توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 386434
ظریف در دیدار با همتای‌افغانستانی چه‌گفت؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۳۱
وزیر امور خارجه با بیان اینکه کشور افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بسزا و ویژه ای برخوردار است، گفت: پیشرفت، ثبات و امنیت افغانستان را پیشرفت، ثبات و امنیت خود می دانیم.

به گزارش فارس، صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان که در حال دیدار رسمی از ایران است، بعد از ظهر امروز (دوشنبه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.

این سفر که در راستای تقویت و توسعه مناسبات فیمابین دو کشور دوست و همسایه انجام می شود، زمینه ساز رایزنی های هر چه بیشتر تهران و کابل در گسترش همه جانبه روابط خواهد بود.

ظریف در این دیدار ضمن ابراز خیر مقدم به همتای افغانستانی خود اظهار داشت: کشور افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران از اهمیت بسزا و ویژه ای برخوردار است و همانطور که بارها در ملاقات با تمام مقامات افغانستانی اعلام کرده ام، پیشرفت، ثبات و امنیت شما را ما نیز پیشرفت، ثبات و امنیت خود می دانیم.

وی همچنین تاکید کرد: البته موضوع امنیت برای هر دو کشور ما از اهمیت خاصی برخوردار است و لازم است طرفین همواره به رایزنی های مستمر خود در این خصوص ادامه دهند.

وزیر امورخارجه کشورمان با تاکید بر گسترش پدیده شوم افراط گرایی و تروریسم در منطقه بر ضرورت مبارزه با تروریسم تاکید کرد و گفت: ما اعتقادی به تروریسم خوب و بد نداریم و لازم است با تمام گروه های افراطی و تکفیری مقابله شود.

صلاح الدین ربانی وزیر امورخارجه افغانستان نیز ضمن تشکر از مهمان نوازی طرف ایرانی و با اشاره به سفرهای متعدد مقامات افغانستانی به جمهوری اسلامی ایران گفت: این دیدارها بیانگر اهمیتی است که جمهوری اسلامی ایران برای دولت و ملت افغانستان دارد.

وزیر امور خارجه افغانستان در ادامه از مقام معظم رهبری در خصوص صدور مجوز تحصیل کودکان افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی کرد.

وی همچنین بر اهمیت بندر چابهار برای توسعه افغانستان تاکید کرد و گفت: این بندر قادر خواهد بود نقش بسزایی در توسعه و آبادانی افغانستان ایفا کند.

همچنین طرفین در خصوص تشکیل کمیته آب، لزوم صدور پاسپورت الکترونیکی برای افغانستانی ها، تعرفه کمرگی، قانونمند کردن حضور مهاجران افغانستانی در ایران، تخفیف مجازات و تبادل زندانی ها، مبارزه با جعل اسناد کنسولی، موضوع ترانزیت و مشارکت و همکاری دو کشور در اجلاس های منطقه ای و بین المللی رایزنی و تبادل نظر کردند.
 
کلمات کلیدی : ظریف+وزیر امور خارجه افغانستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.