توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468119
روحانی:نه می‌خواهیم به عقب بازگردیم و نه در میانه راه بمانیم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۸
رئیس جمهوری کشورمان گفت: دولت یازدهم با آغوش باز از ایرانیان و حضور و سرمایه‌گذاری آنها در کشور استقبال کرده است، دولت دوازدهم این کار را خواهد کرد و من مطمئن هستم با حضور ایرانیان شاهد پیشرفته‌تر و سرافرازتر شدن کشور خواهیم بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری بامداد امروز (چهارشنبه) در برنامه ایران ۹۶ که از شبکه جام جم پخش شد، در پاسخ به پرسش‌های مجری برنامه به بیان برنامه‌های خود برای ایرانیان خارج از کشور پرداخت.

وی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ ۲۹ اردیبهشت‌ماه گفت: از همه ایرانیان خارج از کشور می‌خواهم که ۲۹ اردیبهشت پای صندوق‌های رای بیایند و به نامزد دلخواه خود رای بدهند چرا که حضور آنها پای صندوق‌های رای دارای معانی خاصی بوده و نشان‌دهنده وابستگی آنها به ایران است.

روحانی در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه چرا نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌اید، اظهار کرد: راهی که مردم در خرداد ۹۲ انتخاب کردند را تا به امروز ادامه داده‌ایم و نه می‌خواهیم به عقب بازگردیم و نه در میانه راه بمانیم بلکه باید مسیر را تا اهداف بلند موردنظر ملت ادامه دهیم.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از ایسنا بخوانید؛

*{همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره دو دغدغه اصلی خود که در اولویت‌های چهار ساله ریاست‌جمهوری دوره بعدی خواهد داشت}: همواره چه در دوره فعلی و چه در صورتی که ملت اعتماد کند و در دور بعدی حضور داشته باشم دغدغه اصلی‌ام حقوق ملت بوده و خواهد بود. ملت ما دارای حقوق بسیاری هستند که در قانون اساسی به ویژه در فصل سوم این قانون به آن اشاره شده است. این حقوق باید اجرا شود و رئیس‌جمهور مکلف و مسوول به اجرای قانون است، برخورداری حقوق مردم در بخش‌های مختلف به ویژه مباحث آزادی در همه زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از جمله حقوق مردم براساس قانون اساسی است.

*دومین دغدغه من زندگی مردم و به ویژه آنهایی که با فقر و مشکلات مختلفی روبه‌رو هستند، است. باید بکوشیم تا عدالت واقعی اجتماعی را در زندگی مردم برقرار کنیم.

*{در پاسخ به سوال دیگر مجری مبنی بر اینکه ایرانیان خارج از کشور از چه منظر برای جنابعالی حائز اهمیت هستند و در صورت انتخاب به عنوان رئیس‌جمهور چه برنامه‌ای برای آنها اتخاذ خواهید کرد}: ایرانیان خارج از کشور دارای همان جایگاهی هستند که مردم داخل کشور از آن برخوردار هستند. آنها نیز ایرانی‌اند و باید دارای عزت، کرامت و حقوق شهروندی باشند. دولت نیز به آنها و ایرانیان داخل کشور با یک چشم نگاه می‌کنند. ایرانیان خارج از کشور یک سرمایه بزرگ محسوب می‌شوند که باید از آنها به بهترین وجه برای عزت و پیشرفت کشور بهره‌برداری کرد.

*{در پاسخ به پرسش دیگر مجری برنامه درباره نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور و ارزیابی از عملکرد آنها و همچنین برنامه‌های دولت بعد برای این دفاتر}: قضاوت اصلی درباره دفاتر نمایندگی فرهنگی ایران در خارج از کشور به عهده ایرانیان ساکن در خارج است، امروز مجموعاً در ۶۳ کشور جهان دارای نمایندگی فرهنگی هستیم که آنها تلاش می‌کنند رابطه ایرانیان خارج از کشور با ایران و هویت ایرانی را در مراسم‌ها و مناسبت‌های مختلف برقرار و تحکیم کنند.

*وضع نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در دولت یازدهم بهتر از دوره‌های قبل بوده است، مردم همواره به طور مستقیم با دفتر ریاست‌جمهوری در ارتباط هستند و نظرات خود را در زمینه‌های مختلف بیان می‌کنند. بر اساس نظرهای دریافتی در این باره، مردم به طور نسبی از فعالیت دفاتر نمایندگی فرهنگی ایران رضایت دارند. دولت نیز انتظار دارد این نمایندگی‌ها برای خدمت به مردم و تحقق اهداف ملت ایران تلاش کنند.

*{در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برنامه اولویت‌دار فوری جنابعالی برای رفع موانع اقتصاد پویا برای دوره‌ای معین پس از تعیین کابینه دولت بعدی چیست}: همانطور که در دولت یازدهم دو برنامه ۱۰۰ روزه و چهار ساله ارائه کردم که پس از اجرای برنامه ۱۰۰ روزه گزارشی به مردم داده شد و برنامه چهار ساله نیز در حال انجام است، در دولت دوازدهم نیز دو برنامه کاری را در دستور کار خود قرار خواهم داد.

*نخستین برنامه دولت دوازدهم برنامه چهارساله‌ای است که هم‌اکنون تدوین و متن آن منتشر شده است. برنامه دیگر نیز برنامه‌ برای ۱۰۰ روز اول است که جزئیات آن اعلام خواهد شد. در همین زمینه یکی از اولویت‌های من در ۱۰۰ روز نخست مربوط به بخش اشتغال و اجرایی شدن طرح کارورزی برای اشتغال جوانان است. این طرح در بهمن‌ماه سال ۹۵ و در شورای عالی اشتغال به تصویب رسید و سازمان برنامه و بودجه در حال تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی آن است.

*{در پاسخ به پرسش دیگری درباره برنامه‌های دولت دوازدهم برای مقابله با موانعی که دولت آمریکا در مسیر سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور ایجاد کرده است}: برجام و توافق با ۱+۵ نخستین برنامه در این زمینه بوده است، در توافق برجام برخی از تحریم‌های مربوط به پرونده هسته‌ای برداشته شد و برخی دیگر که مربوط به مباحث غیر از موضوع هسته‌ای است همچنان باقی مانده است. در برجام صادرات برخی کالاهای ایرانی از جمله پسته و فرش به آمریکا آزاد شده است. من نیز هر ساله در جلسه‌ای که با حضور ایرانیان خارج از کشور در حاشیه نشست عمومی سازمان ملل داشته‌ام، به ایرانیان خارج از کشور تاکید کرده‌ام که از طرف ایران هیچ مانعی برای سرمایه‌گذارهای خارجی وجود ندارد اما مقررات آمریکا موانعی را در این مسیر ایجاد کرده که ما باید تلاش کنیم آنها را برداریم.

*گام نخست اقدام در جهت رفع موانع موجود، برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای بود. تا به امروز نیز ما به برجام عمل کرده‌ایم گرچه در اجرای موارد مربوط به طرف مقابل برخی مسائل وجود دارد اما در مجموع در این زمینه فضای بهتری برقرار است.

*{با اشاره به مهاجرت معکوس تعدادی از نخبگان و تحصیل‌کردگان ایرانی به داخل کشور}: در سال گذشته حدود ۵۰۰ نفر از نخبگان و تحصیل‌کرده‌های رده بالا به ایران بازگشتند. این بدان معناست که امروز شرایط برای فعالیت ایرانیان مهیا شده است. در این زمینه امیدواریم شرایط روز به روز بهتر شود.

*{ در پاسخ به پرسشی درباره دولت دوازدهم نسبت به حمایت از محور مقاومت و مردم فلسطین}: امروز منطقه خاورمیانه با مشکلات بسیاری مواجه است. این منطقه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به عنوان قلب دنیا شناخته می‌شود. ایران نیز به عنوان قلب منطقه خاورمیانه در دنیا مطرح است.برخی کشورها همواره به دلیل منابع سرشار موجود در منطقه خاورمیانه نسبت به این منطقه چشم طمع داشته‌اند، به همین دلیل در کل منطقه نیازمند یک محور مقاومت در برابر فشارهای بیگانگان هستیم.

* اسرائیل و صهیونیست از ابتدای شروع به کار خود که حدود ۷۰ سال قبل است همواره به عنوان یک معضل برای منطقه شناخته می‌شدند و مردم را تحت فشار قرار می‌دهند و هیچ اقدامی مانند صدور قطعنامه‌های سازمان ملل و نصایح کشورهای دیگر تاثیری در اقدامات این رژیم نذاشته است.

* فلسطینیان راهی جز ایستادگی و مقاومت برای احقاق حقوق خود ندارند. آنها در خط مقدم مبارزه برای احقاق حقوق خود هستند و کشورهای همجوار مانند لبنان، سوریه و مصر و همچنین مسلمانان و کشورهای آزادی‌خواه باید از آنها حمایت کنند.فلسطین همواره برای ما یک آرمان بلند بوده و از زمانی که امام خمینی(ره) راجع به موضوع فلسطین و تجاوزات اسرائیل در سال‌های ۴۲ و ۴۳ سخنرانی کردند تاکنون مساله فلسطین، قدس شریف و آزادی ملت از یوغ رژیم صهیونیستی در ایران مطرح بوده و ما هر ساله روز قدس را به عنوان روز جهانی پاس می‌داریم.

*همواره مساله فلسطین برای جمهوری اسلامی و جهان اسلام مساله مهمی بوده است اما متاسفانه امروز تروریسم و گروهک‌های تروریستی از جمله القاعده و داعش در منطقه خاورمیانه اقداماتی انجام داده‌اند که مساله فلسطین در حال فراموشی و قرار گرفتن در اولویت‌های بعدی است. در همین زمینه ما نباید بگذاریم که این مساله فراموش شود و تروریسم راه خود را ادامه بدهد. جمهوری اسلامی ایران همواره طرفدار ملت‌های مظلوم بوده و هر اقدامی که از دست دولت و ملت ایران در این زمینه بر بیاید وظیفه خود می‌داند.

*{در پاسخ به این پرسش که در دوره بعدی ریاست‌جمهوری ارتباط ایران با کشورهای جهان و همسایه و همچنین اولویت‌های ایران در این زمینه چگونه خواهد بود}: همانطور که سایر کشورها نیز ارتباطاتشان با دیگران بر مبنای منافع ملی است، در ایران نیز اینگونه است. در همین زمینه همسایگان ما جایگاه ویژه‌ای دارند چراکه ارتباط با آنها برای تامین امنیت ملی کشور حائز اهمیت است.

* داشتن رابطه با همسایگان و همچنین کشورهای جهان اسلام جایگاه خاصی برای جمهوری اسلامی ایران دارد، با توجه به اینکه بسیاری از اقوام ما که در مناطق مرزی زندگی می‌کنند با اقوام مرزی کشورهای همسایه دارای نسبت‌های خویشاوندی هستند رابطه با این همسایگان برای ما بسیار مهم است.

*امروز پس از برجام فضا برای رابطه بهتر برای ما فراهم شده است. قطعاً در این زمینه هرچه فضا بازتر باشد انتخاب برای مردم در بخش‌های مختلف نیز گسترده می‌شود. مبنای ما در ارتباطات خارجی تعامل سازنده با دنیاست. ما می‌خواهیم علاوه بر رابطه دولت‌ها با یکدیگر ملت ما نیز با ملل مختلف جهان تعامل داشته باشد.

*{در پاسخ به پرسشی که مجری برنامه درباره برنامه‌های دولت دوازدهم نسبت به حمایت از سینمای ارزشی و معرفی آن به جهان مطرح کرد}: سینما به عنوان ابزاری فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برای ما برخوردار است. این ابزار عمدتاً فرهنگی است اما در آن مسائل اقتصادی و سیاسی نیز می‌تواند حضور داشته باشد. سینما و هنر یکی از ابزارهای مهم معرفی فرهنگ، آداب و رسوم و دین و مذهب ما به دنیا است. در این زمینه در دولت یازدهم تلاش کرده‌ایم تا فضای سینما را توسعه دهیم.

* با تلاش‌های دولت یازدهم در زمینه سینما در مقایسه با چهار سال قبل شاهد حضور گسترده‌تر جوانان هنرمند و کارگردانان جوانان در سینما بوده‌ایم. همچنین علاقه مردم به سینما نیز افزایش یافته است و فروش بالای فیلم‌ها و نیز استقبال از سانس‌های بامدادی سینماها در مقایسه با قبل با افزایش چشمگیری مواجه بوده است.

*حضور در فستیوال‌های جهانی موضوع بسیار مهم و ارزشمندی است، چندی پیش شاهد اجرای یک دیپلماسی عمومی از سوی یکی از کارگردان‌های کشور بودیم. زمانی که آمریکا برای ویزا مشکلاتی را در مسیر ایرانیان قرار داد یک کارگردان ما از دیپلماسی عمومی در واکنش به این موضوع استفاده کرد. در همین راستا ما می‌توانیم در برابر دنیا و آمریکا از دیپلماسی عمومی استفاده کنیم و هنرمندان ما می‌توانند به عنوان پیام‌رسانان ملت پیام ملت را به دیگر ملت‌های جهان برسانند. در دولت دوازدهم چنانچه که بنده حضور داشته باشم حتما وضعیت سینما و هنر بهتر از امروز خواهد بود.

*{در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های حمایتی دولت جهت معرفی صنایع دستی ایران و استفاده از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور }: صنایع دستی منافع اقتصادی خوبی برای مردم به همراه دارد در همین زمینه در مجموع صادراتی که در دولت یازدهم انجام شده در مقایسه با دوره قبل با ۳۰ درصد افزایش مواجه بوده است. یکی از آثار برجام آزاد شدن صادرات فرش به آمریکا بود.

*{با اشاره به افزایش ۱۲ درصدی حضور گردشگران در کشور}: حضور گردشگران خارجی موجب رونق فروش صنایع دستی شده است. همچنین فضای مجازی نیز کمک بسیاری به افزایش فروش صنایع دستی کرده است. در این راستا روستاییان از طریق فضای مجازی علاوه بر جذب گردشگر اقدام به فروش صنایع دستی خود می‌کنند.

*{در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه اولویت جنابعالی برای مبارزه با گروه‌های تروریستی منطقه چیست}: ما برای مبارزه با تروریسم باید در دو موضوع مساله را بررسی کنیم. نخستین موضوع امنیت ملی خودمان است. باید تلاش کنیم که ویروس تروریست وارد کشور نشود. برای این کار از ابتدا معتقد بودیم وحدت ملی یک عامل بازدارنده در مقابل ورود تروریسم به کشور است. همچنین احترام به اقوام و مذاهب مختلف و برخورداری آنها از حقوق مصرح در قانون اساسی و حقوق شهروندی از جمله دیگر این عوامل است.

* تروریست نیاز به فضای جذب دارد در همین زمینه مهمترین اقدام ما برای جلوگیری از ورود تروریست این است که فضای جذب مخاطب را از آنها بگیریم. در همین زمینه آشنایی با واقعیات دین و همچنین جلوگیری از ایجاد فقر از جمله موانع پیش روی جذب مخاطب برای گروه تروریستی است. بزرگترین اقدامی که باید در زمینه مبارزه با تروریسم انجام شود اقدامات فرهنگی در ایران، منطقه و جهان است. در کنار این موضوع اقدامات اقتصادی، اطلاعاتی، امنیتی و نظامی نیز دارای ضرورت‌هایی هستند.

*یکی از امتیازات بزرگی که در دولت یازدهم داشتیم برخورداری از امنیت در کشور است. امروز همه کشورها می‌بینند که ایران در سایه وحدت ملی و فداکاری نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی دارای امنیت پایداری است. بخش فرهنگی کشور و همچنین رسانه‌ها نیز نقش بسیار برجسته‌ای در زمینه تامین امنیت دارند.

*ایران در تامین امنیت به عراق، سوریه، لبنان، یمن، افغانستان و پاکستان کمک‌هایی کرده است،  حتی اگر کمکی از ما برآید برای تامین امنیت کشورهای دور مانند چین، هند و اروپا و هر کجا که بتوانیم در برابر تروریسم و ظلم بایستیم کمک خواهیم کرد و این کار را وظیفه خود می‌دانیم.

*{در پاسخ به پرسشی درباره برنامه دولت دوازدهم نسبت به استفاده از ظرفیت‌های ایرانیان خارج از کشور در جهت توسعه صادرات غیرنفتی}: یکی از علت‌های تحریم نفت، اتکای کشور به صادرات نفت بود. در این زمینه دشمن با اطلاع از این موضوع برای ایجاد فشار علیه ایران اقدام به تحریم خرید نفت کرد.

*یکی از افتخارات دولت یازدهم این است که پس از بیش از ۶۰ سال در این دولت میزان صادرات غیرنفتی بر واردات پیشی گرفت. امسال تلاشمان بر این است که صادرات غیرنفتی را بیشتر از گذشته افزایش دهیم. در زمینه صادرات غیرنفتی ایرانیان مقیم خارج نقش بسیار تاثیرگذاری دارند چراکه صادرات نیازمند ایجاد یک زنجیره است و ایرانیان خارج از کشور به دلیل آشنایی با ذائقه کشورهای دیگر یک حلقه تاثیرگذار در این زنجیره محسوب می‌شوند.

*یکی از توطئه‌هایی که علیه کشور وجود داشته و امروز نیز وجود دارد موضوع اسلام‌هراسی، شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی و همچنین ایران‌هراسی و مسلمان‌هراسی است. ما در دولت در جهت کاهش ایران‌هراسی و معرفی چهره واقعی ایرانیان به جهان تلاش کردیم. در همین زمینه در جریان نشست عمومی سازمان ملل که در نخستین سال دولت تدبیر و امید برگزار شد طرح جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری را مطرح کردیم و این طرح با اجماع عمومی به تصویب سازمان ملل رسید. این اقدام نشان داد که ایران مخالف خشونت و افراطی‌گری است.

* بزرگترین پیام برجام مبارزه با ایران‌هراسی بود و توافق ایران نشان داد که ما دنبال تولید سلاح و کشتار جمعی نبوده‌ایم و این ادعا تهمت بوده است. در جریان برجام، ایرانیان مقیم آمریکا تلاش‌های گسترده‌ای انجام دادند تا جلوی اقدام افراطیون آمریکا در کنگره را بگیرند.

*{ در پاسخ به پرسشی درباره راهکارهای دولت دوازدهم برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس به ایرانیان خارج از کشور و فرزندان آنها}:  فداکاری‌های رزمندگان دفاع مقدس باید در قالب کتب، فیلم‌ها و سریال‌های مختلف بیان شود. در دفاع مقدس آنچه که حائز اهمیت است روحیه و ایمان یک ملت و اعتقاد آنها به کشور و آب و خاک آن کشور است. در دولت یازدهم در این زمینه اقدامات بسیاری انجام شده است که از جمله می‌توان به سرمایه‌گذاری برای ساخت نمادهای جنگ اشاره کرد. همچنین در دولت یازدهم بیش از ۶۰ میلیارد تومان بودجه صرف طرح راهیان نور شده است.چنانچه که نسل‌های مختلف ما به دفاع مقدس وصل شوند می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که کشور از انواع خطرها مصون خواهد ماند.

* یکی از کارهایی که باید انجام شود این است که ایرانیان خارج از کشور به راحتی بیایند و برگردند این در حالی است که گاهی اوقات اقداماتی انجام می‌شود که نیازی به آن نیست؛ برخی فکر می‌کنند که ایرانیان خارج از کشور تهدیدی برای کشور هستند. آنها درست نمی‌اندیشند در حالی که این ایرانیان به عنوان یک ظرفیت و سرمایه بزرگ برای کشور محسوب می‌شوند.همه ایرانیان باید احساس کنند که اینجا خانه آنهاست. امروز شرایط با گذشته فرق کرده است و در سراسر دنیا عشق فراوانی در ایرانیان نسبت به کشور وجود دارد. ما نیز باید برای حضور این افراد و فرزندان آنها تسهیلات بیشتری فراهم کنیم.

*{درباره برنامه دولت برای خروج از رکود و ایجاد رونق و اشتغال} صداوسیما تبلیغات دقیقی در مساله رکود نداشته است، دولت یازدهم دو مرتبه کشور را از رکود کامل خارج کرد و در سه سال ۹۳، ۹۴ و ۹۵ رشد اقتصادی مثبت بود. در همین زمینه در کشوری که سه سال رشد اقتصادی مثبتی را تجربه کند رکود معنا ندارد. در سال ۹۵ نیز به جز بخش مسکن در تمامی بخش‌ها با رشد مواجه هستیم. باید اقدامات مناسبی برای تولید و اشتغال در کشور انجام دهیم، چنانچه که در هشت سال قبل به اندازه سه سال اخیر شغل ایجاد می‌شد امروز دیگر با مشکل اشتغال مواجه نبودیم.

*در ایام پس از برجام بیش از ۱۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور تصویب شده است و در این زمینه ایرانیان خارج از کشور در خط مقدم سرمایه‌گذاری قرار دارند. آنها می‌توانند علاوه بر سرمایه‌گذاری در کشور سرمایه‌گذاران را برای آمدن به ایران تشویق کنند.ما آینده بسیار خوبی پیش رو داریم و آمار و ارقام نشان می‌دهد که در مسیر پیشرفت هستیم.

* دولت یازدهم با آغوش باز از ایرانیان و حضور و سرمایه‌گذاری آنها در کشور استقبال کرده است، دولت دوازدهم این کار را خواهد کرد و من مطمئن هستم با حضور ایرانیان شاهد پیشرفته‌تر و سرافرازتر شدن کشور خواهیم بود.
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96 + روحانی + اصلاح طلبان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.