توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451016
تحلیل «الحیات» از دیدار جهانگیری با رهبر انقلاب
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۴
روزنامه عرب‌زبان «الحیات» پرتیراژترین روزنامه عربی و چاپ لندن به دیدار اخیر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور با مقام معظم رهبری اشاره کرده است. این روزنامه از این جلسه به عنوان دیداری میان رئیس دولت اصلاحات و رهبر انقلاب یاد کرده که به نمایندگی از سوی جهانگیری صورت گرفته است.

به گزارش سايت «روزنو»، «پس از قریب به بیش از هفت سال به نظر می‌رسد که مقام عالی رهبری ایران اسحاق جهانیگری را به عنوان میانجی و واسطه جنبش اصلاحات تعیین کرده و به دیدار پذیرفته‌اند.

این موضوع نشان می‌دهد که ایشان خواستار اجماع نیروهای میانه‌رو در جهت خدمت به اهداف و منافع عالی کشور هستند. جهانگیری گفته این اقبال را داشته که درباره مسائل مختلف سیاسی روز کشور با مقام عالی رهبری ایران به بحث و تبادل نظر بپردازد.

این دیدار از آن‌رو اهمیت دارد که آیت‌الله هاشمی به تازگی درگذشته است. این موضوع نشان می‌دهد که باید از این پس جهانگیری را به عنوان نقش رابط میان جنبش اصلاحات و مقام عالی رهبری در نظر گرفت؛ نقشی که پیش از او تا حد زیادی بر عهده آیت‌الله هاشمی بود. منابع آگاه در تهران می‌گویند که این دیدار مورد استقبال رئیس دولت اصلاحات قرار گرفته است. در این میان عبدالله نوری و عبدالواحد موسوی لاری وزرای کشور سابق و اعضای کارگزاران نیز نقش مهمی داشته‌اند».

الحیات همچنین می‌نویسد: «جهانگیری گفته است که دیدارش با مقام عالی رهبری ایران موثر بوده و چشم‌اندازی از اهداف و دستاوردها را ارائه کرده است. او گفته است که مقام عالی رهبری معتقد به لزوم ارتباط با جریانات سیاسی هستند تا زمانی که جریانات به قواعد بازی و اصول قانون اساسی پایبند باشند».

این روزنامه اشاره می‌کند که این تحولات پس از درگذشت آیت‌الله هاشمی نشان می‌دهند که مرحله جدیدی از حیات سیاسی در ایران آغاز شده است. الحیات می‌افزاید: «میانه‌روها از هر دو جناح نگران قدرت‌گیری تندروها و نهادهای خاص هستند. علی مطهری نايب رییس مجلس نیز اخیرا از لزوم رفع حصر سخن گفته است».

این روزنامه در پایان می‌نویسد: «اصلاح‌طلبان باور دارند که در مرحله کنونی نیاز به آشتی ملی برای بازگرداندن اعتماد به جامعه وجود دارد تا از طریق آن پس از رفع حصر بتوان روند اصلاحات را پیش برد. علاوه بر این، آنان خواستار رفع موانع فعالیت‌های حزبی و سیاسی و شخصیت‌هایشان هستند. تلاش‌های شدیدی از سوی چهره‌های اصلاح‌طلب برای عادی‌سازی روابط میان رئیس دولت اصلاحات با مقام عالی رهبری ایران وجود دارد. احتمال حادث‌شدن این رویداد چندان زیاد نیست».
 
 
کلمات کلیدی : اصلاح‌طلبان + رابطه اصلاح‌طلبان با رهبری + اسحاق جهانگیری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.