توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 435592
شناسایی حدود 800 گونه گیاه دارویی در ایران ‌
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۶
عضو جامعه جنگلباني ايران گفت: حدود 800 گونه گیاه دارویی در ایران شناخته شده است.

‌علی‌حسین بیرانوند در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: شرایط اقلیمی متفاوت در ایران وجود دارد که موجب شده گیاهان طبی و دارویی در این سرزمین رشد کنند.

وی افزود: به‌طوری‌که منطقه زاگرس که استان لرستان در آن واقع شده با داشتن رویشگاه‌های گیاهی مرتعی و جنگلی متنوع دارای انواع مختلف محصولات جنگلی و مرتعی است.

عضو جامعه جنگلبانی ایران تصریح کرد: بعضی از این گونه‌ها از دیرباز مورد شناسایی اطبا و دانشمندان قرون گذشته بوده و سابقه بهره‌برداری در بین مردم کشور ما دارد اما بعضی از آنها هنوز ناشناخته مانده و کاملا شناسایی نشده که بتوانند از آنها استفاده کنند.

بیرانوند اضافه کرد: مردم امروزی به طب سنتی و گیاهان دارویی روی آورده‌اند با توجه به اینکه کشت گیاهان دارویی راحت‌تر، اثربخش‌تر، دسترسی به آن آسان بوده و عوارض جانبی نداشته و نیاز به دستگاه‌های پیشرفته ندارد.

وی افزود: در ایران حدود 8 هزار گونه گیاه داشته که تاکنون از آنها حدود 800 گونه گیاه دارویی شناخته شده به‌طوری‌که در استان لرستان در منطقه زاگرس 400 تا 500 گونه گیاه دارویی بوده که تا به حال متاسفانه 40 تا 50 گونه آن شناخته نشده است.

عضو جامعه جنگلکاری ایران تصریح کرد: با توجه به محدود بودن مراتع و جنگل ما و اینکه در معرض تخریب قرار گرفته‌اند، نمی‌توان از همه پتانسیل‌های گیاهان دارویی را حفظ کرده و باید برای تولید این گیاهان کشت آنها را بومی سازی و در بین مردم ترویج کنیم.

بیرانوند گفت: با توجه به عوارض داروهای شیمیایی و روی آوردن مردم به گیاهان دارویی باید کشت و توسعه گیاهان دارویی با استفاده از متخصصین انجام و در این راستا سرمایه‌گذاری شود.
 
کلمات کلیدی : گیاهان دارویی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.