توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 420118
اردوغان: به دنبال تبادلات تجاری با ایران، روسیه و چین با واحدهای پول ملی آنها هستیم
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۱
رئیس جمهور ترکیه امروز اعلام کرد که آنکارا درصدد تبادلات تجاری با ایران، روسیه و چین با واحدهای پول ملی این کشورها است.

به گزارش فارس، رئیس جمهور ترکیه امروز شنبه درباره موضوع تبادلات تجاری این کشور با ایران، روسیه و چین با واحدهای پول ملی این کشورها سخن گفته است.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه امروز شنبه در یک مراسم افتتاحیه فروشگاهی در استانبول شرکت کرد. 

به گزارش حریت، او در اظهاراتی تاکید کرده که به ولادیمیر پوتین همتای روس خود برقراری روابط تجاری با واحدهای پول ملی دو کشور را پیشنهاد داده است. 

اردوغان گفت: «من به پوتین این پیشنهاد را دادم: بیایید تجارتمان را با واحدهای پول ملی‌مان انجام بدهیم. هر چه من از شما میخرم، پولش را به روبل میدهم و هر چه شما از من میخرید، به لیر ترکیه پرداخت کنید».

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین اعلام کرد که مشابه همین پیشنهاد را به چین و ایران هم ارائه داده و آنها چنین پیشنهادی را «پیشنهادی معقول و منطقی» خواندند.

وی افزود: «ما دستورات ضروری و لازم را به بانکهای مرکزی مان داده‌ایم و سعی خواهیم کرد که روابط تجاری مان را با این روش(توسل به واحدهای پولی ملی) انجام دهیم».

رئیس‌جمهور ترکیه همچنین از مردم این کشور که ارزهای خارجی دارند، خواست این ارزها را یا به طلا تبدیل کنند و یا به واحد ملی پول ترکیه.

یکی از حاضران در مراسم از اردوغان سوال کرد که اگر امکان از دست رفتن منابع مالی در صورت تبدیل ارزهای خارجی به لیره ترکیه یا طلا وجود داشته باشد، تکلیف چیست؟

 رئیس‌جمهور ترکیه جواب داد: «ببینید این یک موضوع ملی است و در آن سودمندی و ثمربخشی وجود دارد. شما ضرر نخواهید کرد. نگران نباشید».

اردوغان تاکید کرد که مردم ترکیه با استفاده از ارزهای خارجی دچار ضرر خواهند شد چرا که ارز خارجی، نمایانگر و نماینده «منطق امپریالیستی» است.
 
کلمات کلیدی : اردوغان، روسیه ، چین ، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.