توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 407060
ادعای دبیر کل اتحادیه عرب درباره جنگ سوریه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۳:۴۰
دبیر کل اتحادیه عرب مدعی شد محافل علمی معتقدند که خشکی زمین های کشاورزی و خراب شدن محصولات در شکل گیری جنگ سوریه نقش داشت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان: پایگاه اینترنتی الوطن مصر نوشت؛ « احمد ابوالغیط»دبیر کل اتحادیه عرب گفت: خشکی باعث شد تا یک میلیون و 500 هزار کشاورز سوری از روستاها به شهرها مهاجرت کنند که به دنبال آن ساختار اجتماعی کشور دچار آشفتگی شدید شد و این موضوع نمونه ای است که نشان می دهد کمبود آب می تواند باعث ناآرامی های سیاسی و اجتماعی شود.

ابوالغیط با اشاره به اینکه منابع آب های شیرین در جهان عرب جزء کمترین منابع در سطح جهان است، هشدار داد طبق گزارش ها، چه بسا صنعاء پایتخت یمن در سال 2019 خشک شود.

وی گفت: خطر در کمین همه رودخانه ها چه رودهای دجله و فرات که بیش از هر مکان دیگر در جهان آب از دست داده اند و چه رود اردن و دیگر رودها است.

دبیرکل اتحادیه عرب بر اهمیت تقویت تواناییمذاکراتی در کشورهای عربی درباره منابع مشترک آبی با کشورهای غیرعربی تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد انرژی، آب و غذا سه رکن توسعه در قرن کنونی به شمار می آیند. این سه رکن مرتبط، به گفتگو و آینده نگری نیاز دارند که فقط منافع نسل های کنونی را مد نظر قرار نمی دهند بلکه به زندگی و آسایش نسل های آینده نیز توجه می کنند.

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین به وجود یک طرح منطقه ای برای ارتباط بین این عناصر سه گانه اشاره کرد و گفت: حضور کشورهای عربی در این طرح زمینه را برای رویارویی این کشورها با چالش های توسعه، بر پایه شیوه های علمی و برنامه ریزی دقیق فراهم خواهد ساخت.

ابوالغیط در هشتمین نشست دوره ای شورای وزیران منابع آبی کشورهای عربی این اظهارات را بیان کرد؛ نشستی که در مقر دبیرخانه اتحادیه عرب به ریاست معتز موسی عبدالله سالم وزیر منابع آبی و برق سودان و با حضور وزیران منابع آبی کشورهای عربی یا نمایندگان آنها و نمایندگان سازمان های عربی، منطقه ای و بین المللی برگزار شد.
 
کلمات کلیدی : اتحادیه عرب+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.