازی این سازه حداقل شش ماه تا یک سال باید پاساژ تعطیل می‌شد و متاسفانه گاهی هزینه کم‌کاری مسئولان قبلی را ما باید پس دهیم و قطعا اگر طی این سالیان ایمنی این ساختمان‌ها رعایت می‌شد، حالا با حجم گسترده‌ای از ناایمنی مواجه نبودیم.

وی با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود شورا و مجلس کمیسیون و کارگروه مشترکی تشکیل دهند تا ابعاد مختلف پلاسکو بررسی و پیشنهادات نیز مطرح شود، گفت: متاسفانه این چند روز شاهد آن بودیم که امنیت روانی مردم به واسطه اخباری که در رسانه‌های مختلف و فضای مجازی درج می‌شد، مخدوش شده است که باید قوه قضائیه مانع از اینگونه ناامنی‌ها شود.
 
کلمات کلیدی : پلاسکو+ساختمان پلاسکو
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۳ ۰۸:۴۹:۵۷
چرا همه منتظرند تا جرمی به وقوع بیوندد و آن وقت دنبال مجرم و مجازات او باشند ؟ مگر مجازات یک یا چند فرد افراد جانباخته و خانواده های داغدار را به روز اول بر می گرداند و یا خسارت چند هزار میلیاردی و تاثیر این فاجعه در اذهان جهانیان را جبران می کند ؟ هر چند مجازات مجرم واقعی اجتناب ناپذیر است . وضعیت تهران در مقابل حوادث سال هاست که مورد بحث است جایی که مرکز تصمیم گیری برای ایران است آیا نمی شد طرحی را با مشارکت تجار مجتمع و مالک آن برای باز سازی آن اجرا کرد ؟ آیا پلاسکو آخرین ساختمان از این نوع است ؟ پلاسکو ایرانی را داغدار کرد جلوی تکرار حادثه پلاسکو را بگیرید اگر راست می گویید . (4130426) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.