نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490879
بررسی آخرین تحولات عراق در گفت و گو با رویوران؛
پیروزی در موصل پایان گروه تروریستی داعش است/شرایط در عراق با سوریه متفاوت است
گزارش از : معصومه پورصادقی،20 تیر 96
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۹
تحلیلگران معتقدند با وجود اینکه هنوز مناطق مهمی در دیگر استان‌های این کشور در تصرف گروه تروریستی داعش قرار داشته و داعشی‌ها از آنجا می‌توانند عملیات‌هایی را علیه مناطق تحت کنترل نیروهای عراق انجام دهند اما موصل به عنوان دومین شهر بززگ عراق، بزرگترین نماد پیروزی بوده و داعشی ها را تضعیف کرده است.
 
به گزارش  الف، طی دو روز گذشته حیدر العبادی، نخست وزیر عراق شکست گروه تروریستی داعش در موصل و آزادسازی این شهر را اعلام کرد. عملیات آزادسازی موصل از 9 ماه پیش و با مشارکت ارتش عراق و همچنین کمک ایران و بسیج مردمی آغاز شد. پس از عقب نشینی گروه تروریستی داعش از مناطق مختلف استان نینوا و آغاز مرحله آزادسازی این شهر، نیروهای ارتش وارد موصل شدند.
 
شهر موصل، مرکز استان نینوا واقع در شمال عراق در تابستان سال 2014 با حمله گروه تروریستی داعش سقوط کرد. ابوبکر بغدادی، رهبر این گروه تروریستی در مسجد نوری این شهر اعلام خلافت کرد. در حال حاضر بیش از 9 میلیون از مردم این شهر آواره شده اند و صدها سرباز عراقی جان خود را در این راه از دست داده اند که سرانجام منجر به شکست داعش و بازپس گیری موصل شده است.


حسین رویوران کارشناس مسایل منطقه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی الف، در مورد پیروزی دولت عراق در موصل و بیرون راندن داعش اظهار داشت: پیروزی موصل، بدون شک پایان گروه تروریستی داعش است. بسیاری از شهرهای بزرگ عراق از وجود گروههای تروریستی داعش پاک شده است اما نکته اصلی این جاست که همچنان 5 شهر کوچک عراق مثل تلعفر،الحویجه، مناطق غرب استان الانبار و مناطق کوهستانی کرکوک و قائم، داعش در آنها حضور دارند و نمیتوان گفت امنیت کامل به عراق باز گشته است و پاکسازی همچنان ادامه دارد.
 
وی در پاسخ به این سوال که گفته می شود بسیاری از داعشی‌ها همراه مردم از شهر خارج شده‌اند، گفت: این گفته ها که داعشی ها با مردم از شهر فرار کرده اند درست است و این احتمالات وجود دارد، اما باید این نکته را هم در نظر گرفت که نیروهای دولتی معمولا زمانی که افراد را تخلیه می‌کنند آنها را مورد شناسایی و بازجویی قرار میدهند و تا به این لحظه هم بسیاری از از داعشی ها از این طریق دستگیر شده‌اند.
 
این کارشناس مسایل منطقه ای افزود: همچنین مردم با ارتش همکاری کرده و بسیاری از داعشی ها تحویل داده اند اما افرادی هم بوده اند که تنها به دلیل بیکاری به عضو داعش در آمده بودند که از کرده خود پشیمان هستتند و با دولت و ارتش همکاری کرده اند.
 
رویوران در پاسخ به اینکه گفته می شود که مردم عراق به دلیل برخی سیاست های دولت ناراضی هستند، تاکید کرد: دولت عراق منتخب مردم است و از پارلمان بیرون آمده است. اما نکته ای که وجود دارد این است که دولت عراق از توان کافی برای حل مشکلات اجتماعی برخوردار نیست و هزینه های زیادی را باید بر عهده بگیرد که ناتوان است، به طور مثال مردم عراق همواره با قطعی آب و برق مواجه هستند و دولت اقدامی در این خصوص انجام نمیدهد.
 
این کارشناس مسایل منطقه ای در مورد تفاوت وضعیت عراق با سوریه اظهار کرد: وضعیت عراق در حال حاضر بهتر از سوریه است و یکسره سازی امکان دارد اما در سوریه به دلیل اینکه امکانات مالی در آنجا پایین تر است امکان یکسره سازی در کوتاه مدت وجود ندارد و همچنان شهرهای زیادی درگیر است اما در عراق به زودی داعش بیرون خواهد شد.
 
وی تاکید کرد: داعش تا زمانیکه سلاح و پول در دست دارد، باقی خواهد ماند، لذا تمام کشورهای حامی این گروهگ تروریستی باید حمایت های مالی و نظامی خود را قطع کنند چراکه امنیت منطقه به ضرر همه خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : آزادسازی موصل، عراق، داعش، پیروزی
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۰۹:۲۴:۰۱
کاش از سوریه و عراق خارج بشن بریزن تو عربستان. ریشه همه بدبختی های ما از .. عربستان بوده. (4468245) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۰ ۱۰:۰۳:۰۴
داعش چگونه وارد موصل شد ؟؟؟؟ از کجا آمده چند کیلومتر بدون که ارتش عراق و سوریه و آمریکا و روسیه و ایران متوجه بشن طی کرد (4468305) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۲۱ ۰۸:۰۶:۴۰
داعش که از اسمون نیومده بعثیهای قدیم ساکن شهر بودن وچون همه بعثی بودن شهر رو در اختیار گرفتن (4470014) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.