نظر منتشر شده
۷۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 197362
تاملی پیرامون خدمت سربازی
بخش تعاملی الف - سید مصطفی فرع شیرازی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۱۰
در برنامه ریزی ها وتصمیماتی که دول مختلف در طول این ۳۴ سال گذشته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اتخاذ کرده اند،متاسفانه مساله فرهنگ کمترین توجه واقبال را به خود دیده است تا انجا که رهبر معظم انقلاب در مواقع مختلفی از مساله فرهنگ به عنوان امری مظلوم ومغفول یاد کرده اند.اگر بگوییم اوج این مظلومیت ومطرود بودن در دولت های نهم ودهم اتفاق افتاده است گزاف نگفته ایم.

مساله فرهنگ در این چند سال گذشته آنچنان دستخوش تغییرات وبرخوردهای سلیقه ای شد که گویا علاوه بر مظلومیت باید خصیصه دیگری همچون بی صاحب بودن را برای مقوله فرهنگ تعریف کرد.این برخوردهای نابخردانه وسلیقه ای در مسائل مختلفی همچون سینما،ورزش،فعالیتهای دانشجویی،میراث فرهنگی وتاریخی و...ملموس ومشهود است.

اما آنچه که مورد نظر نگارنده در این مقاله می باشد،مساله نامبارک سربازی است.مساله ای که همیشه در عین کمترین توجه به ماهیت وحقیقت آن بیشترین تاثیر وارتباط را بازندگی جوان وحتی خانواده آن ها دارد. مساله ای که همیشه وبالاخص امروزه باتوجه به شرایط خاص اقتصادی واجتماعی به یک معضل بزرگ وچالشی نه فقط برای جوانان وخانواده ها بلکه حتی برای کل جامعه شده است.

دلیل نگارنده بر این مدعا این است که موضوع سربازی برمسائل مختلفی همچون:اشتغال جوان،خرجکرد وهزینه خانواده ان پسر،ادامه تحصیل فرد مشمول،آمار ازدواج،میزان سن ازدواج،طلاق عاطفی وقانونی نسبت به سربازان متاهل،آشفتگی روحی،فکری وجسمی فرد مشمول وحتی دربعضی موارد امارخود کشی واعتیاد وجامعه پذیری های نابه هنجار و...تاثیر مستقیم وغیر قابل انکاری دارد.واز آنجا که تمام این مسائل درسطح بالاتر خود می تواند عامل موثری برفرهنگ جامعه ما باشد،می توان ادعا کرد که نظام معنایی سربازی موثر در امور کلان جامعه می باشد.

لذا باتوجه به اهمیت این امر لازم است که مسئولین کشورمان عزم خود را جزم کرده ویک تصمیمی ویژه نسبت به این پدیده رضا خانی تدارک بینند.مخصوصا آنکه از نظر نگارنده موضوع سربازی به شکل امروزی وبا توجه به شرایط موجود در زمینه اقتصادی واجتماعی(تاکید میکنم به شکل امروزی ودرشرایط کنونی) در قالب هیچ یک از آموزه های اسلامی ما قابل تبیین وتایید نیست.در طول حکومت داری پیامبراکرم(ص) وامیر المومنین(ع) ما نسبت به اجبار افراد برای جنگ مصداقی را نمی یابیم.آنجا که حضرت علی(ع)در برابر قاسطین ومارقین شمشیر از غلاف درآورد وبا نیت دفاع از اسلام ناب پا به میدان جهاد گذاشت،هیچ وقت برای غلبه بردشمن به استفاده اجباری از نیروهای رزمی روی نیاورد.

قابل ذکر است که این مشی سیاسی از طرف امیرالمونین(ع)نسبت به زمان جنگ می باشد حال آنکه این موضوع را شما نسبت به زمان صلح وآرامش براساس قیاس اولویت استنباط کنید.شاید به خاطر همین پشتوانه تاریخی مذهبی می باشد که در همان زمان بدو تصویب قانون خدمت اجباری علمایی چون ابوالحسن اصفهانی،حاج اقا نورا...اصفهانی، میرزا هاشم آشتیانی،آیت ا...بهبهانی و...با آن قانون مخالفت کردند.لازم به ذکر است که گرچه در لسان فتاوای بعضی از مراجع عظام حکم به جواز ومشروعیت سربازی شده است اما غرض نگارنده این است که حال باتوجه به اختلافی بودن نگاه شرعی به این مسئله وبا توجه به اینکه شرایط زمانی امروز درجامعه با گذشته بسیار فرق کرده است ایا نباید نگاه خود وبه تبع آن قوانین خودمان رانسبت به این امر تغییر جدی داد؟آیا شکل گیری نرم وتدریجی نسلی از دختران وپسران جوان ما که بر اثر مسائلی همچون اشتغال،سربازی،تحصیلات ودرنهایت ازدواج که اموری مرتبط با هم هستند از نگاه متخصصین امر به عنوان ((نسل سوخته)) تعریف ومعرفی شده اند این تغییرات اساسی در قانون سربازی را نمی طلبد؟

بخشی دیگر ازشکوه وگلایه ما جوانان نسبت به مسئولین این امر این است که شما نه تنها فکری برای حذف ویا تغییر شکل این معضل اجتماعی نمی کنید بلکه هر روز باتصویب قوانین سلیقه ای براین استرس وآشفتگی شرایط می افزایید.قوانینی که تاریخ مصرف آن ها در حالت خوشبینانه نهایت یک تا دوسال است وبا انقضا والغای آن تغییری اساسی در برنامه ریزی جوانان ما وخانواده آنها ایجاد می کند.مسولین گرامی حال که با اعتراضات وشکایات متعددی از جانب عوام وخواص جامعه رو به رو هستید واز طرف دیگر ناکارامدی وتاثیرات سوء این پدیده ی ناخوشایند را درمسائل کلان فرهنگی جامعه می بینید،خواهشانه وخاضعانه از شما می خواهیم که تصمیمی عاجل وقاطع وقابلی را اتخاذ فرمایید.
 
کلمات کلیدی : سید مصطفی فرع شیرازی
 
میم
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۰۷:۵۱:۴۶
موافقم با مقاله شما
من خودم در حال حاضر سربازم
پست ترین شرایط برای هر سربازی در حال حاضر تلقی میشود
نه احترام داری نه به نیازهات توجه میشه همش دستور است و دستووورررر.... (1605881) (alef-4)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۴:۵۵:۰۵
ببخشيد . يك سوال دارم از ستاد كل نيروهاي مسلح. الان مي گويند سرباز حق ندارد موبايل داشته باشد . يعني جوان امروز اگر سرباز شود بايد از خانه بدون موبايل خارج شود و چند روز در راه باشد تا به پادگان برسد و حق اينكه تلفن همراه داشته باشد ندارد. مي شود يك نفر كاركشته نيروهاي مسلح دليل عقاي و نقلي آن را بيان كند؟ آخه خيلي عجيب است. برادر من از كاشان رفته به اصفهان از آنجا هم گفته اند بايد بروي تهران جهت آموزش سربازي .تلفن هم بر نداريد. شب برگشته كاشان . دوباره فردا رفته اصفهان و از انجا فرستاده اند تهران . خب يك نفر نبوده كه بگويد عزيز دل من فردا از كاشان برو تهران. اين بنده خدا را مثل تيراهن كه از بندر عباس مي اورند تهران و دوباره براي مصرف مي فرستند بندر عباس چند روز علاف كردند. تلفن همراه هم ندارد كه بپرسيم كجا هستي ؟ بلدي يا نه . اخه در قرن بيست و يك كمي هم بد نيست از عقل مبارك استفاده شود و اين منگل بازي هاي موجود در قوانين سربازي را ور اندارند (1606786) (alef-10)
 
سرباز
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۹:۰۸:۴۹
جوانان این مملکت در بهترین شرایط سنی که باید کنکور دهند و آینده خود را و جامعه را تضمین کنند با استرس این دوران طلایی را رها می کنند تا راننده فلان افسر و حتی گماشته باشند من یک جوان با معدل 19 رشته تجربی را دیدم که راننده پسر یک افسر بود تا او را به مدرسه ببرد چرا کم کم کل کنکور را دختران می گیرند چون پسران با استرس و ترس کنکور میدهند ترس از سربازی (1607297) (alef-10)
 
hamid
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۰۷:۵۲:۰۹
احسنت. حرف دل ما رو زدی. یکی از معضلات و دغدغه های جوانان سربازیه. گفتم برم سربازی زندگیم سر و سامون پیدا میکنه اما دیدم که سرکاریه. تا نرفتی همه میگن برو، وقتی میری خدمت و برمیگردی میبینی هیچ اتفاقی نیفتاده و تازه 2 سال از زندگی عقب افتادی. بماند که در طول خدمت هم به بطالت و بیهودگی میگذره. حداقل شرایط رو بهتر کنند مثل اینکه امکان تحصیل در دانشگاه رو داشته باشی، یا اینکه مرتبط با رشته تحصیلی باشه. تازه من 19 سالگی رفتم سربازی و سنم هم زیاد نبوده. ولی فقط الآن یه کارتی همراه منه که هیچ فایده ای نداره. 18 سالگی میریم خدمت، 20 سالگی خدمت تموم میشه، تازه دانشگاه هم قبول شدیم تا 24 سالگی لیسانس گرفتم الآن هرجا میرم برای کار میگن سابقه کار بیار!!!!!!!! از کجا بیارم؟؟!! از مدرسه؟؟؟ از پادگاه؟؟!! از دانشگاه؟؟!! از خانواده؟؟!! (1605884) (alef-4)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۶:۲۷:۲۹
همه اش به خودت و قدرتت و عرضه ات بستگی داره
من کسی رو میشناسم که زمان سربازیش عالی گذشت و بعدشم زندگیش افتاد رو قلتک و الانم خوب... (1606971) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۰۸:۰۷:۳۷
دوره سربازی به شکلی، نوعی بیگاری مجانی دولت از ملت محسوب می شود. 2 سال سربازی درست بعد از پایان تحصیلات که فرد بالاترین انگیزه، آمادگی و دانش را برای ورود به بازار کار دارد، وقفه ای دراز ایجاد می کند. بسیاری افراد، بعد از 2 سال این آمادگی را از دست می دهند. دولت می تواند ضمن استفاده از نیروی سربازان در پیشبرد مقاصد دفاعی خود، با هدایت نیروهای جوان در یادگیری مهارتهای مختلف در طول دوران سربازی، نه تنها این دوره را از حالت بیگاری در بیاورد بلکه نسل جدید را برای ورود به جامعه و تقبل مسئولیت نان آوری به خانواده آماده نماید. (1605908) (alef-4)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۴:۵۰:۴۸
خدا امواتتو بیامرزه که حرف دل منو زدی (1606772) (alef-10)
 
یک جوان
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۰۸:۱۹:۵۱
کاش گوش شنوایی بود
اقای توکی شما را به خدا حل مشکل خدمت اجباری رو مطرح کنید. سرباز وظیفه بر حسب اجبار مفید نیست نه برای خودش نه برای مملکتش.

کسی نیست حرف من جوان 26 ساله که بخاطر بی کاری ناشی از نداشتن کارت پایان خدمت زندگیم به هم ریخته و ازدواجم بهم خورده رو بشنوه؟

چرا این مسئله رو نمایندگان واقعی مردم بصورت جدی دنبال نمیکنند؟چرا تو مجلس مطرح نمیشه؟ چرا رئیس جمهور که موجی از امید رو به ارمغان آورده کاری نمیکنه؟

اقای توکی شما نماینده واقعی مردم هستید. شما مسئولید. شما را بخدا این قضیه را به رهبری اعلام بفرمایید. شما بهتر از هرکس میدانید همین سربازی چه مفسده های رو بوجود آورده است. خواهش میکنم این میراث رضاخانی رو از میان بردارید. (1605926) (alef-4)
 
عمار
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۰۸:۳۱:۰۵
انصافا نکات بسیار ظریفی عنوان شده. عدم برنامه ریزی در جذب و بکارگیری نیروهای موثری که می توانند در جهت بسیار مطلوب و مناسبی بکار گرفته شوند کاملا مشهود بوده و حاکی از این مطلی است که مسولین محترم نیازی به خدمات قابل ارائه توسط این قشر جوان و فعال ندارند. بنظر میرسد مسولین محترم پادگان ها، نهادها و اداراتی که سربازان وظیفه را در اختیار دارند، نیاز به خدمات ایشان نداشته و بیشتر بدنبال مشغول نمودن کاذب این قشر مظلوم می باشند. (1605942) (alef-4)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۰۸:۳۹:۰۲
تورو خدا یه فکری کنین!! (1605953) (alef-4)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۰۸:۵۸:۳۶
باسلام و خسته نباشید بنده متاهل ودارای دوفرزندومتولد1356 میباشم آیاباسربازرفتن من وامثال من دردی دوامیشود خواهشمندم نسبت به این افراد حداقل به خاطر خانواده هایشان توجهی گردد (1605988) (alef-10)
 
محمد رضا
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۰۹:۱۷:۳۴
با سلام
اگر دقت کرده باشید تا متولدین سال 1355 تقریبا سن معافیت آنها به 30 سال ختم شد. یعنی دولت به دفعات به متولدین این سنین بخشش سربازی اعطا کرد. ولی در مورد متولدین سال 1355 به بعد متاسفانه به اینگونه نشد یهنی الان افرادی هستند با سن 35 سال که به هر دلیلی سربازی نرفتند و اکنون صاحب خانه و زندگی و زن و فرزند هستند . این افراد دیگر قادر به رفتن به سربازی نیستند و خواسته یا نا خواسته بخشی از جامعه ما را تشکیل می دهند در صورتیکه اگر فقط 2 سال زودتر دنیا آمده بودند اکنون از معافی خدمت قانونی استفاده می کردند. چرا باید بین افراد جامعه فرق گذاشت. مگر متولدین زیر55 خونشان از متولدین 55 به بعد رنگین تر است. (1606035) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۰۹:۴۸:۴۶
سربازی اجباری باعث تاخیر در ازدواج و کاهش رشد جمعیت شده است. (1606101) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۰:۰۰:۵۶
عالی بود (1606123) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۰:۱۵:۴۷
با مطالب مطروحه در مقاله کاملا موافقم . در هیچ کجای دین و تاریخ اسلام رفتن به جنگ اجباری نیست چه برسد به زمان صلح بنابراین رفتن به سربازی برای کسی که این امر را قبول ندارد ظلم به حساب می اید . پس بهتر است که سربازی حرفه ای شده و هرکسی که به این امر علاقه دارد به ارتش برود چراکه انگیزه دارد و اگر خدای نکرده جنگی درگیرد با انگیزه خواهد جنگید . درهمین جنگ تحمیلی خودمان مگر بسیجی که در جنگ شرکت کرد و مایه پیروزی شد دوسال سربازی رفته بود چون انگیزه برای جنگیدن داشت عاشقانه عملیات نظامی را فرا گرفت و جنگید . پس مسؤولانی که فکر می کنند اگر سربازی حرفه ای شود ممکن است نیروی نظامی کم باشد ظاهرا به این مسئله نیاندیشیده اند. (1606152) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۰:۱۹:۳۸
کاش میتونستم بگم این سربازی چه بلایی بر سرم آورد (1606164) (alef-10)
 
علیرضا
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۰:۲۱:۰۶
من 31 سالم است و الان 8 سال است که ازدواج کرده ام ، در زمان دانشجویی ازدواج کرده ام . از همان زمان برای امرار معاش مجبور بودم که سر کار بروم و از شانس خوبم بدهکار هم شده ام .
الان واقعا مشکل دارم ، هم طلبکار دارم که اگر یکبار جواب تلفنشان را ندهم همین فردا میروند علیه من اقدام قانونی میکنند ، از طرفی برای امرار معاش خودم و خانواده ام هم باید کار کنم ، از طرفی چون با موتور تردد میکنم نمیتوانم گواهینامه بگیرم ، خدا به سر شاهده به ستوه آمده ام ، نمیدانم چه کنم ، رفتم بانک وام بگیرم برای این که دردی از دردهایم را درمان بکنم ولی دفتر خانه میگویند نمیتوانیم قرارداد بین تو بانک را امضاء کنیم چون کارت پایان خدمت نداری !
واقعا نمیدانم چه کنم ؟
حاضرم برای فرار از دست این همه فشار هر کاری بکنم ، بابا من هم آدمم 31 سال سن دارم ولی در این 31 سال یک آب خودش از گلوی من پایین نرفته و در این بین هم سربازی واقعا دست من را بسته ، به خدا حاضرم بیایم هر جایی تعهد بدهم بعد از تمام شدن بدبختی هایم به جای 2 سال 5 سال بیام خدمت کنم ولی الان کسی هم بیاید به من کمک کند.
من از مسئولین انتظار کمک ندارم که بیایند بدبختی های من را حل کنند ( که البته باید این انتظار را از مسئولین داشته باشم ) ولی حداقل دست من و امثال من را نمیگیرند حداقل پایمان را هم نگیرند. (1606169) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۰:۳۰:۵۹
مرسی از متنتون. این مشکل خیلی هاست. مثلا من خودم دانشجوی دکتری در خارج از کشور هستم. پیشنهادات خوب کاریم دارم.همین قضیه باعث شده که مجبور بشم برای اقامت بین کشورم و کشوری که توش مهمونم تصمیم بگیرم. اگه برای مشمولای متاهل با مدرک بالا انعطاف بیشتری قائل می شدن مثل بقیه ارگان ها خیلی خوب می شد. (1606189) (alef-10)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۰:۳۳:۰۲
حالا یک ماه آمورشی عقلایی است اما بیگاری دوساله را چه باید کرد؟! (1606195) (alef-10)
 
مجید
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۰:۳۵:۵۶
بسیار صحبتهای درستی است. متاسفانه نمی دانم چرا ستاد مشترک هیچ فکر عاجلی برای این موضوع نمی کند باور کنید اگر این مسئله حل شود آمار ازدواج بسیار بالا می رود اگر یک پسری هم اکنون در 30 سالگی می تواند ازدواج کند با حل این موضوع این سن به 25 سال کاهش پیدا می کند و علی القاعده در ازدواج دختران هم تاثیر دارد.
ضمنا بسیاری از سربازان در جاهایی استفاده می شوند و اطلاعاتی دارند که می تواند عامل سوء استفاده افراد بسیاری قرار بگیرد. (1606202) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۰:۴۳:۰۴
آخه کجای اسلام اجازه میده مردم رو علیرغم میلشون به کاری مجبور کرد؟؟؟؟ (1606221) (alef-10)
 
جلال
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۰:۵۶:۵۷
كي از كارگر مفت و فرمانبر بدش مياد، اين ها فقط به فكر راحتي خودشون هستن (1606247) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۱:۰۰:۳۳
جناب آقاي دکتر توکلي خواهشمند است که اين موضوع سربازي را پيگيري بفرماييد الحق و الانصاف که اين موضوع به يک معضل و مشکل لاينحل براي جوانان تبديل شده است ،نجات بدهيد جواناني که بايد به خاطر رفتن به سربازي خيلي از فرصت هاي خوب را بايد از دست بدهند . خود بنده از خانواده شهيد مي باشم و از معافيت برادر شهيد استفاده کردم پس هيچ منفعتي براي بنده ندارد ولي انسان بايد منطقي باشد و پيگير کار منطقي و حق و حقانيت باشد . (1606258) (alef-10)
 
آریابان
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۱:۲۹:۱۱
جا دارد با توجه به بالا بودن زمینه و توان فراگیری سریع جوانان امروز کشور ، موضوع کوتاه کردن دوران خدمت سربازی (همچون بسیاری از کشور های پیشرفته دنیا) ، در دستور کار مسئولین قرار بگیرد و مثلا به عوض آنکه یک جوان مدت 24 ماه از جوانی خود را در شرایط دشوار سربازی و به گونه ای کاملا مجزا و بریده شده از رشتۀ تحصیلات عالی خود هدر دهد ، 8 جوان دیگر هر یک به مدت 3 ماه یا 6 جوان به مدت 4 ماه درپادگان ها به فراگیری همه فنون نظامی بپردازند؛
البته در این راهکار با هدف بهره وری بهینه از همه مدت دوران سربازی و هدر ندادن سرمایه های ملی و آینده سازان کشور ، در مجموع ، همه جوانان کشور ، """ بدون هرگونه استثنائی """" ، آمادگی لازم را برای خدمت به مام میهن ، به هنگام ضرورت ، می یابند تا در صورت نیاز ، در کنار اندیشۀ مترقی نوین یعنی " سربازی حرفه ای " ، به کشور خدمت کنند ؛
آیا ذره ای منطق می توان یافت در روش فعلی ، که مثلا یک فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ( در هر رشته ای که باشد) مأمور شود که درآشپزخانه سربازخونه بر دیگ و قابلمه !!!! نظارت کند ، یا در درب پادگان ، آمار ورود و خروج خودرو ها را ، تهیه نماید ، یا در خیابان ها برای رانندگان متخلف ، برگۀ جریمه بنویسد، یا....... ؟!؟!؟!؟ (1606326) (alef-10)
 
احسان
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۱:۳۲:۱۱
سربازی به دو صورت انجام میشه
امریه که مجوز ورود بدون ازمون به یه فرصت شغلی هم میتونه باشه
و پادگان

هرکسی بخواد امریه بگیره باید پیش نماینده مجلس یا مسولان اداره های دولتی یا افراد نظامی رده بالا بره یا در موردی هم روند ثبت نامی اینترنتی داره
هرکسی نخواد هم باید پادگان بره
نکته ای که اینجا مطرحه اگر فرزندان و اقوام افرادی که بالا گفتم بخوان امریه بگیرن پیش باباشون یا عموشون میرن و به عنوان یه فرصت شغلی هم بهش نگاه می کنن.
ولی برای بقیه این فرصت وجود نداره
خوب معلوم میشه چرا این دغدغه جوانان، همزمان دغدغه مسولین نیست. یا اگر باشه به اندازه کافی نیست. (1606340) (alef-10)
 
سرهنگ
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۱:۴۱:۱۸
برو خدمت گلم بهانه هم نیاور. (1606366) (alef-10)
 
همشیره
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۷:۳۹:۳۹
جناب سرهنگ بهانه با علت تفاوت دارد. (1607116) (alef-10)
 
م
۱۳۹۲-۰۶-۳۰ ۱۸:۲۶:۰۸
منظور برم برده شوم آخرشم هیچ. (1657983) (alef-6)
 
رامین
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۱:۴۷:۵۳
جانا سخن از زبان ما میگویی

واقعا یک سد بزرگی برابر ازدواج و اشتغال جوانها است مخصوصا جوان های تحصیل کرده
واقعا ممنون بابت این مقاله بجا (1606382) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۱:۵۰:۳۴
خدا پدرتونو بیامرزه که حرف ما جونا رو می رسونید (1606391) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۲:۱۵:۰۵
با سلام
بنده بكي از همون آدمهايي هستم كه قرباني تصميمات سليقه اي آقايان در امر سربازي شده ام . من ليسانس مهندسي صنايع هستم متاهل وداراي يك فرزند در حالي كه تحصيلم به پايان رسيده بود فرصت هاي شغلي زيادي را بابت نداشتن كارت پايان خدمت از دست دادم ودر دوران خدمت بدليل بيكاري و بي پولي خسارات متعددي به زندگي من وارد شد. مسئولين ما جوانان را از طرقي به ازدواج بموقع وزود نصيحت مي كنند و از طرفي با وجود سربازي و بيكاري و... زندگي آنها را به نابودي مي كشند. و همه اين بدبختي ها از بي خردي و بي تدبيري مسولين نشئت مي گيرد. من هيچگاه آنها را نخواهم بخشيد. (1606453) (alef-10)
 
در برج جدی
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۲:۱۵:۴۸
از جناب توکلی انتظار می رود که با نطق خود در مجلس این موضوع مهم فراموش شده را در دستور کار قرار دهند.خواهشا جلوی فرسایش روحی و روانی جوانان را بگیرید. (1606457) (alef-10)
 
طنز تلخ
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۲:۲۲:۰۹
همین سربازی باعث شد نتونم برم دانشگاه سراسری روزانه توی شهر خودم :| مسئله رو زیاد نمیگم ، فقط سربازی مشکل من جوان نیست ، مشکل کل جوانان است ! (1606465) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۲:۲۸:۲۴
چرا در زمینه قیمت بنزین یا مالیات یا هزینه برق و گاز و آب با کشورهای اروپایی و آمریکا مقایسه میشیم اما تو اینجور مسائل که جزء حقوق مردم هست هیچ مقایسه ای انجام نمیشه؟! (1606473) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۶:۰۳:۱۵
حالا برا اونا که مقایسه میشیم چه کار کردن که برا سربازی بکنن !! اینا فقط خوب حرف میزنن همین ! (1606924) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۲:۴۴:۲۹
بهترین مزیتی که از سربازی شنیدم این بوده که افراد بعد از دوران سربازی معمولا صبح زود از خواب بلند میشن !
من به تازگی مدرک لیسانس گرفتم و به خاطر همین دوران نه تنها سربازی هیچ برنامه ای برای ایندم نمیتونم بریزم تازه باید 5سال سابقه کارم رو بزارم کنار و بعده این همه سال از کارم برم بیرون و درعوض دو سال از بهترین دوران زندگیمو بدون هیچ فایده ای بگذرونم
تازه بعید نیست فردا صبح که از خواب بیدار بشم مدتش دو برابر نشده باشه

اینها فقط چندتا از مشکلای سربازی که فهمیدنش خیلی هم سخت نیست
اما فهمیدن اینکه چرا مسولین هیچ کاری نمی کنند برای من خیلی سخته (1606507) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۲:۵۷:۵۰
سربازی لازم است چون نیاز است نیاز به شغل جوانان دوسال به تعویق بیافتد و دانشگاه هم در رشته کتابگذاری بدون کنکور هم حتی در کوره دهستان ها هم لازم است تا چهار سال دیگر هم این درخواست شغل به تعویق بیافتد بعد هم که حس و حالی برای اعتراض نمانده ... (1606531) (alef-10)
 
یاشار
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۳:۰۱:۰۱
حداقل سربازی رو مثل قبل 17 ماه کنید . (1606543) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۶:۰۴:۰۳
6 ماه هم زیاده ! (1606928) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۳:۰۲:۵۳
متاسفانه وضع همین است. باید ما خودمونو با مسئولین تطبیق بدیم. اونها گویا دغدغه مهمتری از نسل جوان کشورشون دارند. (1606547) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۳:۲۷:۵۱
سربازی ظلمی است بس عظیم به نسل جوان که تابع سلایق مختلف هرچند وقت قوانینش تغییر میکند روزی می توانی آنرا بخری روزدیگر با نوعی معافیت می توانی اران بگریزی تازه می توانی با پول معافیت پزشکی برایت درست کنی کسی که هیچ بیماری ندارد می توانی از بند پ هم استفاده کنی و همه چیز را دور بزنی و خدمت نری درعوض آدم بی کس و کاری چون من می توانی باشی که از همه آرزوهایت بایدچشم بپوشی وبری بیگاری! (1606590) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۳:۳۲:۰۹
سربازی اجباری سن ازدواج را بالا میبرد. (1606598) (alef-10)
 
امید
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۳:۳۵:۱۳
لطفا جهت معافیت مشمولین غایب بالای 30 سال و یا مشمولین غایب متاهل دارای فرزند تدبیری اتخاذ فرمایید (1606602) (alef-10)
 
حسین
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۳:۵۶:۱۷
از داغ کلام این برادرمان میشد حدس زد که سرباز است یا تازگی سربازی را تجربه کرده ... احسنت ولی کو گوش شنوا؟!! (1606647) (alef-10)
 
sepideh
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۳:۵۸:۳۹
لطفا در برنامه های سربازی جوانان تاملی کنید همه جوانان دارن مینالند از این وضع سربازیر بابا فکر جونا بتاشید چرا فساد تو جامعه زیاد شده (1606653) (alef-10)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۴:۰۰:۴۲
با عرض ادب و احترام به همه دوستان من خودم با مدرک لیسانس رفتم سربازی اونهم ارتش.. من با سربازی مخالف نیستم ولی با زمان زیادش مخالفم... 21 ماه برای سربازی خیلی زیاد است.. هرچند خیلی ها 21 ماه کامل را خدمت نمی کنند با انواع کسر خدمتها و ... (1606658) (alef-10)
 
مهدی
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۴:۰۵:۳۶
من قبل از اینکه بخاطر قبولی در فوق لیسانس از سربازی ترخیص بشم، 10.5 ماه خدمت کرده بودم. بعد در حین تحصیل ارشد، با انجام دادن 3 پروژه تحقیقاتی در بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، تنها 7 ماه به من کسر خدمت دادند که با احتساب قانون قبلی میشد حدود 18 ماه. وقتی خواستم ادامه سربازی، گفتند شما با قانون جدید خدمت میکنید که میشود 21 ماه!
یعنی باز هم در حق من متأهل دارای فرزند ظلم کردند (1606666) (alef-10)
 
محمد حسین
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۴:۰۹:۲۰
کاش کسی متولی ساماندهی به امور سربازی میشد تا از این زمان به طور شایسته تر استفاده میشد و از افراد و انسانهای لایق برای بهتر اداره شدن و کار امدی این امور مشورت گرفته می شد . مگر این عمر جزو ارزشمند ترین سرمایه ها نیست پس چه بهتر از این عمر بهترین استفاده را برای پیشبرد اهداف عالیه کشور کرد . (1606675) (alef-10)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۴:۱۱:۴۶
بنده با فوق لیسانس مدیریت رفتم خدمت سربازی،جزو آدم های خوش شانس بودم که جای خوبی خدمت کردم ،فکر می کنید کار من در 14 ماه خدمت چی بود ؟؟؟؟؟؟
شدم تلفنچی..................
فکر می کنید بنده چقدر مناسب بودم برای این کار و متعاقبا خدمت برای من جز گذران بی دلیل و بدون منطق عمر با هزاران مشکل فایده ای داشت؟
شاید وقت این باشد که مسئولان فکری اساسی برای این معضل بکنند. (1606685) (alef-10)
 
سام
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۴:۱۴:۰۷
جناب اقای توکلی با سلام و تشکر ... با توجه به درخواست اکثریت مطلق مردم و جوانان دیگه وقتشه شما و مجلسیان کاری کنید و به سربازی اجباری که در تمام دنیا منسوخ شده پایان بدهید. (1606691) (alef-10)
 
جوادی
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۴:۲۵:۰۳
سربازی علاوه بر معایب گفته شده در مقاله و نظرات دوستان نوعی تبعیض جنسیتی است

یک دختر بعد از گرفتن دیپلم میره سر کار و همزمان هم درس میخونه و لیسانس و فوق لیسانس میگیره هم با افزایش تجارب کاری و دانش تخصصی به مدارج بالای سازمانی ارتقا پیدا می کنه در اینجا پسر بدبخت که 4 سال برای لیسانس درس خونده 2 سال هم رفته سربازی از یک دختر همسن خودش حداقل 6 سال عقبه و باید در جایی که یک خانم همسن او ریاست می کنه کارمند دون پایه باشه

اگر زنان خواستار حقوق مساوی با مردان هستند باید تکالیف مساوی هم داشته باشند

خواسته من از مسئولین این است که یا این مانع را از پیش پای پسران بردارند یا مانع مشابهی برای دختران هم قرار دهند تا این مسابقه برای رسیدن به موقعیتهای شغلی و اجتماعی عادلانه شود . زنان می توانند در بخشهای آموزشی و درمانی با حفظ مسائل شرعی و اخلاقی به کار گرفته شوند کما اینکه هم اکنون در بسیاری از اموری که قبلا مردانه تلقی می‌شد زنان حضور پررنگی دارند مثل رانندگی وسایل نقلیه عمومی

ناگفته پیداست که وضعیت موجود فقط به ضرر مردان نیست بلکه زنان هم در معرض آسیب هستند و بالتبع خانواده زیان می بیند . وقتی زنان در موقعیتهای اقتصادی و اجتماعی بالاتری نسبت به مردان قرار گیرند به سختی برای ازدواج با مردانی همسن خودشان و با موقعیتی پایینتر رضایت می دهند و در نتیجه آمار ازدواج کاهش و طلاق افزایش می یابد

من خودم 8 سال پیش خدمتم تمام شده و این حرفها را برای دوستان جوانترم نوشتم . اللهم تقبل منا (1606716) (alef-10)
 
یک دکتر آواره
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۴:۳۳:۰۰
هر دم از این باغ بری می رسد بنده درسال 79 به سربازی رفتم و بعد از یکسال جهت ادامه تحصیل ترخیص شده ام حال که دکتری گرفتم و در سال 90 به عنوان هییت علمی سرباز مشغول شده ام بنده باید به مدت 4 سال خدمت کنم و اون یکسال هم حساب نمی شود (1606735) (alef-10)
 
torabi
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۴:۵۹:۱۹
بنده در سال 90 با مدرک کارشناسی سرباز لشکر عملیاتی 29 سپاه نبی اکرم کرمانشاه بودم .
چند ماه از سربازی بنده در این یگان طی شد . مدت سربازی اون موقع 17 ماه بود. به علت مشکلات وحشتناک سربازی در این یگان از جمله بیگاری کشیدن از سربازان از ساعت 7صبح تا 2 بعد از ظهر در قسمت معاونت نیرو "تهیه صبحانه ، شستشوی روزانه سرویس بهداشتی و اتاق ها رسیدگی به پرونده ها ، کار های کامپیوتری از جمله تایپ و بایگانی و ....." و از آن بدتر پست دادن در برجک ها با وجود مدرک لیسانس به صورت یک روز در میان و هزاران تحقیر و توهین و غیره خیلی از سربازان از جمله بنده دچار ناراحتی روحی شده بودیم .
در همان سال در مقطع کارشناسی ارشد قبول شدم و با هزاران مشکل در ترخیص وارد دانشگاه شده ام اکنون که پایان نامه من در حال اتمام می باشد .فکر بازگشت به سربازی با وجود تغییرات صورت گرفته در خدمت سربازی از جمله مدت زمان خدمتی و عدم تاثیر سوابق تحصیلی در خدمت و عدم امکان تغییر یگان خدمتی ؛ تمرکز و روحیه خودم رو از دست داده ام .
جناب آقای توکلی شما را به خدا این مشکلات را در مجلس بررسی کنید . (1606788) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۵:۲۸:۴۶
در شرایطی که ما تعداد انبوهی کادر ثابت ارتشی و سپاهی و بسیجی داریم به چه دلیل این جوانها را 2سال سرگردان می کنیم. بماند که پولدارها و از ما بهتران سربازی بچه هاشونو هم دور! میزنند.
آقای توکلی طرح آقای رضایی در مورد سربازان حرفه ای را به صحن مجلس ببرید. (1606858) (alef-10)
 
mhe
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۵:۲۹:۲۶
تنها چیزی که میشه گفت اینه که واقعا امیدوارم یکجوری این مقاله که واقعا بجا هستش به دست افرادی برسه که توی این کار هستن و ببینن چند نفر در نظرات شرکت کردن و چی گفتن! ... خود من به خدا اگر سربازی نبود تا الان حالا به هرشیوه ای بود یا سر یک کار ثابت بودم و درآمدم خوب بود و میتونستم به راحتی ازدواج کنم و یا اگر اوون نمیشد مطمئنا پروانه کسب میگرفتمو میزدم به کار و کاسبی!!!! و حتی بدبختی ممنوع الخروجم که هستیم! ...آخه منه دانشجو چه گناهی کردم که باید منتظر باشم بعده دانشگاهم 2 ساااااال از عمرمو با وضع کنونی سربازی برم جایی که به بطالت بگذره!!((فقط بخاطر گرفتن یک کارت مسخره که بعده سربازی فقط بدرد همین کاغذبازی ها میخوره و بس!! )) به هرچی میپرستید برطرفش کنید این معضل جامعه رو یا به قولی بعضی از دوستان از دانشجوها در راستای درسی که خوندن استفاده کنید و... (1606861) (alef-10)
 
amir
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۶:۰۷:۵۲
کاش پولی میکردن اونایی که نمیرفتن ماهانه حقوق میدادن به اونایی که نمیرفتن.به خدا هر دو طرف هم راضی بودن (1606938) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۶:۱۲:۲۰
از سايت الف خواهشمنديم مساله سربازي و ايجاد ارتش حرفه اي را با جديت دنبال كند (1606946) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۶:۲۷:۳۸
بهمون گفتن برین سربازی مرد بشین ! وقتی رفتیم هرچی دیدیم نامردی بود.... (1606972) (alef-10)
 
بهرام
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۶:۲۸:۵۰
شخصیت یک جوان تو سربازی تو ایران خورد می کنند خیلی ها می گن سرباز وظیفه ولی بیشتر شبیه حمال وظیفه است (1606973) (alef-10)
 
پویا
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۶:۴۵:۲۶
هیچ وقت نمی بخشمتون همسر من به دلیل اینکه خدمت سربازی بودم و با مشکلات مالی روبرو بودم از من جدا شد و ازدواج کرد

میدونم که درکم نمی کنید ولی باور کنید من هم یک انسانم. باور کنید که من هم یک انسانم!!! مثل شما با زندگی به باد رفته (1607001) (alef-10)
 
محسن
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۶:۵۴:۴۰
سلام مشکل ما جوانان تحصیل کرده خود سربازی نیست الان ما هممون 27 سال به بالا سن داریم 21 ماه سربازیم کی بریم سرکار کی ازدواج کنیم!!!!!!!! (1607019) (alef-10)
 
فروغ
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۷:۴۱:۵۴
به نظر شما وجود خدمت سربازی می تواند علتی برای دیر ازدواج کردن اقایان باشد؟ (1607121) (alef-10)
 
کاظم
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۱۷:۵۳:۲۶
سلام.با تایید و حمایت همه دوستان به نظر من بحث خرید و فروش خدمت سربازی در این وضعیت که دولت با کسری بودجه وحشتناک مواجه هست میتونه یک معادله برد برد باشه فقط با حفظ و رعایت انصاف متقابل یا به زبان ساده تر فکر جیب مردم هم باشیم. (1607149) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۲۰:۰۱:۵۲
خوش می آید مسولین ونمایندگان مجلس این همه موضوع سربازی را میشنوند ولی دریغ از یک اقدام مثبت بابا یک حرکتی (1607413) (alef-10)
 
g
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۲۰:۰۵:۵۰
آقایان دوست دارند مفت بخورند و راه بروند
پس من بدبخت که 2 سال از بهترین سالهای زندگیم رو تو سربازی گذروندم چی ؟
اگر میخان سربازی رو بردارن باید به ما نفری 30 ملیون غرامت بدن . پدرمون در اومد تو سربازی بخدا
تازه حذف سربازی توی این دوره که همه دنیا با ما دشمن شدند یک کار احمقانه است . . . (1607425) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۲۰:۱۰:۱۱
دوران سربازی برای هیچ کس سودی ندارد. من هیچ وقت نمی توانم نفرت خود را از سربازی و سختی هایی که زمان سربازی رفتن همسرم، با وجود یک بچه نوزاد کشیدم فراموش کنم. حقوق هم که نمی دهند... لا اقل از بچه داران بگذرند که نفرینی پشت سرشان نباشد... در آن پادگانی که حتی نمی گذاشتند خبری به خانواده شان بدهند جای هیچ خدمتی می ماند؟ (1607431) (alef-10)
 
ک
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۲۰:۱۳:۲۷
7 سال پیش رفتو سربازی (با لیسانس) قبلش کار می کردم. 5 سال پیش تموم شد. رشتم کامپیوتر بود. افتادم وسط بیابون(رسته توپخانه) کارم رو که از دست دادم هیچ.... نامزد کرده بودم.... اونم پر شد...... شور و شوق زندگی هم از دست دادم. تو اون مدت هم با بدترین شرایط بهداشتی روبر بودم(برای 70 نفر 2 تا دوش تو کل ساختمون بود-بدون اغراق می گم) به خاطر کارم هم با دانشگاه 2 سال دیرتر تسویه کردم.

الانم کار می کنم ولی دیگه زندگی و اون شور و هیجانی که داشتم هیچ وقت مثل قبل نشد.

دوستان سربازی رفتن بزرگترین اشتباهه اگرچه نرفتنش هم یه جاهایی باعث دردسر میشه.

خلاصه اینکه مملکت خوبی داریم!!! (1607436) (alef-10)
 
مسعود
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۲۲:۲۵:۵۱
سربازی برای همه پسران لازم است
البته به شرط رعایت شان شخصیتی فرد
بسیار می تواند سازنده باشد (1607661) (alef-10)
 
۱۳۹۲-۰۶-۱۰ ۲۲:۳۲:۳۹
اقا به جای بیگاری ماهی یک ملیون حقوق بدهند .ماهی سیصد هزار تومان را پرداخت و مابقی را که به ازای بیست و جهار ماه می شود هفده ملیون در پایان دوره سربازی پرداخت کنند ببینید برای سربازی صف می کشند یا نه؟ این به مشی اسلامی هم نزدیک تر است. (1607679) (alef-10)
 
سارا
۱۳۹۲-۰۷-۱۹ ۲۳:۳۲:۰۰
با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
من دانشجوی رشته روانشناسی هستم و می خواهم بررسی کنم که آیا سربازی رفتن تاثیری بر زندگی آقایون داره یا نه دنبال یک مطلب خوب هستم که کمکم کنه اگه امکانش هست جایی که بتونم اطلاعات مفیدی بگبرم بهم معرفی کنید (1711222) (alef-6)
 
شایان
۱۳۹۲-۰۹-۱۰ ۱۳:۱۹:۲۲
نماینده و مسئولی که فرزند خودش طعم سختی های دوران خدمت رو نچشیده باشه هیچ وقت به صحبتهای بدبختی مثل من که عمری درس خونده و زحمت کشیده و حالا عمرش داره تو خدمت نابود میشه و دچار رخوت و ناامیدی شده، هیچ گاه گوش نمیده هیچ گاه..چون ما رو درک نکرده...پس خودمون رو خسته نکنیم...
والسلام....ظلم از ابتدا بوده و هست....بدبختی ها و ستم هایی که فقط یکیش خدمت سربازیه فقط گریبان قشر ضعیف جامعه رو میگیره و بس....

اللهم عجل لولیک الفرج (1811699) (alef-6)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.