توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 452475
رویترز: جانشین بغدادی مشخص شده است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۱۰
رسانه غربی در گزارشی به نقل از مقامات و منابع آمریکایی و عراقی، بر شکست قطعی تروریستهای داعش در موصل و تعیین جانشین «ابوبکر البغدادی» تاکید کرده است.

به گزارش فارس، در حالی که عملیات نیروهای عراقی برای باز پسگیری موصل از تروریستهای داعش ادامه دارد، رسانه غربی در گزارشی بر وضعیت بد داعشیها و تلاش آنها برای «بقا» تاکید کرده است.

رویترز ابتدا از «هشام الهاشمی» مشاور دولت عراق و مولف کتاب «جهان داعش» نقل قول کرده است. او گفته که بیش از نیمی از شش هزار داعشی که برای دفاع از مواضع این گروه در شهر موصل حضور داشتند، کشته شده‌اند.

در ادامه گزارش هم به نقل از فرماندهان آمریکایی تاکید شده که جنگ در موصل، اکنون وارد «مرحله آخر و نهایی» شده است.

یک سرتیپ نیروی هوایی ارتش آمریکا که در عراق حضور دارد، از تلاش نیروهای خارجی عضو داعش برای خروج از موصل تاکید کرده است.

 «متیو آیسلر» به رویترز گفته، نیروهای عراقی عضو داعش که در صحنه نبرد حضور دارند، دیگر نیروی متمرکز و خطری بزرگ نیستند.

وی تصریح کرد: «آنها این جنگ را باخته‌اند و چیزی که شما شاهدش هستید، اقدام آنها برای به تاخیر انداختن جنگ است».

این رسانه در ادامه گزارش خود نوشته که «اگرچه شکست موصل عملا حکومت داعش در عراق را پایان خواهد داد اما مقامات آمریکایی و عراقی برای زیرزمینی شدن فعالیت این گروه و به راه انداختن جنگی شبیه به جنگی که پس از تهاجم به رهبری آمریکا به عراق(در سال 2003) انجام شد، در حال آماده شدن هستند».

«روپرت جونز» جانشین فرمانده ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش با بیان اینکه رهبران داعشی اکنون فقط روی بقایشان تمرکز کرده‌اند، گفته که «نابودی آنها(داعش) حتمی است و مساله تنها زمان تحقق آن است».

از نظر «هشام الهاشمی» مشاور عراقی، «ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش، در نقاط پرت و بیابانی که ساکنانش منحصرا قبایل سنی شمال رود فرات هستند، حضور دارد.

از جمله نقاط همجوار این مناطق می‌توان به شهر «البعاج» در شمال غربی عراق تا شهر «البوکمال» در مرز سوریه اشاره کرد.  

الهاشمی معتقد است که برای داعش، «این منطقه تاریخی‌شان است و آنها ساکنان  و سرزمین آنجا را می‌شناسند. در آنجا پیدا کردن غذا، آب و سوخت برایشان راحت است و آنها راحت‌تر از مناطق پرجمعیت، جاسوسان را شناسایی می‌کنند».

رویترز در ادامه گزارشش از تعیین یک گروه شامل نیروهای ویژه سیا و دیگر نهادهای اطلاعاتی و ماهواره اطلاعاتی «آژانس ملی اطلاعات مکانی» آمریکا به منظور کشف و پیدا کردن ردی از البغدادی خبر داده است.

در ادامه گزارش این رسانه غربی از اقدامات ابوبکر البغدادی برای حفاظت از خودش و گیر نیافتادن در دام نوشته است.

به گفته منابع اطلاعاتی امریکایی، او از ماجرای کشته شدن اسامه بن لادن درس گرفته و برخلاف سرکرده القاعده، تنها به یک پیام رسان و پیک وابسته نیست بلکه چند پیام رسان و پیک دارد.

سرکرده داعش با درس گرفتن از کشته شدن «انور العولقی» عضو ارشد القاعده در یمن در حمله پهپادی 2011 آمریکا، تنها با یک خودرو جابجا نمی‌شود و مدام از چند خودرو استفاده می‌کند.

در ادامه گزارش رویترز، صحبت از قائم مقام و جانشین ابوبکر البغدادی هم مطرح شده است.

این رسانه به نقل از منابع اطلاعاتی عراقی نوشته که هرچند البغدادی علنا جانشینی برای خودش تعیین نکرده اما «ایاد العبیدی» که به «فاضل هیفا» هم شهرت دارد،‌ عملا قائم مقام البغدادی است.

به گفته منابع عراقی،‌ العبیدی در زمان صدام ‌دیکتاتور معدود عراق در سمت مامور امنیتی مشغول به کار بود.

برخی منابع هم می‌گویند که بیش از 40 عضو ارشد داعش در حملات هوایی «ائتلاف به رهبری آمریکا» کشته شده‌اند.

اما «فضیل ابو رقیف» کارشناس عراقی هشدار داده که با وجود کشته شدن سران داعش، «فرماندهان جدیدی سر بر خواهند آورد چرا که ساختار سازماندهی آن باقی می ماند».
 
 
کلمات کلیدی : ابوبکر البغداری+داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.