توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 457380
مواضع ترامپ درباره برجام
بخش سیاسی الف، 9 فروردین 96
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۸
رئیس‌جمهور آمریکا از زمان رقابت های انتخاباتی تا ورود به کاخ سفید و پس از آن اظهاراتی گوناگون درباره برجام بیان کرده‌ است.

به گزارش میزان، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا از زمان رقابت های انتخاباتی ریاست‌ جمهوری تا ورود به کاخ سفید و پس از آن اظهاراتی گوناگون درباره برجام بیان کرده‌ است.

 فریادهای ترامپ بر سر «برجام»

 از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون موضوع ایران همیشه از اصلی ترین و کانونی ترین مسأله کارزار انتخاباتی ریاست‌جمهوری آمریکا بوده که رقبای انتخاباتی سعی می کنند با وعده ادعای ایجاد مانع در راه قدرت گیری ایران در منطقه در حوزه‌های مختلف توجه طبقه حاکمه آمریکا را به خود جلب کنند.

دونالد ترامپ بارها در خصوص مهمترین و چالشی‌ترین موضوع سال های اخیر بین آمریکا و ایران یعنی توافق هسته ای اعلام کرد که برجام توافقی فاجعه بار برای آمریکا بوده چرا که دولت آمریکا درمقابل دریافت امتیازات ناچیزی امتیازات فراوانی به دولت ایران اعطا کرده‌ است.
 
ترامپ همیشه ضمن تاکید بر مخالفت صریح خود با توافق هسته ای با ایران مدعی می‌شد در زمان ریاست جمهوری او ایران هیچ‌گاه اجازه نخواهد یافت به سلاح اتمی دست یابد و برای تغییر مفاد برجام به نفع آمریکا سعی می کند که با دوبرابر و سه‌برابرکردن تحریم‌های فعلی آمریکا، ایران را مجبور کند تا دوباره پای میز مذاکره بنشیند.

رئیس‌جمهور جدید آمریکا در مناظره اول خود با نامزد دموکرات ها با اشاره به اینکه برجام امنیت اسرائیل را به خطر انداخته مدعی شد که برجام یکی از شاهکارهای سیاست خارجی هیلاری کلینتون است چرا که ایران در زمان تواق هسته ای در نتیجه تحریم های آمریکا دربدترین شرایط خود قرار داشت اما با برجام، ایران اکنون به یک قدرت بزرگ تبدیل شده است.

سرانجام پس از ماه‌ها هیاهو و سروصدای فراوان، نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اعلام شد و علی‌رغم پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌ها و فضای حاکم بر رسانه‌های مسلط جهان، این دوره سکان هدایت کاخ سفید به دونالد ترامپ سپرده شد.

هراس غربی‌ها از پاره‌شدن برجام 

 پایگاه «فوربس» در مطلبی به دونالد ترامپ هشدار داد که لغو توافق هسته‌ای نه تنها غیر ممکن است بلکه از نظر اقتصادی به ضرر خود دولت آمریکا نیز خواهد بود.

 «فوربس» در خصوص غیرعملی‌بودن لغو برجام به دونالد ترامپ یادآوری می کند که توافق هسته‌ای را علاوه بر دولت اوباما، دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل امضا کرده‌اند و  این کشورها تمایلی به بازنگری توافق موجود ندارند، بنابراین نمی‌توان آن را یک‌طرفه لغو کرد تنها کاری که می‌توان انجام داد این است که ایران را ملزم کند تا به مفاد توافق پایبند بماند.

 نویسنده این مطلب در خصوص عدم تمایل کشورهای دیگر شورای امنیت سازمان ملل به لغو توافق هسته‌ای می نویسد که صنایع این کشورها هم اکنون میلیاردها دلار قرارداد تجاری با ایران را امضا کرده‌اند و طبیعی است که مانع لغو توافق هسته‌ای یا بازنگری آن شوند.

 وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون شرکت بزرگ هواپیماسازی «بوئینگ » قرارداد تجاری با ایران دارد می‌نویسد که لغو برجام موجب متضرر‌ شدن این شرکت و اقتصاد آمریکا می ‌شود.

 پایگاه «فوربس» در بخش دیگری تلاش برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران را کاری بیهوده دانست و نوشت: لغو برجم عملا هیچ مانعی در مقابل پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران قرار نمی دهد.

 وب‌سایت «تاون هال» پس از اعلام خبر پیروزی دونالد ترامپ در گزارشی اعلام کرد که  باراک اوباما در دوران چند ماهه انتقال قدرت  در تلاش است تا قبل از خروج از کاخ سفید و روی کار آمدن ترامپ توافق هسته ای را تقویت کند.

طبق توافق هسته ای تحریم ها علیه ایران بر اساس زمان بندی توافق شده باید لغو می شد و برای مثال شرکت بوئینگ قرارداد 25 میلیارد دلاری با ایران برای فروش هواپیما را امضا کرد، اما کنگره جمهوریخواه و هوادار دونالد ترامپ نهایت تلاش خود را کرد تا از فروش هواپیما به ایران جلوگیری کند.

این گزارش همچنین می‌افزاید که اوباما به احتمال زیاد تحریم های بیشتری را در روز های باقیمانده از ریاست جمهوری لغو کند تا از این طریق اقدام دولت آینده در راستای لغو برجام را سخت تر کند.

 اما پس از مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری، دونالد ترامپ به یک‌باره درباره توافق هسته‌ای موضع سکوت در پیش گرفت و تنها برخی از وزرای کابینه او آشکار و پنهان از توافق هسته‌ای دفاع می‌کردند و ترامپ هم هر از گاهی برای خالی نبودن عریضه در تویتربازی خود به بدبودن توافق هسته‌ای هم اشاره‌ای می‌کرد.

 لحن ترامپ تغییر می‌کند

 پس از شروع به کار رسمی دونالد ترامپ در کاخ سفید دولتمردان کشورهای غربی که گویی هیاهوهای دونالد ترامپ مبنی بر لغو برجام را جدی گرفته بودند فدریکا موگرینی را روانه واشنگتن کردند تا از حفظ برجام در دولت جدید آمریکا مطمئن شوند.

 «نیویورک تایمز» با اشاره به دیدار موگرینی با مقامات ارشد دولت ترامپ می‌نویسد: با وجود اظهارات آشکار ضد برجامی دونالد ترامپ که آن را بد، وحشتناک و احمقانه توصیف می‌کند، مقامات کنونی آمریکا در نشست اخیر با «فدریکا موگرینی» پایبندی خود را به توافق هسته‌ای با ایران اعلام کردند و اعضای کابینه  حتی بیانیه آتشین «مایکل فلین» علیه ایران را در گفتگوهای رسانه‌ای تصحیح کردند.

مایکل فلین مشاور امنیت ملی وقت دونالد ترامپ در اظهاراتی مدعی می‌شود که ایران پس از آزمایش موشکی بالستیک رسما «تحت نظارت» دقیق دولت آمریکا قرار گرفته و از این پس تمام اقدامات ایران با نظارت بیشتری پی‌گیری خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : دونالد ترامپ+برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.