توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 396352
قلیان از قهوه خانه ها حذف می شود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۳
کارشناس مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات ، گفت: تا پنج سال آینده قلیان از قهوه خانه ها حذف خواهد شد.

به گزارش مهر، مهندس بهزاد ولی زاده با اشاره به تصویب قانون کنترل دخانیات در سال ۸۵ خاطرنشان ساخت: تا قبل از تصویب این قانون قوانینی تحت عنوان مصوبه های هیئت وزیران داشتیم که ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی را لحاظ کرده بودند که این برای تمام مواد دخانی بود.

وی ادامه داد: اینکه به صورت خاص به قلیان اشاره شود، در قانون جامع کنترل دخانیات تحت عنوان تبصره ماده ۱۳ آمد. بر این اساس مصرف و استعمال دخانیات در اماکن عمومی و وسایل نقلیه عمومی ممنوع است. در سال ۸۶ وقتی آئین نامه آن در هیئت وزیران به تصویب رسید، در بند هشت ماده یک این آئین نامه اماکن عمومی تعریف شدند که حتی خود قهوه خانه ها نیز نامشان برده شد.

کارشناس مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات با اشاره دریافت مجوز قهوه خانه از وزارت بهداشت برای ارائه قلیان قبل از قانون جامع کنترل دخانیات، بیان داشت: در سال ۸۶ اقدامی برای به صفر رساندن عرضه قلیان در این اماکن با همکاری نیروی انتظامی رساندیم که این مسئله شامل قهوه خانه ها نیز می شد. در آن سال کاملا قلیان ها را حذف کردیم ولی به دلیل برخی مسائل سیاسی کشور، این موضوع به انتها نرسید.

وی به ادامه روند مبارزه با قلیان ها اشاره کرد و افزود: در سال ۹۳ با پیگیری هایی که وزارت بهداشت انجام داد و همراهی هایی که وزارت صنعت داشت، بخش نامه ای صادر شد که طی آن تمام کمیسیون های نظارت و سازمان اصناف موظف شدند عرضه قلیان از شرح شغلی قهوه داران حذف کنند که این یک قدم رو به جلو بود زیرا بعد از این سال هیچ قهوه خانه ای با عرضه قلیان راه اندازی نخواهد شد.

ولی زاده در برنامه رادیویی «مناظره» درباره قهوه خانه های سابق نیز اظهار داشت: این قهوه خانه ها نیز در هنگام تمدید پروانه هایشان این موضوع لحاظ می شود و به مرور زمان مسئله قلیان از قهوه خانه ها حذف خواهد شد که این مهم تا پنج سال آینده رخ خواهد داد.
 
کلمات کلیدی : تنباکو، قلیان، سرطان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.