توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468678
نظر جابری انصاری درباره سند امضا شده در آستانه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۶
معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران در واکنش به امضای سند «ایجاد ۴ منطقه کاهش تنش» در سوریه گفت که این سند می‌تواند به تغییرات ریشه‌ای در اوضاع سوریه منجر شود.

به گزارش فارس، رئیس هیأت ایرانی در مذاکرات آستانه درباره سوریه گفت که سند امضا شده در آستانه می‌تواند به تغییر ریشه‌ای در سوریه بینجامد.

حسین جابر انصاری، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر پنج شنبه (امروز) در آستانه، پایتخت قزاقستان گفت که سندی که کشورهای تضمین کننده گفت‌وگوهای سوریه آن را امضا کردند، می‌تواند به تغییر ریشه در شرایط سوریه منجر شود.

به گزارش المیادین، وی همچنین در مورد بندهای این سند نیز بیان داشت که این بندها باید طی چند ماه آینده اجرا شود.

الکساندر لاورنتییف، رئیس هیأت روسی در این نشست نیز در واکنش به این سند، اظهار داشت که این سند ضامن حفظ تمامیت ارضی سوریه است.

وی افزود توافق‌هایی به دست آمده در آستانه باعث تقویت روند آتش بس حاضر در سوریه خواهد شد.

رئیس هیأت روس در گفت‌وگوهای سوریه گفت که این گفت‌وگوها به موضوع آزادی اسرا و افراد زندانی پرداخته است. به احتمال زیاد امروز لیست این اسرا منتشر شود.

لاورنتییف افزود: از ۶ ماه می (فردا) همه درگیری‌ها در مناطق کاهش تنش (حمص، ادلب، قنیطره درعا، ریف دمشق) متوقف خواهد شد.

نشست امروز آستانه با محوریت گفت‌وگوهای سوریه و موافقت با طرح روسیه مبنی بر ایجاد ۴ منطقه کاهش تنش در سوریه، از ساعت ۱۲ امروز به وقت محلی قزاقستان شروع شد. در جریان گفت‌وگوهای امروز یک منطقه نیز به ۴ منطقه اضافه شده است.

به رغم کارشکنی هیأت معارضان سوری در این نشست و ترک جلسه اختتامیه، کشورها تضمین کننده گفت‌وگوهای سوریه؛ ایران، روسیه و ترکیه با این سند موافقت و آن را امضا کردند.

وزارت خارجه سوریه پیشتر شب گذشته با این طرح روسیه موافقت کرده بود.
 
کلمات کلیدی : معارضان سوریه ،مذاکرات آستانه، سوریه، جابری انصاری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.