توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493658
هیچ موردی از بیماری تب کریمه در همدان مشاهده نشده است
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۰
مدیرکل دامپزشکی استان همدان گفت: با توجه به نظارت‌های انجام شده از سوی دامپزشکی، تاکنون هیچ موردی از بیماری تب کریمه- کنگو در استان مشاهده نشده است.

دکتر محمودرضا رسولی در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه شهروندان باید از خرید گوشت فاقد مهر دامپزشکی خودداری کنند، افزود: به منظور اطمینان از تهیه گوشت سالم باید دام در کشتارگاه‌های صنعتی ذبح شود.

وی با اشاره به اینکه شهروندان باید از تهیه جگر و کله‌پاچه فاقد بسته‌بندی اجتناب کنند، یادآور شد: در صورتی‌که این محصولات دامی فاقد بسته‌بندی باشند، شهروندان به منظور رعایت مسائل بهداشتی باید به مدت 24 ساعت آن را در یخچال و در دمای پایین نگهداری کنند تا در صورت وجود آلودگی، مشکل خاصی سلامت شهروندان را تهدید نکند.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان تأکید کرد: شهروندان به هنگام خرید و تمیز کردن محصولات دامی فاقد بسته‌بندی همچون جگر و کله‌پاچه باید از دستکش استفاده کنند.

وی با بیان اینکه نظارت و پایش به منظور کنترل و پیشگیری از بیماری تب کریمه همچنان ادامه دارد، عنوان کرد: شهروندان در صورت مشاهده محصولات دامی فاقد بسته‌بندی در شهرستان‌های همدان، بهار و اسدآباد مراتب را با شماره‌گیری 1512 به این اداره‌کل اطلاع دهند چرا که در این شهرستان‌ها با توجه به وجود کشتارگاه صنعتی باید بسته‌بندی محصولات انجام گیرد.

رسولی با بیان اینکه بیش از 80 درصد گوشت تولیدی استان مسیر پیش‌سرد را طی می‌کند، افزود: استان همدان از جمله استان‌های پیشرو در زمینه تجهیز کشتارگاه‌ها به مراحل پیش‌سرد است.

وی خاطرنشان کرد: شرایط اقلیمی استان همدان، کمتر بودن نقل و انتقال دام بدون مجوز و طی کردن بیش از 80 درصد گوشت تولیدی استان در مسیر پیش‌سرد از جمله عوامل تأثیرگذار در شیوع نیافتن این بیماری در استان بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان تأکید کرد: در کنترل و پیشگیری از این بیماری اداره‌کل دامپزشکی و دانشگاه علوم پزشکی همدان تعامل مستمر و خوبی داشته‌اند.

وی درباره تعطیل کردن فعالیت کشتارگاه‌های سنتی استان گفت: مصوبه تعطیلی کشتارگاه سنتی شهرستان‌های رزن و تویسرکان اخذ شده و مکان‌یابی لازم به منظور راه‌اندازی کشتارگاه صنعتی در این شهرستان‌ها انجام گرفته است که فرمانداران این شهرستان‌ها باید موضوع را پیگیری کنند.

رسولی درباره وضعیت سایر بیماری‌های دامی نیز اظهار کرد: خوشبختانه امنیت بهداشتی خوبی در استان حاکم است و واکسیناسیون بیماری‌ها همچنان ادامه دارد.

وی از واکسیناسیون 80 هزار رأس دام سنگین در زمینه بیماری تب برفکی خبر داد و گفت: واکسیناسیون تب مالت نیز همچنان ادامه دارد.
 
کلمات کلیدی : بیماری + تب کریمه کنگو + سلامت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.