توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 481258
چه کسانی در صف ساخت فیلم حادثه تروریستی تهران پیشقدم می‌شوند؟
بخش فرهنگی الف، 20 خرداد 96
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۲
حادثه تلخ و غم انگیز تروریستی تهران بی شک همه ویژگی‌های تبدیل شدن به درام سینمایی را دارد.

به گزارش خبرآنلاین، اگر یازده سپتامبر یك فتح باب برای هالیوود شد تا تریلرهای جنگی اش را از فضای جنگ ویتنام و تفاسیر ضد جنگ به ساخت درام های جنگی مبارزه با تروریسم تغییر دهد، حالا سینمای ایران كه در دهه های گذشته فیلم های دفاع مقدسی زیادی داشته و در سال های گذشته چند كار پر سر و صدا هم درباره اقدامات تروریستی دهه ٦٠ ساخته است حالا با یك داستان تازه برای تصویری شدن روبروست.

بودجه بری ساخت روی میز  است

نوشته نوستالژیك علیرضا تابش رئیس بنیاد سینمایی فارابی در پی بازدید از منزل شهید تیموری ، و اعلام عمومی و دعوت او از اهالی سینمابرای ساخت آثار سینمایی فاخر درباره چنین حادثه تلخی را می توان اعلام عمومی دولت از سینماگران برای ورود به پروسه ساخت فیلم هایی در نفی خشونت و تروریسم تلقی كرد.

از یاد نبریم كه همزمان با فارابی، این روزها بخش عمده بودجه های سینمایی بنیادهای ارزشی سینمایی مثل بنیاد سینمایی حفظ ارزش های دفاع مقدس و مهمتر از آنها موسساتی چون شهید آوینی و موسسه فرهنگی رسانه ای اوج باید در زمینه اعتلای فرهنگ مقاومت هزینه شود.

اوج كه در سال های قبل «ایستاده در غبار» و «بادیگارد» را ساخته و هم اكنون كار «به وقت شام» ابراهیم حاتمی كیا را دقیقا با موضوعی تروریست های تكفیری در دست ساخت دارد و حتی گمانه زنی شده كارگردان نامی سینمای جنگ ایران گریزی هم به این اتفاق در فیلمش بزند، یكی از ارگان هایی است كه بخش عمده ای از اعتبارات مالی برای ساخت آثار سینمایی در این باره اختصاص دهد.

در بخش خصوصی هم كه گروه فیلمسازی مهر رضای محمود رضوی نشان داده علاقه ویژه ای به ساختن چنین فیلم هایی دارد .

چرا حادثه تروریستی قابلیت درام دارد؟

یك درام حادثه ای نیاز به ویژگی هایی دارد كه بتواند مخاطب را با خود همراه كند بی شك هالیوود بعد از یازده سپتامبر به خوبی در تحریك افكار عمومی آمریكا برای سیاست ضد تروریستی دولت های شان نقشی كلیدی داشتند. حالا اولین عملیات تروریستی در قلب تهران پس از حدود سه دهه كه حادثه ای اتحادزا برای مردم كشور تبدیل شده است، می تواند سوژه ای كاملا سینمایی باشد.

قهرمان های شهیدی دقیقا از جنس سینما!

فارغ از ابعاد سیاسی ، نظامی قصه كه برای پرداخت جای كار زیادی دارد، قهرمانان شهید قصه هم روایت هایی دارند كه هریك می توانند بخشی از بار درام داستان را به دوش بكشند. قهرمان اول بی شك شهید تیموری است.

رزمنده پاسداری كه می گویند رشادتش مسیر تروریست ها را در رسیدن به صحن علنی مجلس كور كرده است و نقشی كلیدی داشته در كمتر شدن قربانیان بیگناه جنایت تهران . او كه برادر شهید است شهید دیگر این خانواده هم در عملیات مرصاد آسمانی شده بود. این تنها شهید تیم حفاظت درست در سالروز ازدواجش آسمانی شده و تازه داماد شهید یكی از نقش های اساسی هر درامی بر اساس این داستان واقعی می تواند باشد.  

  شهدای دیگر قصه هم شاید كم جای پرداخت ندارند. خانم معلم جوان نهضت سواد آموزی ایلامی كه برای پیگیری مشكلات مردم شهرش آمده بود، خانم جوان دیگری كه استاد دانشگاه خرم آباد بوده و حامی كودكان كار یا كارتن خواب ها بوده است. روسای دفتر نمایندگان مجلس كه مظلومانه منفجر شدند. باغبان جوانی كه در حرم مطهر به شهادت رسید ، پسر فوتبالیستی كه خیلی اتفاقی شهید شد، نماینده مردمی كه سلاح در دست  در صف مقدم مبارزه میدانی بود، نمایندگان دیگری كه در لحظه پایان عملیات و خروج از صحن همكار و دوست ویلچری شان را جا گذاشتند و در سوی دیگر ماجرا ، شخصیت های منفی یعنی این ٦ جنایتكار داعشی و ارتباطشان با جنایتكاران.

این آرامش جنایتكاران در تولید فیلم و ارسالش به گروه فرماندهی شان از جنایاتی كه انجام دادند و زوایای دیگری كه بی شك با تحقیق تیم های نگارش محتوا كشف خواهد شد.

چه كسانی پیشقدم می شوند؟

اگرچه تا بحث ساخت فیلم های با حمایت خاص و بودجه های نجومی می شود ، گروهی صف می كشند و طرح آماده دارند ، مثل حادثه پلاسكو كه همزمان چند گروه اعلام كردند در حال نگارش فیلمنامه اش هستند و در راس شان هم بهروز افخمی بود كه هنوز هیچ كاری در این زمینه نكرده است  یا كارهای نچندان موفقی كه برای تراژدی حماسه غواصان ساخته شد، می توان این بار هم پیش بینی كرد چنین صفی تشكیل می شود اما سینماگران مختلفی هستند كه ممكن است هر یك با نگاهی وارد ساخت چنین قصه ای شوند.

اول از همه بی شك خود حاتمی كیاست. بعد شاید افخمی و تبریزی پیش بیایند و البته حتی مجیدی هم در سال های جوانی تجربه چنین فیلم هایی در دهه ٦٠ داشته است. از بین جوان ها هم بهترین فرد محمدحسین مهدویان است و تیم رضوی و بهروز شعیبی هم نشان دادند پیش قدم هستند.

 خود اوج هم كه مدت هاست ادعا دارد پروژه شكار كركس را بر اساس داستان واقعی عبدالمالك ریگی با بازی مل گیبسون به زودی كلید می زند، هیچ بعید نیست دوباره چنین ایده های بلندپروازانه ای در سر داشته باشند . با این وجود شاید اولین تصاویر از حادثه تروریستی تهران با فیلم حاتمی كیا به جشنواره فجر امسال بیاید.
 
کلمات کلیدی : حادثه تروریستی تهران +سینمای ایران+ساخت فیلم+کمال تبریزی+مجید مجیدی+ابراهیم حاتمی كیا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.