توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503594
میکروموتورهایی که در معده آنتی بیوتیک آزاد می‌کنند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰
محققان دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو، میکروموتورهای کوچکی را ایجاد کرده‌اند که خود را در اطراف معده حرکت داده، اسید درون آن را خنثی و در نهایت و در زمانی که pH در سطح مطلوب باشد، محموله داروی خود را آزاد می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدوارم، این رویکرد جدید می‌تواند نحوه ارائه آنتی بیوتیک‌ها و دیگر داروهای حساس به pH را تغییر داده، چرا که در حال حاضر "مهارکننده‌های پمپ پروتون "(Proton-pump inhibitors) باید برای کاهش اسیدیته قبل از تجویز این داروها استفاده شوند.

"مهارکننده‌های پمپ پروتون" (Proton-pump inhibitors) گروهی از داروها هستند که وظیفه اصلی آنها در بدن کاهش پایدار اسید معده است.

این میکروموتورها دارای یک هسته منیزیم هستند که در دی اکسید تیتانیوم پیچیده شده و با اسید معده واکنش می‌دهد.این کار سبب تولید حباب‌های هیدروژنی شده که دستگاه‌های کوچک را در اطراف معده به حرکت در می‌آورند.

هسته مرکزی آنها دارای یک آنتی بیوتیک بوده که به آن چسبیده و یک پوشش پلیمری "کیتوسان" (chitosan) که میکروموتورها را به دیواره‌های معده متصل می‌کند.

میکروموتورها تا زمانی که به حد از پیش تعیین شده برسد به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در زمان رسیدن به سطح مطلوب، آنتی بیوتیک منتشر شده و شروع به هدف قرار دادن باکتری‌ها می‌کند.

این تیم تحقیقاتی روش جدیدی را با ترکیب سنتی آنتی بیوتیک با مهارکننده‌های پمپ پروتونی مقایسه کرده و نشان دادند که میکروموتورها در کاهش باکتری‌های "هلیکوباکتر پیلوری" ( Helicobacter pylori)، که مسبب زخم‌ها مخصوصا زخم معده هستند، در موش‌های آزمایشگاهی موثرند.
 
کلمات کلیدی : محققان + تحقیقات جدید + فناوری
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.