توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471493
ابزار جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا در دستان هکرها
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۶
ایرنا نوشت: تحلیلگران امنیتی معتقدند ویروسی که از روز جمعه رایانه‌های بسیاری را در کشورهای مختلف جهان آلوده کرده و موجب ایجاد اخلال در عملکرد صدها نهاد و سازمان شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت پست آمریکایی «فدکس» و شبکه سلامت انگلیس از جمله نهادهایی هستند که از روز جمعه هدف این باج افزار قرار گرفته‌اند که پس از آلوده کردن سیستم هدف، دسترسی به اطلاعات را محدود کرده و درخواست پرداخت مبلغی بین 300 تا 600 دلار به عنوان باج می کند.
این مبالغ به صورت پول مجازی «بیت کوین» پرداخت می شود و همین موضوع ردگیری پول‌ها و جریان پشت این حمله را تقریبا غیر ممکن کرده است.

کارشناسان می گویند، ویروس یاد شده به ایمیل‌هایی با مضمون پیشنهادهای شغلی یا هشدار‌های دروغین امنیتی پیوست شده و به طور گسترده در فضای مجازی پخش شده است.

شرکت امنیتی «آواست» اعلام کرد، تاکنون 57 هزار مورد قربانی این ویروس را در کشورهای مختلفی همچون روسیه، اوکراین و تایوان شناسایی کرده است.

این حمله ابتدا به طور گسترده کشورهای اروپایی را هدف قرار داد و شرکت‌های معتبر ارائه دهنده سرویس‌های پست الکترونیک پیش از افزایش گستره قربانیان موفق به شناسایی و مهار این موج شدند.

با این حال برخی رایانه‌های شرکت‌های خرد و بزرگ آمریکا از جمله شرکت ارائه دهنده خدمات پستی «فدکس» هم هدف این حمله قرار گرفتند.

وزارت امنیت داخلی این کشور روز جمعه اعلام کرد که گزارش‌هایی را در این رابطه دریافت کرده و در حال بررسی موضوع است؛ این وزارتخانه با این حال اشاره‌ای به گمانه زنی‌ها مبنی بر اینکه ویروس یاد شده با استفاده از کدهای توسعه یافته در نهاد‌های امنیتی آمریکا ساخته شده باشد، نکرد.

ماه گذشته یک گروه هکری تعدادی از ابزارهای جاسوسی تولید شده در آژانس امنیت ملی آمریکا را در فضای وب منتشر کرده بود که به نظر می رسد این حمله گسترده با استفاده از آنها تدارک دیده شده باشد.
 
کلمات کلیدی : اینترنت + هکرها + فناوری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.