توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 506916
کار احداث کانال انتقال آب به کانون‌های ریزگردها از سر گرفته می‌شود
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۱
استاندار خوزستان گفت: باید تلاش‌ها ادامه داشته باشد تا مشکل حدود 350 هزار هکتار کانون ریزگرد فعال داخلی در استان خوزستان با برنامه‌ریزی حل شود.

به گزارش ایسنا، غلامرضا شریعتی در همایش گرامیداشت هفته دولت با موضوع پایش، اثرات و روش‌های مقابله با ریزگردها که امروز (8 شهریورماه) در اهواز برگزار شد، با تبریک هفته دولت و گرامیداشت شهدای دولت اظهار کرد: در پیگیری‌های مقابله با ریزگردها با مشکل جدی مواجه شدیم که خارج از مطالعات و بررسی‌ها بود و بنابراین تصمیم گرفته شد که پروژه‌ها سریعا و همزمان با مطالعه اجرا شوند.

وی افزود: اجرای پروژه‌ها با دست خالی شروع شد ولی دولت با اختصاص 30 میلیارد تومان توجه ویژه‌ای به خوزستان داشت که در این راستا همه مسئولین و دستگاه‌های اجرایی در اجرای پروژه‌ها بسیج شدند.

استاندار خوزستان با اشاره به اجرای پروژه‌های نهال‌کاری در کانون‌های گرد و غبار در خوزستان در راستای مقابله با پدیده ریزگردها تصریح کرد: ابتدا کشت نهال در حدود 6 هزار هکتار از اراضی این کانون‌ها انجام شد که درصد قابل توجه و بیش از حد انتظار از این نهال‌ها سبز شده و رشد کرده‌اند.

شریعتی بیان کرد: باید کشت نهال ادامه پیدا کند و بدین منظور پی‌گیری‌هایی در این زمینه انجام و مقرر شد که دولت 230 میلیارد تومان در اختیار استان خوزستان قرار دهد. همچنین بررسی سنجش آلودگی هوا در دستور کار قرار دارد که در این زمینه جهاد نصر به جدیت کار را دنبال می‌کند و دو مجری  بیولوژی (منابع طبیعی) و فنی عمرانی (جهاد نصر)  اجرای این طرح را درست گرفته‌اند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: همچنین کانال آبی به طول 46 کیلومتر به عمق 1.5 متر و عرض 50 متر در حال ایجاد است که آب را به بخش‌های نهال‌کاری شده خواهد رساند. بخش زیادی از این کانال احداث شده ولی در این مسیر علاوه بر تأمین اعتبار با موانع زیادی از جمله لوله‌های گاز و زمین‌های مردم مواجه شده‌ایم که رفع همه این موانع نیازمند همکاری بین‌بخشی است.

شریعتی بیان کرد: درست است که کار احداث کانال اکنون متوقف است ولی ما به دلیل اینکه در فصل تابستان قرار داریم مجبور شدیم حدود یک ماه و نیم کار را به تأخیر بیندازیم و انشاءالله از 15 شهریورماه ادامه احداث کانال انجام می‌شود.

وی گفت: تاکنون همکاری دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مردم‌نهاد بسیار خوب بوده است و باید تلاش‌ها در این زمینه ادامه داشته باشد تا مشکل حدود 350 هزار هکتار کانون ریزگرد فعال داخلی در استان خوزستان با برنامه‌ریزی حل شود. همچنین تلاش‌ها بر این است که در سال 97 نیز بودجه قابل قبولی برای خوزستان در نظر گرفته شود تا در یک برنامه پنج ساله این کار را به پایان برسانیم.

استاندار خوزستان تصریح کرد: قرار بر این است که فرودگاه‌های اهواز را به دستگاه‌های پیشرفته پیش‌بینی وضعیت هوا مجهز شوند تا در صورت بروز پدیده ریزگرد، پروازها لغو نشوند. برای اولین بار در این زمینه توافقاتی انجام شده است تا دو دستگاه در دو سمت فرودگاه نصب شوند. هزینه تامین یکی از این دستگاه‌ها از بودجه کشوری تهیه می‌شود ولی طبق گفته سازمان فرودگاه‌های کشور این پروسه حدود یک سال زمان نیاز دارد.

شریعتی اظهار کرد: باید همچنان خوزستان محور کشاورزی باقی بماند و پیوست‌های زیست‌محیطی را جزو اولویت‌های اصلی قرار دهیم تا عوارض را به حداقل برسانیم.

وی گفت: قرار بر این است تا پایان سال چهار مانیتور شهری درج اطلاعات هواشناسی در سطح شهر اهواز نصب شوند تا امکانات اطلاع‌رسانی هواشناسی که حق مردم است در اختیار شهروندان قرار گیرد.
 
کلمات کلیدی : استان خوزستان + ریزگردها + گرمای هوا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.