نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 391932
۲۹ سال پیش با هزارتومان چه می توانستید بخرید؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۴
به یاد دارید در سال ۱۳۶۶ با هزار تومان چه میزان کالا می توانستید بخرید؟ ۵۰ سیخ کباب یا بیش از ۳۰ دیزی آماده ، شاید قدرت خرید سی سال پیش یک هزار تومان برای ایرانیان امروز،کمی رویاگونه و دور از ذهن به نظر برسد .

به گزارش خبرآنلاین، تورم در سال های اخیر جزئی جدا نشدنی از اقتصاد ایران بوده است به طوری که در این سال ها ارزش پول ایران به دلیل تورم غالبا دو رقمی به شدت تنزل کرده است . هزار تومان در سال ۱۳۶۶ بخش مهمی از حقوق ماهیانه افراد را به خود اختصاص می داد . در این مقطع زمانی حداقل دستمزد تعیین شده در هر ماه ۲۲۸۰ تومان بود که این رقم می توان اهمیت هر هزار تومانی را در زندگی سی سال پیش ایرانیان دریافت .

بی اغراق این پول کفاف هزینه های ۱۵ روز از زندگی خانوار ایرانی را می داد، خانواری به مراتب پرجمعیت تر از خانوارهای امروز ایرانی . در سال ۱۳۹۵ حداقل دستمزد ۸۱۲ هزار و ۱۶۵ تومان است به این ترتیب هزار تومان یک هشتصد و دوازدهم حداقل دستمزد محسوب می شود.

اگر رقم دریافتی هر فرد مجرد را مبنا بگیریم این نسبت متفاوت می شود چرا که دریافتی کارگر مجرد حداقل ۹۷۲ هزار تومان است . در سال ۱۳۶۶ هر دلار در حدود ۹۹ تومان بود به این ترتیب هر یک هزار تومان با حدود ۱۰ دلار برابری می کرد این در حالی است که در شرایط کنونی هر دلار در حدود ۳۵۰۰ تومان در بازار آزاد قیمت دارد .

این گزارش به شما نشان می دهد هزار تومان قدرت خرید چه حجم کالایی را در برخی اقلام داشت .

بلیت سینما

قیمت بلیت سینما در این سال ۱۵ تومان بود . به این ترتیب هر هزار تومان می توانست ۶۶ نفر را راهی سینما کند . در حال حاضر بلیت سینما بین ۵ تا ۱۵ هزار تومان در روزهای عادی و نیم بها قیمت دارد .

بنزین

هر لیتر بنزین در سال ۱۳۶۶ برابر با سه تومان قیمت داشت . به این ترتیب هزار تومان قدرت خرید ۳۳۳ لیتر بنزین را داشت . در حال حاضر هر هزار تومان با قیمت یک لیتر بنزین در کشور برابری می کند .

قیمت طلا

هر هزار تومان اندکی کمتر از قیمت یک گرم طلا بود . هر گرم طلا در این سال ۱۲۱۲ تومان بود . در حال حاضر قیمت هر گرم طلا به حدود ۱۱۳ هزار تومان رسیده است .

دلار

هر دلار در سال ۱۳۶۶ در بازار آزاد حدود ۹۹ تومان قیمت داشت به این ترتیب هر هزار تومان قدرت خرید بیش از ۱۰ دلار را دارا بود. هر دلار در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰ تومان قیمت دارد .

کباب کوبیده و دیزی

هر سیخ کباب کوبیده در این سال ۲۰ تومان قیمت داشت . طبق بخشنامه استانداری در سال ۱۳۶۶ هر دیزی با مخلفات نیز حدود ۳۰ تومان قیمت داشت . به این ترتیب با هر هزار تومان امکان خرید ۵۰ سیخ کباب کوبیده فراهم بود و هزار تومان به اندازه ۳۳ دیزی با مخلفات می ارزید.

تخم مرغ

هر شانه تخم مرغ در این سال ۴۰ تومان قیمت داشت به این ترتیب با هزار تومان می شد ۲۵ شانه تخم مرغ خرید . هر تخم مرغ در حال حاضر حدود ۳۵۰تومان قیمت دارد .

هزار تومانی در سال ۱۳۶۶ درشت ترین پول ایران محسوب می شد. همین یک اسکناس هزینه نیمی از ماه را برای یک خانوار تامین می کرد در حالی که این روزها ۱۰ هزار تومانی ، درشت ترین اسکناس ایران نمی تواند حتی خرید یک روز زندگی ایرانی را تامین کند از این روست که چک پول در بسیاری از موارد جایگزین پول نقد مورد نیاز در ایران شده است . باید توجه داشت کارت های اعتباری در این سال ها به شدت جای پول نقد را در مراودات مالی روزمره گرفته اند .
 
کلمات کلیدی : نقدینگی+پول +تورم
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۴:۰۷:۴۱
مردم که خودشون میدونن ارزش پول به کجا کشیده چون تضعیف قدرت خرید رو لمس میکنند
این گزارش رو برای وزیر محترم اقتصاد بفرست (3934094) (alef-11)
 
افشین - اورمیه
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۴:۳۰:۴۹
با عرض ادب و احترام

افسوس و دیگر
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
هیچ

پیروز و موفق باشید. (3934149) (alef-11)
 
سالار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۵:۲۰:۰۱
بسیار عالی واقعا جالب بود معیاری از اون زمان ممکنه به یاد خیلیها نباشه (3934247) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۵:۴۹:۲۹
بسيار جالب بود (3934292) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۸:۱۷:۳۴
شما قیمت ها گفتید ولی دستمزد رو نگفتید که در آن زمان حقوق یک ماه یک کارگر یا کارمند حدود جهارهزارتومان بود ولی الان حدود دومیلیون تومنه (3934611) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۸:۵۰:۱۱
با سلام ای کاش در مورد قیمت زمین مسکونی و ساختمان مسکونی آن زمان را هم می نوشتی تا ارزش پول آن زمان را نسبت به حالا بهتر می شد مقایسه کرد اما هر چه بود گذشت یاد آن روزها بخیر خدایا عاقبت جوانان بیکار وبی خانه را در این زمانه وانفسا ختم بخیر بفرما الهی آمین . (3934650) (alef-11)
 
شریفی
United States
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۱۹:۵۵:۳۸
در 39 سال پیش دو حلقه لاستیک با تیوپ برای پیکان خودم خریدم 125 تومان باور میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟ (3934786) (alef-11)
 
یاسر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۴ ۲۳:۳۱:۲۵
واقعا خسته نباشید (3935070) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۰۰:۱۵:۴۵
آیا می دانید در فاصله سالهای 1350 تا 56 تورم صفر بود آیا می دانید در همان سالها دلار آمریکا که الان برای ما مهم شده 65ریال بود (3935112) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۰۰:۲۱:۳۷
نکته جالبتر اینکه ان زمان هنوز ما در اوج جنگ با عراق بودیم (3935115) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۰۰:۴۸:۵۵
یادش بخیر عید ۶۷ یه شلوار لی برفی خریدم ۳۵۰۰ البته بابام خرید کف همه برید دستمزدم روزی ۵۰ تومن بود که در یک ماه میشد ۱۲۵۰ تومن پول یه شلوار ۶ جیب بلیط هواپیما تهران بوشهر برای بچه ها ۳۰۰ تومن بود کرایه ازادی انقلاب ۳ تومن بود سنم ۴۳ ساله موشک باران سآم راهنمایی بود کلا از اسفند مدارس تعطیل شد بلیط اتوبوس شهرستان ۴۰ تومن بودسینما ۱۰ تومن انقلاب میدون قزوین ۷ تومن ساندویچ ۱۰ تومن یادش بخیر (3935135) (alef-11)
 
مهمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۰۲:۴۰:۱۴
یک زمانی با یک ریال یک هفته مدرسه را سر می کردم و هزار تومان برایم یک رویا بود الآن با 3 میلیون تومان عزا دارم. (3935184) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۰۴:۳۲:۴۴
همیشه وقتی قیمت های گذشته گفته میشود بایست حقوق ان دوران هم گفته شود. مثلا هنگامیکه دار 70 ریال بود حقوق کارمند بانک هم 3500 ریال بود .
یعنی کمتر از قیمت یک بسته ادامس پ. ک 4 حبه ای الان ! (3935198) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۵ ۰۸:۲۶:۱۸
مردانه تضمين بدهند كه وضعمان از اين كه هست بدتر نشود هر كار دلشان مي خواهند بكنند مخلصشان هم هستيم ديگه انصافا بيشتر از اين بار و فشار رو نمي تونم تحمل كنم دارم كم كم به خودكشي و راحت شدن از اين همه فشار و عذاب فكر مي كنم نگيد برو تقوا پيشه كن كه گوشم از اين حرفها پره ما اينكاره نيستيم ! (3935299) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.