توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 303346
تحریم های ایران طی ده سال برداشته می شوند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۸
"نه تنها توافق هسته ای یک روزه به نتیجه نمی رسد بلکه مدت زیادی طول خواهد کشید تا تحریم ها برداشته شود."

به گزارش جام نیوز، شبکه آمریکایی سی ان ان (CNN) در مقاله ای مفصل به بررسی روند تصویب و اجرایی شدن توافق هسته ای، نحوه و شروط برداشته شدن تحریم ها و اقدامات متقابل ایران و قدرت های جهانی پرداخت و متذکر شد که نه تنها توافق هسته ای یک روزه به نتیجه نمی رسد بلکه مدت زیادی طول خواهد کشید تا تحریم ها برداشته شود.

در ابتدای این گزارش با بیان اینکه روز تصویب (یکشنبه ۲۶ مهر) اجرای برجام به معنای آن است که مقامات ایران، ایالات متحده و دیگر قدرت های جهانی جامه عمل پوشاندن به توافق را آغاز می کنند، نوشت: " ولی به این معنی نیست که ایران یکشنبه و یک شبه! همه سانتریفیوژهای درحال غنی سازی خود را از کار می اندازد یا اینکه غرب نیز تحریم ها اقتصادی را یک روزه بر می دارد! همه این مسایل ده سال طول خواهد کشید! ساز و کارهای قانون گذاری، دولتی و بروکراسی زیادی باید انجام شود. "

سی ان ان در ادامه با طرح چند سوال و ارایه پاسخ برای انها گزارشش را ادامه داد. سوال اول درباره این است که چرا روز ۱۸ اکتبر (یکشنبه ۲۶ مهر) برای تصویب اجرای توافق انتخاب شد، نوشت: " برنامه جامع اقدام مشترک ملزم کرد که روز اختیار کردن توافق باید ۹۰ روز پس از اعلام رسمی حصول آن باشد. که در آن روز شورای امنیت سازمان ملل آن را بطور رسمی تصویب کرد."

سوال بعدی سی ان ان، این است که ایران چه اقداماتی انجام خواهد داد. پاسخی که به این سوال می دهد به اینگونه است: " تهران به آژانس بین الملل انرژی اتمی اعلام کرد که پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد. در ادامه زمانی که ایران همه طرف های دخیل را درباره تعدیل برنامه هسته ای خود راضی کرد، روز اجرا فرا خواهد رسید. یک مقام آمریکایی می گوید روز توافق نخواهد رسید مگر انکه ایران به همه تعهداتش در برجام عمل کند."

این سایت درباره اینکه آمریکا چه کارهایی خواهد انجام داد، نوشت: " باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روند تسهیل تحریم ها را اعلام می کند. آنها تا زمان روز اجرا برداشته نخواهند شد ولی راه را برای رسیدن به صنایع نفت، حمل و نقل و بانکداری و دیگر زمینه های تجارت با ایران نشان خواهد داد. رئیس جمهور در ادامه بقیه تحریم های باقی مانده را نیز لغو خواهد کرد."

" کاخ سفید، تهران و اتحادیه اروپا بر سر اینکه چگونه مسایل را به جهانیان اعلام کنند مشورت خواهند کرد! زیرا صحبت های قبلی درباره برداشته شدن تحریم های ایران، مخالفت های زیادی را در کنگره امریکا برانگیخت. دونالد ترامپ گفته بود که تحریم ها را اضافه می کرد ولی به همراه جب بوش اعلام کردند که توافقنامه را پاره نمی کنند. نتانیاهو نیز در این باره کمپین سنگینی را علیه آن به راه انداخته بود."

سی ان ان مدعی شد: "ایران دقیقا سرموقع رفتارهای بد خود را نشان داد از جمله آزمایش موشکی که قطعنامه شورای امنیت را نقض کرد و نمایش تونل های زیرزمینی مملو از موشک که نگرانی هایی را باعث شد. البته هیچکدام از آنها باعث نقض توافق هسته ای نشد."

"دیگر طرف های درگیر در توافق چه اقداماتی انجام می دهند" سوال بعدی سی ان ان است که اینگونه پاسخ می دهد: " اتحادیه اروپا مقرراتی را معین کرد که تحریم های مربوط به برنامه هسته ای ایران در روز اجرا لغو کند. همچنین کشورهای اروپایی با ایران بر سر تنظیم سندی برای مسئولیت های مشترک خاص مانند تغیر راکور آب سنگین اراک همکاری خواهند کرد."

سی ان ان در ادامه نام "روزهای" دیگری که در آینده برجام پیش رو است را برشمرده و توضیح داد:

روز اجرا : زمانی است که ایران همه اقدامات مربوط به محدودسازی برنامه هسته ای خود را انجام داده و آغاز پایان تحریم ها است.
روز گذار: هشت سال بعد از روز اجرا می باشد که آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کند به جمع بندی گسترده ای درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران رسیده است. در آن زمان است که بیشتر تحریم ها برداشته خواهد شد!

روز پایان تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد: ده سال دیگر همین موقع زمانی است که فرآیند طولانی اطمینان سازی و تایید شدن ماهیت برنامه هسته ای ایران خاتمه می یابد و باقی مانده تحریم ها نیز برطرف می شوند.

سی ان ان در پایان درباره اینکه آینده آبستن چه اتفاقای خواهد بود و در صورت نقض تعهدات چه رخ خواهد داد مدعی شد: " اگر همه چیز خوب پیش برود ایرانی بدون سلاح هسته ای خواهیم داشت. اگر نقض رخ دهد آمریکا می تواند به شدت واکنش نشان دهد. برخی مخالفان هم هراسانند که ایرانی متمول تر که از تروریست ها حمایت کرده و زرادخانه ای از سلاح هسته ای دارد، ظهور می کند!"
۱۳۹۶/۰۶/۱۷ ۱۸:۵۷
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۰۸:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۶ ۰۴:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۸:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۵ ۱۵:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۴ ۱۴:۳۴
 
۱۳۹۶/۰۵/۳۰ ۱۶:۲۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۵ ۱۸:۵۸
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۶ ۱۱:۴۹
 
۱۳۹۴/۰۷/۳۰ ۱۰:۰۰
 
 
کلمات کلیدی : سی ان ان، تحریم
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.