توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415486
توصیه‌ هلال‌ احمر به‌ زائران اربعین
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۷
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با اشاره به توصیه‌های اربعینی برای بازگشت زائران گفت: هوای عراق طی دو روز آینده سردتر می‌شود و زائران بهتر است از بالاپوش و لباس گرم استفاده کنند.

به گزارش تسنیم، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با اشاره به توصیه‌های اربعینی برای بازگشت زائران گفت: هوای عراق طی دو روز آینده سردتر می‌شود و زائران بهتر است از بالاپوش و لباس گرم استفاده کنند.

علی مرعشی با اشاره به توصیه‌های بهداشتی به زائران اربعین اظهار داشت: با آسیب شناسی انجام شده از ایام اربعین سال قبل و با برنامه ریزی منسجم، تعداد تیم پزشکی ما شامل امدادگر، پرستار و پزشک و ... از 850 نفر در سال گذشته به حدود 2 هزار و 200 تن در سال جاری افزایش یافت.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به ارائه خدمات درمان سرپایی در 37 چادر و درمانگاه توسط کادر اعزامی این مرکز به عتبات عالیات، افزود: در هر چادر درمانی جمعیت هلال احمر حدود 80 تا 100 کادر پزشکی به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات درمانی به زائران از تمام کشورها هستند.

مرعشی در ادامه با بیان اینکه با همکاری سایر سازمان‌ها 22 درمانگاه و چادر درمانی در کربلا برپا کرده و در حال ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائران در ایام اربعین حسینی هستیم، افزود: علاوه بر این نیروهای اعزامی ما در 2 درمانگاه شبانه روزی در کاظمین، 4 درمانگاه در شهر نجف، بیمارستان صحرایی مستقر در کوت با 90 پزشک و کادر درمانی و تجهیزات کامل، درمانگاه بین بغداد تا کربلا، درمانگاه سامرا و 6 چادر اصلی بین راهی در مسیر نجف به کربلا در حال ارائه خدمات بهداشتی و درمانی هستند.

ارائه مجوز برای ارائه خدمات درمانی پزشکان ایرانی مستقر در بیمارستان های عراق

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر همچنین با بیان اینکه به منظور ارائه خدمات با کیفیت بالاتر به تمامی زائران مراجعه کننده به مراکز و چادرهای درمانی این جمعیت 120 امدادگر مسلط به زبان عربی به عتبات عالیات اعزام کردیم، افزود: پزشکان متخصص ما در بیمارستان‌های کربلا مستقر بوده و مجوز لازم برای ارائه خدمات در بیمارستان های عراق امسال به پزشکان اعزامی داده شده است.

مرعشی با تاکید بر این موضوع که جمعیت هلال مسئولیت ارائه خدمات درمان سرپایی در کشور عراق را بر عهده دارد: گفت: پزشکان و تیم درمانی ما در سامرا، کاظمین، بین راه نجف تا کربلا، نجف و ... حضور دارند و در هر چادر درمانی جمعیت هلال احمر حدود 80 تا 100 کادر پزشکی به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات بهداشتی و درمان سرپایی به تمامی زائران از تمام کشورها هستند و اگر احیاناً بیماری نیاز بستری داشته باشد به بیمارستان منتقل می‌شود همچنین در صورت صلاحدید، مجروحان، مصدومان و بیماران بدحال به داخل کشور انتقال داده می‌شوند.

وی با بیان اینکه همکاری تنگاتنگی میان جمعیت هلال احمر و اورژانس کشور وجود دارد، افزود: در ایام اربعین طی سه پرواز بیماران و مصدومان را به داخل کشور منتقل کردیم و شب گذشته نیز 16 بیمار به داخل کشور منتقل شده و در بیمارستان های پشتیبان بستری شدند.

مرعشی در پاسخ به سوالی در باره ارائه خدمات بهداشت محیط توسط جمعیت هلال احمر در کشور عراق در این ایام متذکر شد: باید قبول کنیم در کشور دیگری در حال ارائه خدمات هستیم که عده کثیری از زائران در حال تردد هستند و ما باید با کمک و همکاری کشور عراق که مسئول تمام ترددها، تغذیه و اسکان و ... است، خدمات و توصیه‌های بهداشت فردی و محیط را به زائران ارائه دهیم که دوستان ما در چادرها و درمانگاه های جمعیت به صورت مکرر پیام‌های درمانی و بهداشتی را ارائه می کنند که می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد.

زائران پیاده، کفش پیاده روی و کوله مناسب تهیه کنند

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمععیت هلال احمر در "برنامه تلویزیونی نبض" گفت: به کسانی که هنوز راهپیمایی خود را آغاز نکردند توصیه می‌شود که کفش مناسب پیاده روی و کوله پشتی دارای مایحتاج اولیه را به همراه داشته باشند و این کوله را سنگین نکنند، حتما از هر دو بند کوله استفاده و توازن آن را حفظ کنند.

مرعشی در توصیه به بیماران دارای فشار خون بالا، ناراحتی‌های قلبی، تنفسی و بیماری‌های خاص نیز گفت: بیماران حتما داروهای خاصی که مصرف می‌کنند همراه خود داشته باشند، هر چند که نگرانی از نظر کمبود دارو وجود ندارد و 250 قلم دارو و 80 نوع تجهیزات درمانی به کشور عراق ارسال شده است، اما ممکن است برخی داروهای خاص وجود نداشته یا مشابه آن وجود داشته باشد به همین دلیل توصیه می‌شود بیماران حتما به میزان بیشتری از روزهای سفر دارو به همراه داشته باشند.

وی با بیان اینکه بازگشت زائران آغاز شده و تا دو روز آینده بر میزان این بازگشت‌ها افزوده می‌شود، تاکید کرد: توصیه جدی ما حوصله و صبر است زیرا جمعیت زیاد می‌تواند حوادث زیادی را موجب شود همچنین هوای عراق طی دو روز آینده سردتر می‌شود که زائران بهتر است از بالاپوش و لباس گرم استفاده کنند، تجمع‌های انبوه موجب بیماری‌های تنفسی می‌شود که زائران باید به این بیماری‌ها توجه داشته باشد، این عفونت‌ها طولانی مدت هستند و قدرت سرایت بالایی هم دارند.
 
کلمات کلیدی : توصیه‌ هلال‌ احمر + زائران اربعین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.