نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 300896
توصیه آیت الله مکارم به شاعران و مداحان
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۷
آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: متاسفانه عده ای از مداحان و شاعران تابع خط قرمز نیستند و از آهنگ ها و تعابیر نامناسب استفاده می کنند.

به گزارش ایرنا از مرکز خبر حوزه، وی عصر شنبه در دیدار اعضای هیات مدیره کانون مداحان و شاعران استان قم افزود: بعد از انقلاب فضای خوبی برای مداحان شکل گرفته، اما در کنار این فضا، مشکلات از طریق رسانه ها و از جمله ماهواره و ارتباط با همین عناصر برای مداحان به وجود آمده است.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه متاسفانه در این میان بانوان مداح و مرثیه سرا نیز وجود دارند که مشکلاتی ایجاد می کنند، گفت: مسوولیت شما به عنوان هیات مدیره کانون مداحان و ما به عنوان عالمان دین برای اصلاح این امور سنگین است و لازم است از این آب زلال عزای حسینی، برای پیشبرد اهداف به خوبی استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مداحان پیشکسوت لازم است برای از بین بردن مشکلات جامعه مداحان برنامه ریزی و سرمایه گذاری کنند.
وی افزود: عزاداری برای امام حسین(ع) در طول تاریخ سرمایه عظیمی است که خیلی از مشکلات را می تواند از بین ببرد.

این مرجع تقلید به ذکر خاطره ای از قبل انقلاب در شهرستان مهاباد در دیدار یکی از عالمان سنی اشاره کرد و افزود: در مهاباد که بودیم، علمای اهل سنت مجالس عزاداری نمی گرفتند علت را سوال کردیم، گفتند به خاطر اینکه بودجه ما به وسیله رژیم پهلوی تامین می شود، اگر بخواهیم کاری انجام دهیم هزینه های ما را قطع خواهند کرد.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: آن عالم سنی به ما گفت، شما اگرموفق هستید به خاطر عزای امام حسین(ع) است، چون در عزای حسینی شما خیلی از حرفها و انتقادها را مطرح می کنید و این نعمت است که خدا به شما داده است.

وی اضافه کرد: در آنجا فهمیدم که عاشورا چه ظرفیت عظیمی است که خدا به شیعیان داده است و عاشورا منبعی الهی است که بر روی شانه خطبا، مداحان و بانیان این مجالس گذاشته است.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه اگر این سه گروه اصلاح شوند، مجلس عزاداری هم اثرات خود را به جای خواهد گذاشت، افزود: باید از ظرفیت عظیم عاشورا، برای از بین بردن مشکلات استفاده کرد.
وی با بیان اینکه هرچه منابع عظیم باشد، احتمالا سوء استفاده از آن هم وجود دارد و هستند کسانی که از آن بهره بد می برند، گفت: اگر دست ناصالحان به این منابع بیافتد بسیار خطرناک خواهد بود.

وی گفت: بدتر از همه اینکه اگر عاشورا در دست نااهلان بیافتد می تواند بهانه به دست دشمنان بدهند و این امر می تواند خطر آفرین باشد.
این مرجع تقلید با بیان اینکه مداحان باید به وسیله خود مداحان اصلاح شوند، گفت: در کنار این امور لازم است از دیگران نیز نظرخواهی کنید و استفاده ببرید.
بر اساس این گزارش، آیت الله مکارم شیرازی کمک ۱۰۰ میلیون ریالی به کانون مداحان قم اختصاص داد
 
کلمات کلیدی : آیت الله مکارم+مداحان
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۹ ۰۴:۴۱:۳۰
بعضی از مداحان که متاسفانه تعدادشان هم کم نیست برای اینکه مخاطب را بیشتر تحت تاثیر قرار دهند از گفتن هر گونه دروغ و تحقیر آل علی ابایی ندارندو بعضی هم از آهنگ و شعر غیر معمول استفاده میکنند . (3250445) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۹ ۰۵:۳۷:۵۶
کاش سخنان این مرجع تقلید گرانقدر را مداحان و مدیران هیات های مذهبی بپذیرند و از انحراف در عزاداری ها و برگزاری مراسم تعزیه و نیز آزار مردم جلوگیری گنند.
مثلا در منطقه 5 ابتدای بلوار شقایق هیاتی هست که تا 12 شب فقط صدای وحشتناک طبل و خواتدن به اصطلاح مداحی با آهنگ خوانندگان لس آنجلسی و استانبولی از طریق بلندگوهای اکو، امان مردم را بریده است و هر شب و هر سال هم محتوا تکراری است . جا داشت که از این فرصت مغتنم محرم به خوبی استفاده می شد و نا با تحریف و مردم آزاری. (3250453) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.