نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501030
واردات "برنج" هر سال بیشتر از پارسال
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۵
مروری بر لیست اقلام وارداتی چهارمین ماه سال گویای آن است که واردات برنج در صدر محصولات وارداتی قرار گرفته و بیش از ۶.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده است.
 
به گزارش ایسنا، در چهار ماهه اول سال جاری بالغ بر ۶۴۴ هزار و ۸۰۱ تن برنج نیمه سفید شده یا برنج کامل سفید شده به کشور وارد شده است که ارزش مادی این حجم واردات را می‌توان بالغ بر ۶۰۲ میلیون و ۵۴۸ هزار دلار عنوان کرد.

طبق آمار اعلام شده از سوی گمرک واردات برنج در چهار ماهه نخست سال جاری از نظر وزنی ۵.۷۱ درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داده و از نظر مبلغ نیز ۳.۸۳ درصد از ارزش واردات کشور مربوط به این کالا می شود.

اما این آمار در حالی منتشر می‌شود که طبق آمارهایی که مربوط به پایان ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ بوده است، واردات برنج در پنجمین رده جدول واردات قرار داشته و حجم واردات در این محصول ۸۳۹ هزار و ۳۳۷ تن بوده است. ارزش واردات این محصول معادل ۶۹۰ میلیون دلار ارزیابی شده و در سال ۱۳۹۵ تنها ۲.۵۱ درصد از کل واردات کشور به برنج اختصاص داشته که از نظر ارزش ۱.۵۸ درصد از واردات کشور در این زمینه هزینه شده بود.

همچنین طی چهار ماهه اول سال ۱۳۹۵ برنج وارداتی به کشور بالغ بر ۵۶۲ هزار و ۷۱۶ تن بوده که بالغ بر ۴۷۵ میلیون و ۴۳۱ هزار دلار ارزش داشته است.

ارزش این واردات ۳.۷۰ درصد از کل واردات کشور بوده و حجم آن نیز ۵.۶۵ درصد از کل واردات کشور را در بر گرفته است. نکته جالب آنکه در پایان چهار ماهه اول سال ۱۳۹۵ روند واردات برنج در قیاس با مدت مشابه سال قبلش از نظر حجمی ۹۲.۷۴ درصد و از نظر ارزش بالغ بر ۵۶.۵۹ درصد رشد داشته است.

اما این واردات درحالی صورت می‌گیرد که پیش از این نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اینگونه اظهار کرده بود که بر اساس میزان واردات برنج سنوات گذشته اگر ۱۰ سال هم برنج خارجی وارد نشود، نیازی به واردات برنج های جدید خارجی نیست.

مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی نیز چندی پیش از آغاز برداشت برنج در استان‌های شمالی و کاهش تدریجی قیمت این محصول خبر داده و گفته که ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت تا سال گذشته چهار ماهه بود اما در راستای تنظیم و کنترل بازار به سه ماه تقلیل پیدا کرده که از شهریور ماه اعمال می‌شود.

به گفته خاکسار، وضعیت تولید و برداشت برنج در شالیزارهای کشور مناسب بوده و برداشت آن در استان‌های شمالی آغاز شده است که پیش‌بینی می‌شود با توجه به سطح زیر کشت ۶۱۰ هزار هکتاری شالیزارهای کشور، امسال دو میلیون و ۱۰۰ هزار تا دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج تولید شود.

وی اظهار کرده که با توجه به میزان تولید برنج و نیاز سه میلیون تنی برنج در هر سال، سالانه به واردات ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن برنج نیاز داریم که طی سه ماهه نخست امسال بیش از ۵۰۰ هزار تن برنج وارد شده است و مجددا در فصل برداشت واردات آن ممنوع خواهد شد.
 
دوره زمانی حجم واردات(تن) ارزش
(میلیون دلار)
درصد حجمی از کل واردات کشور درصد ارزش از کل واردات کشور
چهار ماهه اول سال ۱۳۹۶ ۶۴۴۸۰۱ ۶۰۲۵۴۸ ۵.۷۱ ۳.۸۱ درصد
چهار ماهه اول سال ۱۳۹۵ ۵۶۲۷۱۶ ۴۷۵۴۳۱ ۵.۶۵ ۳.۷۰
۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ ۸۳۹۳۳۷ ۶۹۰۰۱۸ ۲.۵۱ ۱.۵۸
 
کلمات کلیدی : برنج + واردات برنج + کشاورزی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۲:۰۲:۱۰
اگر همین و فقط همین دور ریز برنج از زمان برداشت تا زمان پخت و بعد از ان زمان جمع کردن سفره و یا میز رستوران و سالن پذیرایی را اسراف نماییم. نه تنها نیاز به واردات نیست بلکه. صادر هم میکنیم (4515679) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۲:۰۹:۲۳
برنج باید وارد بشه مردم چه گناهی کرده اند بخاطر چند برنج کار داخلی باید قیمتی چند برابر قیمت جهانی برنج پرداخت کنند؟ این کارا چیه دیگه که کمبود ایجاد بشه تا قیمت بره بالا؟ برنج گرانه مردم برنج براشون مهمه (4515688) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۲۱ ۱۶:۴۹:۴۰
همین الان نرخ برنج ایرانی بعضی از انواع ان نزدیک 20 هزار تومان است برنج معمولی معمولی ایران 12 هزار تومان است خوب خانواده های حتی 4نفره هم سخت است این نرخ را تهیه کردن باید برنج خارجی ازاد باشد هر کس توان خرید برنج ایرانی نداشت بتواند برنج بخرد لا اقل به چه قیمتی میخواهید از تولید داخلی حمایت کنید به قیمت نابودی مردم هزینه تولید را کم کنید و سود را هم منطقی کنید (4516242) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته