توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 283130
ظریف: ظریف: توافق هسته ای می تواند پوششی را که اسراییل در زیر آن پنهان شده است، بردارد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۲
وزیر امور خارجه ایران گفت: شورای امنیت سازمان ملل متحد بالاخره بعد از هشت سال حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناخت.

محمد جواد ظریف در گفتگو با خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین که در بالکن معروف هتل کوبورگ در وین صورت گرفت پاسخ داد. جایی که ظریف بارها بر روی آن آمد و با خبرنگاران گفتگو کرد.

خبرنگار شبکه المیادین در ابتدا گفت: ما اکنون در بالکن معروف دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران قرار داریم، بالکنی که از آن بر خبرنگاران اشراف داشت و به دیپلماسی بالکنی معروف شد.

وی از ظریف سوال کرد: آقای ظریف در ابتدا دستیابی به توافق را تبریک می گویم و به نظر می رسد دیپلماسی بالکنی دستاورد زیادی داشت آیا چنین است؟

ظریف پاسخ داد: در واقع دیپلماسی بالکنی به معنای واقعی نوعی از دیپلماسی نیست بلکه فرصتی برای استنشاق هوای تمیز و پاکیزه است. همچنین فرصتی برای گپ و گفتی با خبرنگاران ایرانی و غیر ایرانی بود. خبرنگرارانی که منتظر شنیدن خبرهایی بودند. من از خبرنگاران به خاطر تحمل روزهای سخت معذرت می خواهم، زیرا برای ساعت های طولانی پشت درهای بسته منتظر می ماندند.

خبرنگار پرسید: آیا به نظر شما همه این ها استحقاق انتظار هجده روز را داشت؟

ظریف پاسخ داد: طبعا جمع بندی مذاکرات هسته ای وین دستاورد بزرگی و پیروزی دیپلماسی بر تهدید و فشار بود. سال های طولانی تهدید و فشار علیه ایران برای غربی ها هیچ دستاوردی نداشت و از سوی دیگر دو سال دیپلماسی و احترام نتیجه داد. این درس و تجربه مهمی نه تنها در این چارچوب بلکه در سطح جهانی و عمومی است. باید درس و تجربه اساسی برای مقامات آمریکا و دیگر کشورهای جهان باشد. آنان تصور می کردند که می توانند همه چیز را با زور و تهدید به دست آورند و هرگز راه حل سیاسی و دیپلماتیک ارائه نمی کردند. همه چیز را امتحان کرده بودند ولی دیپلماسی و احترام را تجربه نکرده بودند.

خبرنگار المیادین در سوالی دیگر پرسید: ایران نخستین کشور جهان است که بدون جنگ از سیطره فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد خارجی می شود و این به فضل دیپلماسی این کشور است نظر شما در این باره چیست؟

ظریف پاسخ داد: این درست است. این نیز طبعا موفقیت مهمی است. ایران به احتمال قوی نخستین کشوری است که شورای امنیت بعد از هشت سال مخالفت حق آن را در غنی سازی اورانیوم به رسمیت شناخت. شورای امنیت در طول هشت سال از ایران می خواست که از برنامه غنی سازی اورانیوم خود چشم پوشی کند. این برای ایران موفقیت و دستاورد بزرگی است. گروه پنج بعلاوه یک نیز از برخی از مواضع غیر واقعی گذشته خود عدول کند و مواضع مثبت جدیدی اتخاذ کند.

خبرنگار المیادین در ادامه پرسید: آقای وزیر آیا توافق هسته ای با ایران برای منطقه نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت؟

ظریف پاسخ داد: من معتقدم که این توافق می تواند پوششی را که اسراییل در زیر آن پنهان شده است، بردارد. اسراییل بر اقدامات وحشیانه خود علیه مردم منطقه از جمله مردم لبنان و غزه سرپوش می نهد. این توافق همچنین از کمک برخی از شرکا و همسایگان ما به برخی از گروه های تروریستی در منطقه پرده بر می دارد. کسانی که تلاش کردند تحت پدیده موسوم به ایران هراسی مخفی شوند. برخی در صدد بهره برداری از موضوع ایران هراسی در منطقه بودند و هستند. من خطاب به کشورهای برادر و دوست عرب خود در منطقه خلیج فارس و جهان عرب می گویم که ایران با حسن نیت برای همکاری و شراکت با شما بر اساس احترام متقابل و حسن همجواری آمادگی دارد. ما ( ایران و کشورهای عربی ) با چالش های مشترکی زیادی مواجه هستیم ما نقاط مشترک زیادی نیز داریم تا بر آن تکیه و اعتماد کنیم. زمان همکاری مشترک فرا رسیده است و این اولویت مهمی برای دولت ایران است که با همسایگان همکاری و روابط را تقویت کنیم. زمان آن فرا رسیده است که با شرکا و همسایگان با چالش های مشترک از جمله افراط گرایی و طایفه گرایی مقابله کنیم.

خبرنگار المیادین در ادامه پرسید: جناب وزیر آیا این تصویر را می شناسید که موضوع آخرین سوال است. چرا دیپلماسی دست دادن ظریف و دیپلماسی ایران بر اساس اظهارات نتانیاهو در حد خود یک بمب اتم است؟ در واقع اسراییل به بحران افکنی و ایجاد تنش نیاز دارد تا این که بر تجاوزگری های مستمر خود سرپوش گذارد. اسراییل با تنش زایی در منطقه در صدد سرپوش گذاشتن بر اقدامات غیر انسانی و وحشیانه خود بر ضد ملت لبنان و فلسطین و دیگر ملت های منطقه است. بنابراین هرگونه صلح و آرامش در منطقه موجودیت اسراییل را تهدید می کند.
 
کلمات کلیدی : ظریف
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.