نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 498223
بزرگ‌ترين شريك تجاري ايران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۹
 آمارهاي تجارت خارجي بعد از ۴ ماه وقفه از محرمانگي خارج و توسط گمرك ايران منتشر شد و بر اين اساس كشور چين با 5/3 ميليارد دلار همچنان بزرگ‌ترين صادركننده كالا به ايران است. بعد از 4 ماه وقفه آمارهاي تجارت خارجي كشور از محرمانگي خارج و توسط گمرك ايران منتشر شد. در ماه‌هاي اخير بعداز كاهش ميزان تجارت غيرنفتي و به تبع منفي شدن بيش از 2 ميليارد دلاري تراز تجارت خارجي آمارهاي تجارت خارجي حبس شده بود.

به گزارش اعتماد، در اين بين در 4 ماه گذشته كشورهاي چين، امارات، كره جنوبي، تركيه و هند بزرگ‌ترين صادركننده‌هاي كالا به ايران بوده‌اند و در اين مدت 11 ميليون تن كالا به ارزش 8/15 ميليارد دلار به كشور وارد شده است. بر اين اساس كشور چين با 3/1 ميليون تن با ارزش 5/3 ميليارد دلار همچنان بزرگ‌ترين واردكننده كالا به كشور است. سهم وزن واردات از چين 5/11 درصد و سهم ارزش اين واردات 22 درصد است.

بر اساس رويه جديد انتشار آمار از سوي گمرك ستون‌هاي مقايسه‌اي شاخص‌ها با سال گذشته حذف شده است و به اين ترتيب امكان اظهارنظر در خصوص تغييرات روند تجاري هريك از كشورها وجود ندارد. نكته حايز اهميت اينكه در جدول عملكرد 4ماهه واردات به ايران كشور پاكستان با 181 ميليون دلار در رتبه پانزدهم كشورهاي مهم وارد‌كننده كالا به ايران قرار گرفته است. طبق جدول چين با 5/3 ميليارد دلار، امارت متحده عربي تقريبا با 3 ميليارد دلار، جمهوري كره با يك ميليارد دلار همچنان صدرنشينان مراوده با ايران هستند. البته در اين بين نامي از نوع كالاي مراوده شده عنوان نشده است كه به نظر مي‌رسد اين آمار با احتساب كالاهاي نفتي و غير نفتي است كه مي‌توان سهم فروش نفت در اين ميان قابل توجه باشد.

در همين حال چندي پيش نيز گزارش‌ها از ميزان تجارت خارجي ايران منتشر شد كه حاكي از كاهش مراودات در سال 96 بود.آمار تجارت خارجي از ۲۰ كشور عمده وارداتي نشان مي‌دهد با وجود مثبت بودن تراز تجاري ايران در سال ۹۵، در حال حاضر اين تراز 6/3 ميليارد دلار كسري دارد و ميزان واردات ۱۹ درصد رشد كرده است. بر اساس آمار منتشره از 20 كشور عمده طرف معامله طي 4 ماه نخست سال جاري حجم تجارت خارجي بالغ بر 24 ميليارد 53 ميليون و 769 هزار دلار است. در چهار ماه امسال 13 ميليارد و 847 ميليون دلار كالا وارد كشور شده است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل (سال 95) حدود 19 درصد رشد دارد. طبق جزييات به دست آمده ميزان واردات از چين در اين مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 19 درصد افزايش دارد.

جالب آنكه در همين مدت 42 درصد كالا بيشتر از امارات متحده عربي به ايران وارد شده است. طبق پيش بيني كارشناسان، صادرات در سال جاري روند كاهشي داشته كه آمارها نيز اين موضوع را تاييد مي‌كند و يكي از دلايل عدم انتشار آمار نيز همين مساله بوده؛ زيرا پس از مانور دولت مبني بر مثبت شدن تراز تجاري خارجي در سال 95، اكنون تراز تجاري مجددا منفي شده است.
 
کلمات کلیدی : شريك تجاري، صادرات، واردات
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۲ ۲۳:۴۱:۳۱
منظور از إمارات همون آمريكاس
جنس هاي امريكايي از إمارات ري اكسپورت ميشن
مثلا شما نميدونين (4502297) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.