توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 469197
زانو‌هایی که صدا می‌دهند مشکل‌شان چیست؟
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۷
ایسنا نوشت: یک متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه درد زانو در جوانان علت‌های زیادی دارد، گفت: با توجه به سطح فعالیت، جنس، وزن، انجام یا عدم انجام ورزش، سابقه ضربه به زانو و عوامل دیگر در ایجاد درد زانو دخالت دارند.

احمد علی احسانی درباره علت صدای زانو هنگام حرکت، گفت: صدای زانو در سنین مختلف علت‌های متفاوتی دارد، ولی معمولا جابجا شدن یک سری گازها در ناحیه مفصلی ممکن است، باعث صدای زانو شود.

وی ادامه داد: اگر صدای زانو همراه با درد، محدودیت حرکتی، خشکی صبحگاهی و... بود نیاز به بررسی بیشتری دارد؛ زیرا ممکن است نشانه‌ای از ساییدگی، آسیب و جابجایی تاندون اطراف مفصل باشد.

این متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه بیماران باید بر اساس مجموعه نشانه‌های بالینی مورد بررسی قرار گیرند، گفت: لازم است توسط پزشک تمامی نشانه‌های بیماری فرد بررسی و سپس تشخیص بیماری داده شود. همچنین بیمارانی که سفتی مفصل، بیماری التهابی، رماتیسم، نشانه‌های آسیب ساده یا پیچیده‌تر دارند باید توسط پزشگ اگاه شوند.

احسانی تصریح کرد: روش‌هایی مانند تغییر سبک زندگی، اجتناب کردن از ورزش سنگین و پرفشار، کاهش وزن و فشار بر زانو، تغذیه سالم، استفاده ازتوالت فرنگی، اجتناب از ایستادن طولانی مدت و حمل نکردن بار سنگین، جهش و پرش نکردن همچنین پیاده‌روی مداوم، دوچرخه‌سواری، آب درمانی و ... می‌تواند از زانو درد بیمارانی که سابقه دردهای غضروفی دارند، جلوگیری کند.

وی در ارتباط با بهترین سبک نشستن گفت: نشستن بر روی صندلی با زاویه ۹۰ درجه به حالت استراحت و ریلکسیشن بهترین سبک است، اما نشستن به صورت چهار زانو و به خصوص دو زانو باعث فشار زیاد به غضروف زانو می‌شود. بنابراین هنگامی که دو زانو می‌نشینیم حدود هفت برابر وزن بدن بر روی غضروف زانو فشار وارد می‌شود.

این متخصص ارتوپدی ادامه داد: فشار طولانی مدت بر روی زانو باعث می‌شود غضروف، رگ خونی برای تغذیه نداشته باشد و کم تحرکی نیز سبب می‌شود به مرور زمان غضروف با کوچکترین ضربه و افزایش سن، شکننده شود و این مساله شروعی برای آسیب به زانو و آرتروز باشد.

وی درخصوص زانو درد در جوانی گفت: کم تحرکی جوانان و نشستن طولانی مدت آنان در پشت میز و ... باعث می‌شود که عضلات آنان ضعیف و کم تحرک شده و موجب ساییدگی پشت استخوان کشکک آنها شود.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن جراحان ارتوپدی، احسانی خاطرنشان کرد: اندام تحتانی پرانتزی (ژنو واروس و ژنو والگوس) و مشکلات آناتومیک و راستای اندام می‌تواند با ایجاد درد برای بیمار همراه باشد و از این نظر نیز حتما باید بررسی دقیق انجام شود.

 
 
کلمات کلیدی : بیماری + مشکلات مفصلی + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.