توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490464
جان و مال شهروندان، قربانی حمل نامناسب بار/ جریمه 75 هزار تومانی در انتظار متخلفان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰
حمل تیرآهن و ورق‌‌های فلزی بدون رعایت شرایط ایمنی و مقررات مربوط جریمه 75 هزار تومانی در کلانشهرها به دنبال دارد؛ چرا که این امر می‌تواند حوادث جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته و جان، مال و ایمنی شهروندان را به خطر بیندازد.

به گزارش فارس، هر از چند گاهی در صفحه حوادث خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری و روزنامه‌ها، با خبری مرتبط با حادثه‌آفرینی خودروهای حامل تیرآهن یا ورق‌های آهنی مواجه می‌شویم؛ حوادثی که منجر به خسارت به وسایل نقلیه، ساختمان‌ها و حتی انسان‌ها می‌شود.

همه این حوادث در یک کلید واژه شریک هستند «حمل نامناسب بار»

مفهوم و تصویر این کلید واژه را به وفور در معابر شهری شاهدیم؛ همان مواقعی که از تعجب حمل بارهای نامتعارف توسط  موتورسیکلت یا خودروهای شخصی دهانمان باز می‌ماند در واقع حمل نامناسب بار را شاهدیم که می‌تواند به حادثه‌ای بینجامد.

حوادث مرتبط با این قضیه همیشه توسط وسایط نقلیه غیرمجاز به وقوع نمی‌پیوندد بلکه در خیلی از موارد شاهدیم که خودروهای مجاز حمل بار نیز به علت عدم رعایت نکات ایمنی یا ناتوانی راننده در کنترل آن حادثه می‌آفرینند؛ حتی در مواردی شاهدیم که حمل بار بیش از حد توسط این دسته از خودروهای باری نیز خبرساز می‌شود.

حال سؤال پیش می‌آید که به راستی وسیله مناسب برای حمل و نقل اجسام کدام است و در این راستا چه مرجعی این تخلفات را دیده و با آن برخورد می‌کند؟

پلیس راهنمایی و رانندگی اولین پاسخی است که در جواب به سوال بالا در ذهن افراد نقش می‌بندد.

در قانون و بر اساس آئین‌نامه راهنمایی و رانندگی آمده که پلیس با حاملان اجسامی نظیر تیرآهن و ورق‌های فلزی که بدون رعایت شرایط ایمنی و مقررات مربوط اقدام کنند برخورد کرده و متخلفان را اعمال قانون خواهد کرد. 

این اعمال قانون بر اساس کد جریمه 2024 اجرا خواهد شد؛ بدین صورت که رانندگان متخلف در کلانشهرها 75 هزار تومان،‌ در شهرها 60 هزار تومان و در روستاها 45 هزار تومان جریمه خواهند شد؛ البته با این امید که حداقل با اعمال جریمه‌ها، این دسته از تخلفات حادثه‌ساز کمتر شده و جان،‌ مال و ایمنی انسان‌ها بیش از پیش محترم شمرده و حفظ شود.
 
کلمات کلیدی : پلیس راهنمایی و رانندگی + جرائم رانندگی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.