نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 415310
زنگ هشدار نقدشدن نقدینگی/گام‌های افزایش تورم پرشتاب‌تر می‌شود؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۶
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه نقدینگی در حال حرکت به سمت نقدشوندگی است، گفت: چنانچه نقدینگی در بازارهایی که سفته‌بازی در آن جذاب است وارد شود، زنگ هشدار افزایش تورم به صدا درمی‌آید.

به گزارش مهر، سعید میرشجاعیان در گفت‌وگویی با اشاره به جدیدترین آمار بانک مرکزی در خصوص عبور نقدینگی از مرز ۱۱۲۲ هزار میلیارد تومان، گفت: نقدینگی داستان خاص خود را داشته و ادبیات و تئوری‌های آن نیز کاملا مشخص است؛ اما باید به این نکته اشاره کرد که تفاهم واحدی در دنیا در خصوص ارتباط نقدینگی با تورم وجود ندارد و برخی اقتصاددانان هم بر این باورند که الزاما بین نقدینگی و تورم یک رابطه مستقیم وجود ندارد؛ کشور امریکا نیز مثال خوبی برای این موضوع در دنیا است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: علیرغم رشد نقدینگی بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی،  تورم ایران طی ماههای گذشته کاهشی بوده و حتی تورم نقطه به نقطه نیز ماه قبل کاهش یافته است؛ به عبارت دیگر میانگین تورم کاهشی است؛ ولی اینکه افزایش نقدینگی منجر به بالا رفتن تورم شود،  بستگی به ترکیب نقدینگی دارد.

وی تصریح کرد: این نکته مهم است که نقدینگی در چه ترکیبی در اقتصاد وجود دارد؛ اگر این نقدینگی در سپرده‌های بلندمدت یا کوتاه‌مدت ورود یابد، شرایط متفاوت از هم خواهد بود؛ اما در مجموع وضعیت فعلی به ما می‌گوید که نقدینگی در حال پیدا کردن حالت نقدشونده‌تری نسبت به گذشته است؛ وقتی این اتفاق رخ دهد و نقدینگی حالت نقدشوندگی‌تر پیدا می‌کند، بسته به اینکه وارد چه بخشی می‌شود، آثار متفاوتی دارد.

به گفته میرشجاعیان،  چنانچه نقدینگی وارد بخش‌هایی شود که در آن، سفته‌بازی جذاب است و در کنار آن، نقدینگی نیز نقدشونده‌تر شود، زنگ هشدار افزایش تورم برای کشور به صدا درمی‌آید؛ البته ورود نقدینگی به سمت بازارهای سوداگرایانه یکباره اتفاق نمی‌افتد؛ ولی در کل این چراغ در جلوی ما روشن است؛ باید برای رشد نقدینگی فکری کرد و موضوع را طوری با تولید ملی تناسب داد که نقدینگی منجر به رونق بازارهای سوداگرایانه نشود؛  پس نباید به آن بی‌تفاوت بوده و آن را رها کنیم.  

وی اظهار داشت: اگر تولید رونق پیدا کرده و حرکت پیدا کند؛ عرضه نیز افزایش می‌یابد و نقدینگی را به سمت خود می‌کشد؛ این یکی از سیاست‌هایی است که اکنون در حال اجرا است و می‌تواند با رشد اقتصادی، حرکت نقدینگی را به خود جلب کند؛ اما به طور کلی حرکت نقدینگی باید همزمان با کنترل پایه پولی باشد.  
 
کلمات کلیدی : نقدینگی+پول +تورم
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۰۹:۵۵:۵۰
این روزها مدام از افزایش سرسام آور نقدینگی می گویند ولی این نقدینگی هیچ اثری بر روی زندگی مردم عادی نداشته است و به نظر می رسد فقط بین گروهها و افرادخاصی تقسیم می شود. (4021973) (alef-11)
 
کامیاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۹ ۱۰:۲۲:۵۳
وقتی حقوق یک پزشک حداقل 12 میلیون در ماه و کارانه اش حدود 100 میلیون در ماه باشد معلوم است که نقدینگی در کشور افزایش می یابد.

دولت با فربه کردن گروه و اقشار خاصی، آنها را به اشرافی گری سوق داد و سایر اقشار چوب آن را می خورند. (4022011) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.