توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452214
تراز تجاری ایران به مثبت ۷۷میلیون دلار رسید
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۸
معاون اقتصادی و سرمایه گذاری دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور گفت: تراز تجاری ایران با تلاش دولت تدبیر و امید و اهتمام تجار ایرانی به مثبت ۷۷ میلیون دلار رسید.

به گزارش مهر، محمد معزالدین بعد از ظهر سه شنبه در نخستین همایش توسعه صادرات منطقه آزاد ماکو افزود: امیدواریم این روند مثبت همچنان تداوم یابد و شاهد گسترش روز به روز صادرات به ویژه صادرات اقلامی با ارزش افزوده بالا از کشور باشیم.

وی با تاکید بر حل مشکلات صادراتی با تلاش همه مسئولان و نهادهای تاثیرگذار در کشور اضافه کرد: دانشگاه ها باید برای حل مشکلات جامعه طرح و برنامه ارائه کنند و بتوانند صادرات و فعالیت های اقتصادی به ویژه در بخش معدن را مورد پژوهش قرار دهند.

معزالدین با اشاره به اینکه نواحی مرزی و مناطق آزاد نقش عمده در شکوفایی پایدار کشور دارند، اظهار کرد: فرصت های موجود در این مناطق متعلق به همه مردم از عالی ترین مقام مسئول تا ساده ترین فرد جامعه است.

وی با اشاره به اینکه افق توسعه صادرات بسیار روشن است و باید از فرصت های مناطق آزاد برای توسعه صادرات استفاده کنیم، ادامه داد: تنها نقش آفرینی مردم است که می تواند عدالت را برای هر جامعه ای به وجود بیاورد و اگر نخواهیم در کنار هم کار کنیم، امکان ندارد توسعه اتفاق بیفتد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد کشور نقش مناطق آزاد را در تحقق اقتصاد مقاومتی بی بدیل دانست و بیان کرد: جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی، افزایش تولید کالا و خدمات با تسهیل در تامین زنجیره ارزش و بازاریابی و صادرات محصولات، افزایش صادرات و نیز توسعه صنعت از اولویت های جهت گیری های مناطق آزاد در منشور اقتصاد مقاومتی است.

معزالدین تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد در مراکز آموزش عالی منطقه آزاد ماکو را از ضروری ترین اقدامات اقتصاد دانش بنیان عنوان کرد و ادامه داد: تربیت و آموزش نیروی انسانی ماهر بین المللی و متخصص راه را برای توسعه پایدار و پیشرفت این منطقه آزاد هموار می کند.

امام جمعه ماکو نیز در این همایش با اشاره به اینکه توسعه صادرات پایدار با ورود صحیح به بازارهای جهانی، ایجاد راهبرد مشخص و برنامه ریزی محقق می شود، افزود: دنیای کنونی دنیای ارتباطات است و اگر بخواهیم در صادرات و در تعامل اقتصادی با کشورهای جهان موفق شویم، باید مسلط به مهارت های ارتباطی باشیم.

حجت الاسلام ایوب رنجبری افزود: اعتماد به مردم و فراهم کردن بسترهای سرمایه گذاری وظیفه دولت است و باید با وضع قوانین غیرقابل تغییر، جلوی اقدامات سلیقه ای دولت ها در عرصه های اقتصادی گرفته شود.

منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان است؛ این منطقه در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.

این منطقه در مجاورت ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰کیلومتر است.
 
کلمات کلیدی : تراز تجاری+صادرات+واردات
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.