توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 397341
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: جنازه سربازان روسی در کیسه به خانه بازخواهد گشت!
تاریخ انتشار : جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۷
جان کربی در جلسه مطبوعاتی روز چهارشنبه روسیه را بابت ادامه نبرد با تروریست ها در سوریه علنا تهدید کرد.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در سخنانی بی سابقه روسیه را بابت ادامه مبارزه با تروریزم در سوریه تهدید کرد. او روز چهارشنبه در جلسه مطبوعانی وزارت خارجه گفت:

" گروه های افراطی به بهره برداری از خلاء موجود در سوریه ادامه خواهد داد تا عملیات خود را گسترش دهند که می تواند شامل حمله به منافع روسیه و حتی شهرهای این کشور شود. روسیه (جسد) سربازان خود را در کیسه به خانه برخواهد گرداند و منابعش را از دست خواهد داد، و حتی هواپیماهایش را."
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: جنازه سربازان روسی در کیسه به خانه بازخواهد گشت!


جان کربی که یک دریاسالار بازنشسته نیروی دریایی آمریکاست، افزود که اگر جنگ با گروه های مسلح شورشی از سوی روسیه ادامه یابد، روس های بیشتری کشته خواهند شد و هواپماهای روسی بیشتری سرنگون خواهند شد.

صبح روز چهارشنبه نیز جان کری، وزیر خارجه آمریکاف هشدار داده بود که روند پایان دادن به همکاری آمریکا با روسیه در سوریه آغاز شده است، مگر این که دمشق و مسکو حملات کنونی خود را به شرق حلب پایان دهند.

جان کربی نیز در تکمیل حرف وزیر خارجه به خبرنگاران گفت: " ما روی مقدمات پایان دادن به همکاری با روسیه در سوریه کار می کنیم. هنوز قدم های اصلی را در این زمینه برنداشته ایم. پیام امروز به وزیر خارجه روسیه این بود که ما کاملا خواست و توان آن را دارم که قدم های مورد نظر را برای تعلیق همکاری متقابل آمریکا-روسیه در سوریه برداریم."

سرگی لاوروف هم به نوبه خود از جان کری خواست که به تعهدات خود مبنی بر جدا کردن نیروهای اپوزیسیون دولت سوریه و افراط گرایان پایبند باشد.

آمریکا از مدت ها پیش قول داده بود که شورشیان را از تروریست ها تفکیک خواهد کرد. آقای لاوروف به جان کری مصاحبه اخیر یک فرمانده جبهه النصره(با نام جدید جبهه فتح شام) را متذکر شد که روند دریافت سلاح از طریق واسطه از آمریکا را توضیح می داد. وزیر خارجه روسیه همچنین با مطرح کردن سخنان «ریاض حجاب» رهبر اپوزیسیون روسیه که گفته النصره(شاخه القاعده در سوریه) را تروریست نمی داند، از آمریکا خواست که به تعهدات خود پایبند باشد.

وزیر خارجه روسیه به جان کری خاطرنشان کرد که امروز بیشتر گروه های مورد حمایت آمریکا در سوریه در کنار جبهه النصره با دولت سوریه می جنگند.

اما جان کربی در جلسه مطبوعاتی روز چهارشنبه مدعی شد که " آمریکا روی بعضی گروه ها نفوذ دارد و نه همه آن ها."

او در پاسخ به پرسشی درباره نقض آتش بس از سوی شورشی ها نیز گفت:

" کشورهای دیگر هم نفوذ دارند. ما گفته بودیم که همه گروه های اپوزیسیون هر روز متعهد به آن(آتش بس) نیستند و ما به کار کردن با آن ها در این زمینه ادامه می دهیم."

دولت اوباما همواره خواست خود را برای تغییر حکومت در سوریه اعلام کرده است و کربی هم روز چهارشنبه به صراحت به خبرنگاران تاکید کرد که " ما قطعا نمی خواهیم شاهد باشیم دولت سوریه متصرفات جدیدی در حلب داشته باشد."

او در پاسخ به خبرنگاری که گفت روسیه النصره و جبهه تروریست ها را هدف قرار می دهد، مدعی شد: " نه این چیزی نیست که اتفاق می افتد. آن ها (روس ها) بیمارستان ها و زیرساخت های غیرنظامی را بمباران می کنند."

کربی در پاسخ به پرسشی درباره تسلیح عربستان توسط آمریکا، با وقاحت گفت که البته وزارت خارجه خود منتقد برخی «بی دقتی ها» در حملات هوایی سعودی ها به یمن است! او تصریح کرد:

" ما روابط دفاعی مستحکمی با عربستان سعودی داریم و عربستان تحت حملات موشک هایی قرار دارد که از ایران به یمن می رسد." او هر گونه مقایسه میان وضعیت یمن و سوریه را «احمقانه» خواند!

کربی در پاسخ به این سوال یکی از خبرنگاران که به نظر او چرا باید روسیه با خواست های آمریکا موافقت کند، گفت:

" ما می دانیم که آن ها می خواهند حدی از همکاری بین ارتش های دو کشور(در سوریه) باشد. می دانیم که آن ها خواستار ایجاد یک مرکز اجرایی مشترک هستند. ما هم چنین چیزی می خواهیم."

این در حالی است که کربی در ۱۶ سپتامبر در گفتگو با خبرنگاران ایجاد مرکز اجرایی مشترک را به رسیدن کمک های انسانی به حلب منوط کرده بود.

همچنین ژنرال «جوزف دانفورد»، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا سه شنبه گذشته به نمایندگان کنگره گفت که آمریکا قصدی برای توافق برای همکاری اطلاعاتی با روسیه در سوریه ندارد.

دکتر «ران پاول»، نماینده پیشن کنگره امریکا در مصاحبه با راشا تودی می گوید که " اصولا آمریکا نباید در سوریه حضور داشته باشد، گرچه این نظر به مذاق حلقه های سیاسی واشینگتن خوش نمی آید." دکتر پاول معتقد است که مداخله امریکا تاکنون تنها به گسترش نفوذ جهادی های افراطی در سوریه کمک کرده است:

" به نظرم ما کار اشتباهی می کنیم. فکر نمی کنم این به نفع دفاع ملی ما باشد. به اعتقاد من حضور ما در سوریه آمریکا را آسیب پذیرتر می کند، چرا که برای ما دشمنان بیشتری ایجاد می کند. این چندان خوشایند نیست که حضور ما در ان جا به نحوی ملموس آب به آسیاب جهادی های افراطی می ریزد که می خواهند به ما ضربه بزنند."
 
کلمات کلیدی : آمریکا+روسیه+سوریه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.