توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506431
مذاکره نزدیکان ترامپ با عناصر بعث عراق برای بازگشت آنها به قدرت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۳
یک نماینده سابق پارلمان عراق از تلاش‌های مخفی آمریکا و عربستان برای بازگرداندن عناصر حزب بعث به جریان قدرت در عراق خبر داد.

به گزارش فارس، «کامل الدلیمی» نماینده سابق پارلمان عراق اعلام کرد که دولت آمریکا مشغول مذاکره با برخی سران عناصر حزب منحله بعث است تا آنان را در قالبی جدید به جریان قدرت در عراق بازگرداند.

به گفته دبیر کل حزب «جنبش ملی تصحیح»، هم‌اکنون برخی کشورهای خلیج فارس در تلاش هستند تا به گفته او «فراکسیونی [ائتلافی] طائفی» برای انتخابات آتی پارلمان تشکیل دهند. 

وی افزود: یک هیأت از حزب منحله بعث در حال مذاکره با مقامات مسئول آمریکایی و به طور مشخص، «جرد کوشنر» داماد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور است و مسئله امکان بازگشت به روند سیاسی عراق پس از تغییر نامش را بررسی می‌کند.

الدلیمی تاکید کرد: اطلاعاتی به دست ما رسیده که ثابت می‌کند این هیأت به دنبال بازگشت حزب بعث به قدرت در عراق با یک اسم جدید است. از سوی دیگر، مذاکرات میان اعضای شرکت‌کننده در کنفرانس بغداد که در نیمه‌های ماه ژوئیه گذشته برگزار شد، با گرو‌های سنی همچنان ادامه دارد و هنوز همگرایی لازم میان این گروه‌ها ایجاد نشده است.

«علی الصجری» نماینده پیشین پارلمان عراق هفته پیش اعلام کرده بود که عربستان دو رویکرد در خصوص عراق دارد، ریاض به صورت آشکار خواستار حفظ وحدت عراق و تلاش برای بهبود روابط با این کشور است، اما در نهان به دنبال حمایت از بعثی‌ها و چهره‌های نزدیک به صدام حسین از جمله «عزت الدوری» معاون سابق صدام و رئیس فعلی حزب بعث است.

الصجری که مسئولیت وزیر مشاور دولت در امور خارجه را در کارنامه خود دارد، گفت: از طرح عربستان برای بازکردن درهای جدید با عراق استقبال کردیم حتی از سفر چهره‌ها و شخصیت‌های عراقی و سعودی در مدت اخیر حمایت کردیم به ویژه اینکه دعوت از مقتدی صدر برای سفر به عربستان نشانه مثبتی بود، بر اینکه ریاض تصمیم گرفته از ورود به مسائل طائفه ای اجتناب کند، اما این رویکردی است که به صورت آشکار نشان می دهد و در خفا از چهره‌ها و شخصیتهای حزب بعث در دیدارهایی که با آمریکایی‌ها دارند، حمایت کرده و آنها را گزینه جایگزین برای وضعیت فعلی عراق می‌داند.

وی ضمن تأکید بر اینکه عراق اجازه نمی‌دهد، هیچ کشور منطقه‌ای یا خارجی سناریوهای خود را در عراق پیاده کند، گفت: «ثامر السبهان» سفیر پیشین عربستان در عراق و وزیر مشاور دولت در امور خلیج فارس فردی است، که طرح اتحاد اهل سنت در عراق را مطرح کرده است؛ اما به او پیام‌هایی از داخل عراق رسیده که اهل سنت این کشور بار دیگر گرفتار طائفه گرایی نخواهد شد و نمی‌توان تجارب گذشته که با شکست مواجه شده بود را تکرار کرد.

الصجری در خصوص طرح عربستان برای به قدرت رساندن حزب بعث هم گفت، که ریاض با شماری از رهبران این حزب منحل تماسهایی داشته تا نشستی با حضور آنها تحت حمایت «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و ثامر السبهان و حضور مسئولان آمریکایی در ریاض برگزار کند.

وی افزود: مطلع شدیم که تماس‌های مستمری بین سعودیها و بعثیهای نزدیک به عزت الدوری ایجاد شده، تا نشست محرمانه ای با حضور طرفهای آمریکایی در عربستان برگزار شود و دولتی با رهبری سران حزب بعث برای آینده عراق در نظر گرفته شود.

به گفته این نماینده پیشین پارلمان عراق این طرح سعودیها مقدماتی هم دارد، که یکی از مقدمات آن ایجاد آشوب و فتنه در عراق است، تا این مسأله یعنی به قدرت رسیدن بعثیها گزینه راه حل باشد.

به گفته الصجری با هماهنگی‌هایی که از سوی ثامر السبهان صورت گرفته قرار شده است، تا بعثی ها با عذرخواهی از طرف آمریکایی مانند عذرخواهی اخیر عزت الدوری از کویت حمایت واشنگتن را جلب کنند.

در طول سه سال گذشته همواره بر این مسأله تأکید شده است، که رهبران حزب بعث که شمار زیادی از آنها در اردن اقامت دارند رهبری بخشی از حملات داعش در عراق را بر عهده داشته اند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، حزب بعث، عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.